homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovulatie sau chist ?


#1 2011-07-29 18:34:52

ema32
New member
Inregistrat: 2006-11-26
Mesaje: 16

ovulatie sau chist ?

buna,

am facut foliculometrie pe 25iulie( a 12zi ) si aveam pe ovarul stang un folicul de 22mm. Dr mi-a zis ca de miercuri sa ma incriu la campionatul mondial rotfl . Miercuri dimineata de curiozitate mi-am luat temperatura bazala si aveam 36,5 . Joi dimineat iarsi 36,5. Azi la fel . Regret ca nu am verificat macar marti temp bazala.
Am o teorie : foliculul ori nu s-a spart , ori s-a spart marti. Desi presiunea din abdomen a disparut de abia joi dimineata.

Ma ajutati si voi cu o teorie , ma deranjeaza ca e constanta aceasta 36,5 . Nu am nici o pb ca nu s-a prins dar am o pb cu temp asta . Oricum ar fi prea mica pentru o sarcina.

multumesc

Offline

 



#2 2011-07-29 18:49:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ovulatie sau chist ?

e greu pe baza a 2 temperaturi sa ne dam cu parerea... 36.5 poate fi la fel de bine temperatura pre-ovulatorie sau post-ovulatorie. nu valoarea in sine conteaza ci cum creste. e posibil si sa fi ovulat si sa nu, foliculul poate creste si mai mult de atat. ia-ti temperatura in continuare daca vei ( dar ia-o corect- dimineata la aceeasi ora, dupa minim 3 ore de somn neintrerupt, inainte de a face orice altceva, in secunda urmatoare dupa ce suna alarma). si mai mergi la inca o echografie ca sa vezi exact ce s-a intamplat. intre timp, continuati sa va iubiti ca nu se stie...

Offline

 

#3 2011-07-29 19:00:57

ema32
New member
Inregistrat: 2006-11-26
Mesaje: 16

Re: ovulatie sau chist ?

gargarita , as merge la inca o eco ca ar fi mai usor asa pentru toata lumea , exista un dar si tb sa astept pana ajung...

temperatura bazala stiu sa o iau multumesc , asa am facut, dar m-am bazat pe foliculometrie si pe indicatiile primite si n-am mai facut alte verificari. Totusi am facut ieri un test de ovulatie si arata a 2 -a liniuta palida , asa ca eu cred ca in aceste toate conditii nu mai este ovulatia ( 28zile ciclu ). Mie mi-e frica mai mult de chist decat ca nu e sarcina si asta urmaream sa vad daca a aparut progesteronul. Si nu sunt lamurita grater(

esti o draguta ca mi-ai raspuns !
daca mai ai si alte idei mai ajuta-ma , te rog!

Offline

 

#4 2011-07-29 19:14:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ovulatie sau chist ?

ti-ai mai luat temperaturile pana acum? la ce valori ajungi dupa ovulatie?
nu stiu daca iti este mai usor decat sa mergi la echo, dar ar mai fi varianta sa-ti dozezi progesteronul. cea mai clara metoda dupa parerea mea.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.