homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?-2


#20 2011-03-05 16:32:47

denyela_14
New member
Inregistrat: 2008-02-18
Mesaje: 62

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

nu poate nimeni sa imi dea un sfat? sau o parere?
merci....

Offline

 



#21 2011-03-07 19:52:36

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

danyela spermograma nu este prea buna, dar nici dezastruoasa...mie mi se pare a fi chiar normospermie, doar ca la limita inferioara... ar fi foarte util sa mergi cu sotul la un medic androlog, sa vedeti daca nu cumva are vreo infectie, sau varicocel, care a condus la o spermograma mai slaba...spermograma se mai imbunatateste cu tratament, in cazul sotului meu s-a imbunatatit destul...
eu cred ca poti ramane insarcinata, (de fapt spui ca ai mai ramas) dar nu strica sa cautati sa o mai imbunatatiti...
tu esti sigura ca nu ai probleme? ai facut absolut toate investigatiile? ca e totusi o lista impresionanta de analize/investigatii de facut, pana se stabileste ca nu ai nimic... daca spui ca ai pierdut o sarcina, ai facut analizele de coagulare si cele de trombofilie? ca astea duc la avort spontan de regula...
Bafta multa si nu-ti pierde speranta, intotdeauna exista o rezolvare. goodluck


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#22 2011-03-17 13:24:17

karina13
Membru
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 4

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

buna fetelor.ma numesc karina,si sunt noua pe aici.sotul meu a fost diagnosticat cu astenospermie  sm .imi doresc foarte mult un copil,dar se lasa asteptat de 2 ani.Sotii vostrii ce tratamente au luat?au dat randament?.Momentan ia vit e,supradin,apilarnil si niste antibiotice .sper sa dea rezultat patfierbinte

Ultima oara a fost editat de karina13 (2011-03-17 13:29:10)

Offline

 

#23 2011-03-17 13:55:25

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

buna Karina . astenospermia se poate trata , noi am primit selezin , am mers la androlog care ne-a recomandat :  analize hormonale,  eco scrotala si de prostata pentru a elimina prezenta unui eventual varicocel si anticorpi antispermatozoizi ,  apoi am facut tratament3 luni cu spermotrend. ati facut si spermocultura ?  goodluck

daca vrei, poti intra la aspirante : http://forum.anticonceptionale.ro/t3417 … ca-43.html


.

Offline

 

#24 2011-03-24 08:00:46

karina13
Membru
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 4

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

am facut spermocultura,si a iesit un stafilococ coagulazo negativ.ia zanocin si flamexin antibiotice.mai are o luna de tratament si apoi o sa facem iar o spermocultura si spermograma. rugaciune  gravida

Ultima oara a fost editat de karina13 (2011-03-24 08:16:14)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-03-24 09:44:48

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

Karina13, mult succes la repetarea spermogramei!  goodluck


.

Offline

 

#26 2011-07-07 21:30:22

dianamara
New member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 21

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

Buna fetelor, vin si eu cu o problema mare pt mine, de 1 an ne chinuim sa facem si noi un bebe, si la toate controalele si investigatiile la care am fost doctorii mi-au spus ca sunt f ok din punct de vedere al fertilitatii, ciclu regulat, ovulatie a 14 a zi. I-am facut o spermograma sotului si surpriza: problema era la el: oligospermie moderata cu astenospermie. am fost la dr cu spermograma si mi-a spus sa ia pt inceput un tratament naturist : fertility( si eu si el) si sa repetam dupa o luna spermograma. As vrea sa stiu cine s-a mai confruntat cu problema asta si daca sunt sanse sa fem si noi un bebel. astept pareri


vreau sa fiu mamica

Offline

 

#27 2011-07-07 21:39:09

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

dianamara a scris:

Buna fetelor, vin si eu cu o problema mare pt mine, de 1 an ne chinuim sa facem si noi un bebe, si la toate controalele si investigatiile la care am fost doctorii mi-au spus ca sunt f ok din punct de vedere al fertilitatii, ciclu regulat, ovulatie a 14 a zi. I-am facut o spermograma sotului si surpriza: problema era la el: oligospermie moderata cu astenospermie. am fost la dr cu spermograma si mi-a spus sa ia pt inceput un tratament naturist : fertility( si eu si el) si sa repetam dupa o luna spermograma. As vrea sa stiu cine s-a mai confruntat cu problema asta si daca sunt sanse sa fem si noi un bebel. astept pareri

la ce dr. a mers? spermocultura a facut? eu ti-as recomanda o vizita la urolog, eventual si androlog, sa faca o ecografie scrotala si de prostata ...ii va zice medicul....exista tratamnet, oricum cele naturiste actioneaza intr-un timp mai indelunngat.
ti-ai verificat permeabilitatea trompelor?


.

Offline

 

#28 2011-07-07 22:49:12

dianamara
New member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 21

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

multumesc de raspuns, ideea e ca sotul meu lucreaza in armata, si in fiecare an are de facut vizita medicala, deci 2 zile le sta numai prin spital si isi face toate analizele si totul e ok. Spermograma a iesit nasoala de tot, doar 20 de milioane/ml din care doar 30% miscari vii si 60% sunt imobili, restul de 10% nu mai stiu ce era. O sa tinem luna asta tratamentul cu fertility si o sa facem o noua spermograma luna viitoare sa vedem cum o sa iasa si o sa vedem atunci ce o sa mai facem si unde o sa mai mergem, Ideea e ca trebuie sa  renunte la fumat, ca fumeaza f mult, 2 pachete pe zi, si nu stiu cum o sa-l fac sa renunte ca e fumator inrait, o sa am de munca.

apropo bebelu din poza e al tau? sau e o poza oarecare? e foarte scump si frumos si  nu ma satur sa privesc poza!

Ultima oara a fost editat de dianamara (2011-07-07 22:53:08)


vreau sa fiu mamica

Offline

 

#29 2011-07-07 22:53:28

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

cu placere. nu doar fumatul poate afecta spermograma...mai sunt si alte cauze cesafac  eu ti-am zis care ar fi pasii de urmat...ma rog, voi faceti cum stiti ca e mai bine pentru voi...niciun medicamnet naturist nu face minuni intr-o luna  goodluck


.

Offline

 

#30 2011-07-07 23:22:17

dianamara
New member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 21

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

sunt constienta ca nu rezolv intr-o luna, ideea e ca as vrea sa repet spermograma si la alt laborator sa vedem daca tot asa este, si o sa urmam toti pasii mentionati sa vedem unde e buba, multumesc de raspuns! puss


vreau sa fiu mamica

Offline

 

#31 2011-07-08 08:03:38

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

spermograma nu e chiar dezastroasa, aveti totusi 20 mil...
eu ti-as recomanda intai sa faceti analizele hormonale si o eco, macar sa stiti ca nu e vb de vreun varicocel, sau ceva probleme hormonale. Spermograma se poate degrada din f multe motive.

Mika, te-a sfatuit f bine. Ar tb sa mergi la un urolog sau androlog, medicii gineco nu sunt prea specializati pe partea masculina.

Apoi, doar o luna de tratamanet naturist? In mod normal se fac 3 luni si apoi se repeta spermograma, pt ca spermatogeneza dureaza 3 luni. Dar sa nu-ti faci iluzii, traamentele naturiste nu fac minuni. Noi si dupa 3 luni de Spermotrend n-am avut deloc imbunatatiri.

Si neaparat sa faceti si spermocultura, poate are vreo lighioana si de aici si spermograma proasta, iar lighioanele astea nu se trataeaza cu Fertility.

Multa bafta.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.