homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate-8


#134 2011-06-17 10:25:06

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Ruxu, inotul este bun ,dar ar trebui sa verifici daca cauza scoliozei nu este la articulatiile sacroiliace si coxofemurale (un membru inferior pare mai scurt datorita pozitiilor oaselor in aceste articulatii) din moment ce curbura mai mare este la lombara. In cazul asta trebuie sa faci si exercitii specifice la saltea.

Anca90, faptul ca-ti trosnesc glesnele nu e grav. Poate fi doar un usor dezechilibru muscular. Totusi, ar fi bine sa eviti sa ti le trosnesti o perioada si sa faci exercitii de stabilizare a glesnelor (exercitii pe amplitudine mica, fara streching. Sunt foarte eficiente placile de echilibru.)


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 



#135 2011-06-27 22:19:36

ugiorgia
Membru
Inregistrat: 2011-06-27
Mesaje: 2

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

buna liviu.as avea si eu o intrebare in legatura cu cifoza.am 30 de ani si de 9ani am cifoza dorsala si lombosciatica.la varsta mea se mai poate purta corsetul sau nu mai ma ajuta?scuze deranjul.

Offline

 

#136 2011-06-28 17:50:02

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Buna ugiorgia, corsetul pentru cifoza nu te poate ajuta, eventual pentru lombara iti poti procura un lombostat (un fel de brau mai rigid ) pe care sa il porti doar atunci cand faci  o activitate fizica mai intensa. Pentru ca ai lombosciatica trebuie sa faci si exercitii.


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

#137 2011-07-01 20:49:55

ugiorgia
Membru
Inregistrat: 2011-06-27
Mesaje: 2

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

mersi mult pt.raspuns.poti sa imi spui daca kinetoterapia ma poate ajuta sau doar exercitiile si masajul?o seara placuta

Ultima oara a fost editat de ugiorgia (2011-07-01 20:52:27)

Offline

 

#138 2011-10-19 15:46:40

iulia2008
New member
Inregistrat: 2011-10-19
Mesaje: 9

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Buna ziua.Am 25 de ani si de 10 ani sunt diagnosticata cu scolioza dorso-lombara.In adolescenta am purtat corset care m-a ajutat  atunci.Acum dupa atata timp curbura a crescut iar in grade, ajungand practic de unde am plecat, adica 40/40.Am dureri de spate in fiecare zi, in special in zona dorsala.Am facut inot si gimnastica de-a lungul timpului.Acum timpul nu prea mai imi permite si mai fac doar uneori cateva exercitii care stiu ca ma ajuta in cazul durerii.De multe ori resimt durerea ca si cum as cara o greutate mare pe umerii ,care ma apasa, si parca nici aer suficient nu am .Am cateva intrebari :
1.Cat de mult poate evolua curbura in timp?
2.E normal ca vertebrele sa-mi pocnesca fff mult, practic la cateva minute daca ma indrept sau fac o miscare in lateral imi pocneste.De multe ori ma intind si fac exercitii tocmai pt a-mi pocni coloana deoarece ma simt mai bn dupa.
3. Lucrez multe ore la birou si timp am ff putin , ce exercitii mi-ati recomanda, precizez ca am curbura dorsala pe partea dreapta, iar cea lombara pe partea stanga.
Multumesc mult

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2011-10-19 16:02:58

iulia2008
New member
Inregistrat: 2011-10-19
Mesaje: 9

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Si inca o intrebare, am cumparat de la un magazin de profil un corset dintr-un material mai ridig.L-am cumparat la sfatul medicului care mi-a spus ca tb purtat atunci cand stau la birou, pt a-mi corecta pozitia. Nu m-am obisnuit cu el fiindu-mi si incomod de purtat la servici, dar obisnuiesc sa-l port noaptea in timpul somnului.Parca dorm mai bine cu el si nu ma mai trezesc cu durerii ff mari de spate.Imi poate afecta asta cu ceva???

Offline

 

#140 2011-10-30 23:25:09

oprea cristina
Membru
Inregistrat: 2011-10-30
Mesaje: 1

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

buna am 20 de ani si in urma unei radiografii mia spus medicul  ca am escolioza dar pe analize la diagnostic mia scris lombago(in spaniola)e acelasi lucru?si ce mi se poate intampla sau ce este de facaut?va multumesc

Offline

 

#141 2012-02-19 11:48:45

fvi
Membru
Inregistrat: 2012-02-18
Mesaje: 1

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Salut!

Ma numesc Victor si am o problema ce ma framanta de cateva luni

Fac sport de 3 ori pe saptamana (fitness si alergare)

Dupa ce fac sport
imi apare o anumita jena(sensibilitate) la coloana in partea dreapta
care nu ma doare si imi trece peste o zi doua

Am inceput sa fac preventiv exercitii din programul williams gasite pe youtube
iin filmuletul de mai jos:


aceeasi jena(sensibilitate) la coloana in partea dreapta imi apare si dupa
ce fac exercitii din acest filmulet

in situatia care totusi as avea ceva la coloana
Imi pot face rau exercitiile din acest filmulet?

in situatia care nu as avea nimic la coloana
Imi pot face rau exercitiile din acest filmulet?

(Imi este frica sa nu imi fac mai mult rau decat bine)

Multumesc!

Offline

 

#142 2012-02-19 11:57:21

xeniap
Membru
Inregistrat: 2012-02-19
Mesaje: 1

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

buna ziua....draga liviu.kineto poate o sa va plictiseasca ceea ce am sa va scriu in continuare dar vreau sa va dau toate amanuntele...sunt femeie in varsta de 33 ani , 1,64 si 60kg  cu o nastere si care pana acum n-a stiut ce sunt acelea durerile de spate.
totul a inceput in decembrie , cand intr-o dimineata m-am treziu cu o stare generala proasta ...stare de gripa..si cu un junghi in spate....fuguta la medic de fam: pneumonie interstitiala...luat tratament antib si movalis...noaptea respectiva un cosmar durere groaznice de spate , febra 39....dimineata m-am trezit ff bine...durerile au disparut. peste vreo 10 zile apar din nou dureri surde ...cam intre omoplati...pe linia sutienlui sa zic asa....dus la urgente unde mi s-a spus ca nu s-a vindecat pneumonia(la raze interstitiu pulmonar accentuat)- luat iar tratament...antib si antiinfl.   si acum incepe cosmarul...cam pe la jumatatea lunii ianuarie am inceput sa simt iar aceste dureri m-am dus la medicul de fam care m-a trimis la medicul de interne-analize si raze- rezultat : diminuarea spatiului interapofizar C3-C5. mici osteofite C6. moderata cifoza toracala. deci mi-au spus ca durerile de spate sunt din cauza coloanei nu a plamanilor, ca e o cifoza si o spondiloza cervicala = trat :aflamil  si mydocalm150 cate 2 pastile pe zi.  dar durerile au devenit din ce in ce mai acute...nu mai puteam sta nici la serviciu....stateam doar in pat...unde durerile continuau....nu mai puteam nici sa mananc uneori, stari de greata, .am terminat tratamentul de 10 zile si nimic -dus si la un chirurg(la recomandarea unei prietene)parca mi se incordau si muschii gatului.. mi-a dat arcoxia 90-  si tador pt 9 zile.....NIMIC a zeca zi m-a durut de nu m-am dat jos din pat. acum sa va descriu durerile din acea zi: m-am treziu din cauza unor arsuri la ceafa pana intre omoplati pe care le simteam si pe maini. ma frigea si era tare enervant. apoi m-a durut pe coloana intre omoplati, o durere ascutita parca si muschii ma dureau . durerea a coborat usor pana in zona lombara...si pana spre seara s-a diminuat. seara dupa dus chiar au disparut. uneori si respiratia imi e ingreunata  ieri am fost la neurolog care mi-a spus ca de fapt am coloana stramba...ca pe langa cifoza e de fapt si o scolioza...si mi-a dat diclofenac si mydocalm. vreau sa precizez ca durerile n-au fost acute tot timpul...o zi ma durea de innebuneam, alta mai usor. ma simt ff bine cand sunt masata  si cand cineva apasa cu putere spatele meu.si dusul cald ma relaxeaza, dar doar pe moment, nu-mi sunt restrictionate miscarile, din contra ma simt bine sa ma misc, sa ma aplec, sa ma intind.
.tin sa precizez ca in acesta perioada am avut parte si de 2 viroze ...(durere in  gat si mucozitati abundente)
       intrebarea mea e : sunt toate aceste dureri simptomele cifoscoliozei???sau ar trebui sa-mi fac mai multe investigatii?? mentionez ca m-a vazut si un neurolog care mi-a verificat toate reflexele...si se pare ca e in regula.   
e ceva in neregula ca durerea se lasa de la mijlocul spinari(cam dintre omoplati) spre zona lombara??si dupa ce se lasa in zona lombara dispar in ziua respectiva..si in general ma simt mai bine seara...e adevarat ca am fost si cu moralul la pamant vazand ca iau pastile cu pumnul  fara nici un rezultat-(m-am gandit la tot felul de grazavii) mi s-a recomandat gimnastica medicala si fizioterapie....ce ma sfatuiti sa fac? ....parca sunt mai mult dureri musculare in tot spatele..uneori sunt ca niste intepaturi...parca si pe coaste ma doare...parca ma inteapa si in san....nu mai stiu de mine....toate astea se intampla de 1 luna...de 3 zile parca sunt durerile mai usoare, dar mi-e si frica sa zic
      in speranta unui raspuns cat mai rapid va multumesc pt rabdarea de a-mi fi citit mesajul si va cer scuze ca m-am lungit atat..........

Ultima oara a fost editat de xeniap (2012-02-19 15:14:58)

Offline

 

#143 2012-03-27 16:53:42

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Salut Victor ! Daca dupa exercitiile din filmulet te doare spatele , atunci nu ar trebui sa le faci. In mod obisnuit, daca exercitiile sunt alese corect jena ar trebui sa se diminueze sau sa dispara complet , macar pentru o perioada, pan la o noua suprasolicitare. Tinand cont de faptul ca ai o forma sportiva buna, eu consider ca acele exercitii oricum nu sunt suficiente pentru tine efectele fiind prea slabe. Eventual poti incerca sa faci doar exercitiul de basculare a bazinului timp de 15 min. si vezi daca pe moment scade jena.

Ultima oara a fost editat de liviu.kineto (2012-03-27 16:54:44)


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

#144 2012-03-27 17:33:18

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Buna Xeniap! Raspunsul meu nu este pe cat de rapid ar fi trebuit. Totusi iti spun parerea mea. Dupa o nastere coloana devine mai putin stabila decat inainte pentru ca pe de o parte scade brusc presiunea intraabdominala (stiut fiind faptul ca o presiune crescuta ajuta coloana ) iar pe de alta parte modificarile hormonale din ultima perioada de sarcina cresc elasticitatea articulatiilor. Pe fondul acesta se adauga si pozitia inadecvata pentru coloana din timpul alaptatului ( cifozata si rotata uneori ) si ridicarea bebelusului din patut, etc. . In timp apar contracturi la nivelul muschilor spatelui cu accentuare pe una din regiuni (cervicala, intre omoplati, olombara ) pe o perioada mai scurta sau mai lunga.  (De obicei cand doare spatele nu doare in intregime ci durerile dintr-o regiune "le eclipseaza" pe celelalte. Cand isi revine o regiune se resimte durerea din celelalte. ). Daca aceste contracturi persista in timp sunt afectate si vertebrele ( se taseaza si se formeaza osteofite( excrescente osoase) ) si discurile intervertebrale (se subtiaza sau se pot deplasa de la locul lor (protruzii). Medicatia si fizioterapia te poate scoate din crizele dureroase dar pe termen lung ar trebui sa mergi la masaj si gimnastica medicala (kinetoterapie), odihna nu este suficienta.


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

#145 2012-05-18 06:01:48

allychi
Membru
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 3

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Reclama

Ultima oara a fost editat de QueenOfRoses (2015-12-17 14:35:09)

Offline

 

#146 2013-07-04 15:52:35

alycia
New member
De la: Targu Mures
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 92

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

buna ziua pentru hernie de disc neoperata ce exercitii de spate ar fi indicate...si unde le-as putea gasi?
Multumesc

Offline

 

#147 2013-07-06 00:01:45

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Buna Alycia! Dupa cum probabil ai citit si in postarile anterioare am mai sspus ca un program de exercitii corect se stabileste in functie de pacient nu de afectiune (fie ea operata sau neoperata wink). Totusi , in incercarea de a te ajuta macar un pic iti pot recomanda doua trei exercitii ( nu neaparat daca faci mai multe o sa-ti fie mai bine!) dar este important sa nu te doara in timp ce le faci sau dupa. 1. Din pozitia patrupedie( sprijin pe genunchi si pe coate) arcuiesti spatele ritmic, fara efort , la inceput pe amplitudine mica si ulterior dupa cateva zile incerci sa vezi cum te simti si cu amplitudine maxima. Pare banal, dar din punctul meu de vedere este unul din cele mai bune exetcitii pt coloana cu riscuri minime de a-ti face mai mult rau decat bine daca il faci corect in conditiile amintite mai sus. 2. Pt tonifiere iti recomand un exercitiu de izometrie doar daca il poti face fara sa-ti provoace durere. Se numeste side bridge. Inainte trebuie sa faci cateva miscari de incalzire pentru umeri. Din pozitia culcata pe o parte cu sprijin doar pe cot(de fapt antebrat) si pe glesne ( picioarele suprapuse sau pt maimult echilibru unul in gata celuilalt) ridici de pe podea trunchiul+bazin+coapse+gambe astfel incat sa fii dreapta de la crestet la talpi si mentii pozitia cat mai mult. Repeti de doua trei ori pana cand in timp ai sa ajungi la 2 minute.


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

#148 2013-07-10 10:22:13

alycia
New member
De la: Targu Mures
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 92

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

multumesc, am sa incerc aceste exercitii

Offline

 

#149 2013-07-10 20:31:59

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

pt hernia de disc trebuie sa-ti intaresti muschii abdominali,  fesieri si paravertebrali.
cele mai folosite exerciti pt aceatsa patologie sunt cele din "programul  Williams". cauta pe internet o versiune a acestuia pe care sa o intelegi. cresterea in intensitate se face progresiv si sunt destul de accesibile.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#150 2013-10-06 14:03:11

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

si eu aveam uneori dureri de spate, cand stau mult la calculator ... dar m-au ajutat si ma ajuta foarte mult exercitiile gasite in cartea http://www.lib.ru/URIKOVA/KELDER/Ancien … Kelder.pdf


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.