homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri ovare-anticonceptionale


#1 2011-09-14 14:53:21

biANkaa
New member
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 39

dureri ovare-anticonceptionale

buna.iau anticonceptionale yaz de 4 luni.a fost totul bine la inceput,chiar m-am mirat ca nu am avut amteli,greata,etc. am cam abuzat,in sensul ca fiind vara,nu am vrut sa imi stric nici o excursie,plecare,etc si am luat 2 blistere unite,fara pauza.dupa cele 2 blistere,am facut pauza,apoi iar alte 2 blistere unite.deci in total 4 folii,cu o singura pauza,la mijloc.in ultima saptamana a ultimului blister am avut sangerari,dureri de ovare pana la perioada de pauza ,apoi a venit menstruatia efectiva.acum am inceput a 5-a folie de vreo saptamana,insa tot am dureri de ovare.ce semnaleaza aceste dureri?ar trebui sa schimb anticonceptionalele?sau sunt efecte ale "abuzului" meu din vara,cand nu am facut pauza dupa fiecare blister,asa cum trebuia.va rog,ajuta-ti-ma cu niste pareri si sfaturi,pentru ca vreau sa ma duc la ginecolog si nu prea imi vine sa dau 1mil pe ecografie si sa-mi zica ca e totul okey,durerile sunt normale.multumesc

Offline

 



#2 2011-09-14 14:58:42

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: dureri ovare-anticonceptionale

Eu zic ca acele dureri sunt din cauza foliilor unite; mai asteapta sa vezi daca iti revii, iar daca si luna viitoare te simti la fel, du-te la doctor.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.