homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Contraceptive


#1 2011-08-17 08:43:12

sage
Membru
Inregistrat: 2011-08-17
Mesaje: 2

contraceptive

buna! am si eu o problema in legatura cu anticonceptionalele. in 2009 am fost operata de chist ovarian si dupa operatie la recomandarea medicului am inceput sa folosesc yasmin. le-am luat timp de un an  dupa care am facut pauza doua luni dar in acest timp mi-au aparut chisturi din nou, am facut tratament cu antibiotice si apoi am luat din nou contraceptive, am facut pauza din nou o luna, anul acesta in ianuarie si din nou mi se formase un chist dar de data aceasta medicul ginecolog mi-a recomandat pilulele contraceptive si chistul a disparut. luna asta am intrerupt din nou, problema este ca in ultimele zile ale lunii trecute am inceput sa iau antibiotice pentru o infectie urinara. aceste antibiotice scad eficienta pastilelor? de cand am intrerupt contraceptivele am avut contacte sexuale neprotejate cu ejaculare in interiorul vaginului, este posibil sa raman insarcinata?

Offline

 



#2 2011-08-17 08:56:13

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: contraceptive

In primul rand, daca iei anticonceptionale pt chisturi, de ce mai faci pauze? ia-le continuu; in al 2lea rand, cand iei antibiotice, trebuie sa te protejezi suplimentar pe durata tratamentului + 7 zile dupa... cu alte cuvinte, protectia a incetat in momentul in care ai luat prima pastila de antibiotic deci da, sansele de sarcina sunt mari; si chiar daca nu luai antibiotice, trebuia sa te protejezi cu prezervativ din moment ce ai intrerupt din nou anticonceptionalele; cat crezi ca isi mentin efectul dupa ce nu le mai iei?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2011-08-17 09:31:25

sage
Membru
Inregistrat: 2011-08-17
Mesaje: 2

Re: contraceptive

daca fac un test de sarcina, se poate vedea daca sunt insarcinata sau e prea devreme? multumesc pentru raspuns

Offline

 

#4 2011-08-17 09:34:22

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: contraceptive

testul de sarcina se face la 3 saptamani de la ultimul contact cu risc, sau la o saptamana de intarziere.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.