homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare rezultat secretie vaginala-2


#20 2011-06-30 16:25:45

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

sandyb3ll3 a scris:

la laboratorul undemi.am facut analizele mi.au spus ca este ok daca fac acest examen pt a afla dacamai am candida sau nu..ca de fapt asta era problema mea..mi.a facut analizele dupa un tratament pt candidoza..
sa inteleg ca ar trebui sa.mi fac din nou analizele?
multumesc

nu, daca nu ai simptome si candida a trecut, nu. leucocitele distruse sunt semn de inflamatie, normala in contextul dat.

sanatate.

Offline

 



#21 2011-06-30 16:59:45

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

multumesc

Offline

 

#22 2011-06-30 19:23:32

lili bili
New member
Inregistrat: 2011-06-29
Mesaje: 9

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Oare e posibil sa apara la testul Papa Nicolau sursa problemelor mele( secretie abundenta, mirositoare, senzatia de usturime, arsura a partenerului), dar sa nu apara nimic rau la analiza secretiei? Pt ca rezultatul analizei secretiei a iesit normal in ciuda asteptarilor mele si ma gandeam sa imi fac direct un Papa Nicolau, fara sa mai repet analiza secretiei.
Multumesc si Sanatate Moksha!

Offline

 

#23 2011-06-30 20:04:43

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

lili bili a scris:

Oare e posibil sa apara la testul Papa Nicolau sursa problemelor mele( secretie abundenta, mirositoare, senzatia de usturime, arsura a partenerului), dar sa nu apara nimic rau la analiza secretiei? Pt ca rezultatul analizei secretiei a iesit normal in ciuda asteptarilor mele si ma gandeam sa imi fac direct un Papa Nicolau, fara sa mai repet analiza secretiei.
Multumesc si Sanatate Moksha!

cel mai bine iti faci, cum am zis, cultura secretie. daca la aceasta analiza nu iese nimic, ramane varianta sa fie o chlamydia pentru care se face serologie separata sau pur si simplu sa fie un dezechilibru local de pH sau o problema chiar hormonala. candida si trichomonas teoretic se exclud la examenul microscopic. si papul evident e bine sa il ai facut.

totusi lasa-ma sa iti reamintesc ca trebuie sa mergi sa faci un control la medic, caci asa nu putem sa ne dam seama exact ce ai... poate fi si ceva viral...

Offline

 

#24 2011-06-30 21:55:00

lili bili
New member
Inregistrat: 2011-06-29
Mesaje: 9

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

dar care este diferenta dintre analiza secretiei si cultura secretiei? credeam ca sunt una si aceeasi.
multumesc pt raspuns.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-06-30 23:12:41

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

lili bili a scris:

dar care este diferenta dintre analiza secretiei si cultura secretiei? credeam ca sunt una si aceeasi.
multumesc pt raspuns.

nu stiu ce intelegi tu prin analiza secretiei. ceea ce ai scris tu eu una deduc ca este examenul microscopic al secretiei, asa cum este cazul pentru majoritatea fetelor care scriu aici.

cultura este atunci cand se ia secretia, se pune pe medii de cultura, se asteapta si se citeste exact ce microb a crescut, apoi se face antibiograma daca este cazul. asta numesc eu personal diagnostic bacteriologic al secretiei vaginale.

Offline

 

#26 2011-07-01 00:10:22

lili bili
New member
Inregistrat: 2011-06-29
Mesaje: 9

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

aha. multumesc.

Offline

 

#27 2011-07-01 00:16:38

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

lili bili a scris:

aha. multumesc.

cu placere.

Offline

 

#28 2011-07-05 22:33:50

undoo13
Membru
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 1

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna seara! Tocmai am primit rezultatul la examenul de secretie vaginala si m-as bucura mult daca m-ati putea ajuta cu un raspuns .
Celule epiteliale pavimentoase superficiale-relativ frecvente izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase intermediare-frecvente izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase parabazale-absente
Celule epiteliale pavimentoase bazale-absente
Leucocite-relativ frecvente
Hematii-absente
Flora microbiana-cantitate bogata
Flora microbiana tip-Bacili Gram pozitivi(Doderlein) frecventi, Coci Gram pozitivi in diplo rari,Cocobacili si bacili scurti Gram variabili relativ frecventi
Levuri-absente
Trichomonas-absent

Offline

 

#29 2011-07-05 23:44:13

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Inflamatie nespecifica as spune eu. Nu stiu ce raspuns sa iti dau pentru ca nu ai adresat nicio intrebare. Pentru tratament consulta medicul. Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#30 2011-07-06 20:54:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Pentru "Flora microbiana-cantitate bogata" (si, implicit, pentru leucocitele relativ frecvente) ar trebui sa faci:in primul rand culturi din col (si eventual analiza de chlamydia, analiza de ureaplasma/mycoplasma). La cultura, e foarte posibil sa iti iasa "gardnerella", datorita prezentzei acelor bacili si cocobacili Gram-variabili relativ frecventi.
(Si, mai important decat orice, test Papanicolau anual - daca celelalte analize mai merge sa le ignori, pe asta nu il ignora smile . Gardnerella iese uneori si la testul Papanicolau, dar depinde de laborator daca face si culturi hmm .)


Fetelor, analiza de cultura e cam aceeasi fie ca e din secretia de col, fie ca e din secretia vaginala?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-09-04 16:00:22)

Offline

 

#31 2011-08-18 14:09:14

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

ma ajutati si p mn  cu o parere..va rog
test: citodiagn. secretii vaginale

rezultat: FRECVENTE EPITELII INTERMEDIARE. RELATIV FRECVENTE PMN. RARE HEMATII. RARI BACILI DODERLEIN.
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS

"absente levuri"-se refera la candida?

Ultima oara a fost editat de sandyb3ll3 (2011-08-18 15:58:18)

Offline

 

#32 2011-08-18 18:54:35

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Da se refera la candida,care este absenta..ai flora vaginala distrusa,datorita rarilor bacili Dorelein,care protejeaza vaginul.mergi la medic pt tratament..


pc

Offline

 

#33 2011-08-19 12:32:16

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

multumesc mult pt raspuns puss

Offline

 

#34 2011-08-19 19:39:43

ella85
Membru
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 3

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

buna .Am facut de curand examenul secretiei vaginale si mi-au iesit urmatoarele rezultate:FLORA BACTERIANA VAGINALA GRAD 2, FRECVENTE CELULE EPITELIALE IZOLATE SI IN PLACARDE,RELATIV FRECVENTE LEUCOCITE,FRECVENTI BACILI GRAM+,PREZENT MUCUS. Ce parere aveti sunt bune rezultatele sau trebuie sa ma ingrijorez? multumesc

Offline

 

#35 2011-08-26 00:22:25

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna seara,

Tocmai am facut o analiza de secretie si am luat astazi rezultatul.Din pacate doctorita abia luni o mai gasesc si sunt curioasa cum este rezultatul:
1)EXAMEN PAPANICOLAU ,este bifat:-SATISFACATOR PENTRU EVALUARE
2)NEGATIV PT LEZIUNI INTRAEPITELIALE SAU MALIGNITATE- NILM
3)ALTE MODIFICARI NONNEOPLAZICE : MODIF CELULARE REACTIVE ASOCIATE CU : este bifat - INFLAMATIA

Examen bacteorologic : EXUDAT INFLAMATOR CU COCI GRAMPOZITIVI IN DIPLO,BACILI SI COCOBACILI GRAMNEGATIVI,PREZENTI SPORI DE CANDIDA
Clasa Papanicolau: C2

Doctorita mi-a dat tratament inainte de a vedea rezultatul analizelor de secretie.Mi-a spus sa fac spalaturi cu apa si bicarbonat,sa ma dau cu crema canesten,trat cu ovule canesten,gel gynofort,flucoric.Ce vreau sa va intreb e bine daca in timpul zilei fac spalaturi vaginale cu apa si bicarbonat ( apropo in ce concentratie trebuie sa fie bicarbonatul?),seara pun ovulul timp de trei seri la rand dupa care din a patra zi mi s-a spus sa pun gelul in vagin el trebuind sa ramana acolo 4 zile? Crema canesten se aplica numai extern sau si in vagin ? Iar pastila de flucoric cand trebuie s-o iau?

Stiu ca sunt intrebari stupide,puteti rade de mine insa vreau sa ma lamuresc ca sa urmez tratamentul cat mai corect!!

Multumesc


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#36 2011-08-26 11:31:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

nu sunt stupide intrebarile, dar parerea mea e sa mai mergi o data la doctor, cu rezultatul. ai mult prea multe nelamuriri si numai doctorul stie cum s-a gandit sa iei medicamentele. gelul nu ramane 4 zile in vagin, se scurge el mult mai repede smile. canesten stiu ca se foloseste doar la exterior, ar trebui sa scrie si pe prospect. mi se pare cam mult ce ti-a dat, poate se razgandeste la o a doua vizita.
nu mi se pare ok ca ti-a dat tratament inainte de a vedea rezultatul analizelor hmm.

Offline

 

#37 2011-08-26 16:57:23

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Multumesc anca90! Am sa merg la doctorita,dar de-acuma de luni incolo..in weekend nu este!

Cine ma poate ajuta cu rezultatul analizei?smile Ce parere aveti?


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#38 2011-08-27 17:59:33

ingerash06
New member
De la: Braila
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 9

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Am facut saptamana trecuta testul papa nicolau si cu secretia si nu am ajuns nici acum la un medic,as dori dak se poate sa-mi spuneti care ar fi interpretarea rezultatului...sper sa nu fie nici grav,sunt cam ingrijorata.O zi buna.


Examen citologic cervico vaginal:

-negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
-frotiu adecvat datelor clinice
-clasa I

Examen secretie vaginala:

- polimorfonucleare: rare
- limfocite: rare
- macrofage: rare
- flora cocica: rari coci G -
- flora bacilara: bacili G +
- candida spp: absent
- trichomonas vaginalis: absent

Cam acesta ar fi rezultatul,sper sa nu fie nimic grav.

Sanatate multa!


"Transformati timpul in succes"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.