homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Artizia si cele 7 zile de menstruatie


#1 2011-06-15 00:13:35

AgathaLori
Membru
Inregistrat: 2011-06-15
Mesaje: 2

Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Am luat pentru prima oara Artizia Miercuri 25 Mai, 2011 si astazi (14 Iunie, 2011) am luat ultimul din cele 21 de drajeuri, incepand cele 7 zile de menstruatie pana in 22 Iunie. Am cautat in prospect si nu am gasit sa scrie daca acest contraceptiv protejeaza in cele 7 zile in care nu se iau pastile. Si daca se poate sa fac sex neprotejat in timpul ala fara sa raman insarcinata. Va rog frumos sa imi raspundeti la post.  smile

Offline

 



#2 2011-06-15 00:19:36

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Daca ai luat corect cele 21 de pastilute esti protejata si in timpul perioadei de pauza . Menstra iti va veni in a 3 a sau a 4 a zi de pauza.

Offline

 

#3 2011-08-15 16:55:04

diana738
New member
Inregistrat: 2011-07-25
Mesaje: 48

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Sunt cu doua zile inainte de a incepe a treia folie de Artizia, deci spre sfarsitul perioadei de pauza; mentionez ca folia precedenta a fost luata in mod corect. Exista vreun risc daca fac sex neprotejat in una din aceste zile? Stiu ca s-a mai raspuns la intrebari asemanatoare, insa am inceput sa iau anticonceptionale de putin timp si imi fac tot felul de griji  rodnar . Multumesc.

Offline

 

#4 2011-08-15 20:06:06

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

daca le iei corect esti protejata 365 zile pe an


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#5 2011-09-16 22:36:50

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Buna seara. Iau Artizia de 4 luni, dar luna aceasta am facut pauza. Nu am avut nicio problema cu pastilele cat timp le-am luat. Ultima menstruatie mi-a venit pe 22 august si in mod normal ar fi trebuit in saptamana aceea sa incep o alta folie dar am deics sa fac o pauza.Astazi mi-a venit menstruatia, calculand mi-a venit normal, cu cateva zile mai devreme, dar doar 2-3.
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta in privinta urmatoarei probleme. Nu mai am prospectul si de aceea nu mai tin minte cum trebuie sa procedez. Voi incepe de azi pastilele, dar la urmatoare folie as vrea sa imi intarzii menstruatia(adica menstruatia care ar trebui sa imi vina in prima saptamana din noiembrie). Stiu ca este posibil deoarece am citit explicatia in prospect, dar nu mai tin minte exact cum trebuie sa procedez. Daca puteti sa ma ajutati, ar insemna foarte mult pentru mine.
Va multumesc anticipat pentru ajutor
Raluca

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-09-17 06:06:30

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

nu o sa inteleg niciodata de ce dupa 4 luni de pastile sa faci pauza o luna ca sa le reiei iar si sa-ti amani si menstruatia. te dereglezi dpdv hormonal degeaba, mai ales fiindca ai zis ca nu ai avut probleme cu ele..
ca sa-ti intarzii menstruatia nu mai faci pauza de 7 zile si continui cu alta folie luand atatea pastile cate ai nevoie


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#7 2011-09-17 18:38:46

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Am facut pauza pentru ca mi-a fost recomandat de catre medic sa fac pauza de 2 luni pe an.Asadar am decis sa fac una acum si una peste cateva luni. Cat despre intarziatul menstruatiei, nu vreau sa sar peste ea, vreau doar sa fac in asa fel incat sa imi vina mai devreme sau mai tarziu cu 2-3 zile.Stiu sigur ca se poate deorece este specificat in prospect, dar nu mai tin minte detaliile.
Cu aceasta problema am nevoie de ajutor

Offline

 

#8 2011-09-17 20:54:36

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

ti-am zis, continui folia cu cate pastile ai tu nevoie (1, 2..10..o folie intreaga)


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#9 2011-09-30 23:08:32

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Buna seara. Mi-ati fi de mare folos daca m-ati putea ajuta cu o problema.
V-am trimis un mesaj si acum cateva saptamani in care va intrebam daca pot sa imi aman menstruatia (cel de mai sus - Raluca).
De mai multe saptamani am descoperit ca secretiile mele sunt un pic mai gelatinoase. Cum dintotdeauna am avut secretii vaginale si pentru ca nu miroseau diferit si nu aveau o alta culoare nu mi-am facut probleme asa mari.
Am facut acea pauza de o luna de Artizia si am inceput urmatoarea cutie in mod normal.
Ciclul menstrual a durat mai mult timp decat dura inainte (in jur de o sapt si 2 zile). Spre sfarsitul perioadei au aparut acele secretii maronii pe care le-am avut mereu la sfarsitul unui ciclu menstual.

Problema este ca acele secretii maronii au continuat, nu in fiecare zi, dar la 2-3 zile. Iar astazi am descoperit o pata de sange pe lenjeria intima.
Tin sa mentionez ca daca nu intrerupeam folia de pastile aceasta este perioada in care ar fi trebuit sa imi vina.
De asemenea, am stat in frig in ultima perioada, am carat foarte multe lucruri grele si ma doare destul de rau spatele, in zona lombara, acolo unde ma durea in mod normal cand trebuia sa imi vina menstruatia.
Mai mult decat atat trec prin perioada foarte agitata exact de cand am inceput pauza de anticonceptionale (m-am mutat intr-o alta tara). Mi-am schimbat ritmul de viata si sunt foarte stresata. Credeti ca acestea ar putea fi cauze?
Din pacate cel mai rapid control ginecologic pe care mi-l pot face este abia in noiembrie, de aceea v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea sfatui ce sa fac si daca m-ati putea lamuri ce se intampla.
Va multumesc anticipat, Raluca

Offline

 

#10 2011-10-02 19:25:50

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Revin cu inca o intrebare. In ciuda acestor sangerari minore (spotting- cum am inteles ca se numeste)sunt protejata? Pastilele le-am luat asa cum trebuie in fiecare zi, fix la aceeasi ora, asadar ar trebuie sa fiu protejata nu? Va multumesc din nou pt raspuns. Raluca

Offline

 

#11 2011-10-04 21:22:08

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde cat de curand posibil. Este foarte important pentru mine! Va multumesc mult! Raluca

Offline

 

#12 2011-10-05 09:33:35

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

intr-adevar este vroba despre spotting pe care il poti avea din mai multe cauze:
1. faptul ca esti, cum ar veni, la prima folie de anticonceptionale - in acest caz spottingul poate aparea ca un efect advers in primele 3 luni, pana cand organismul se obisnuieste cu ele (cand iei ac nu trebuie sa faci pauza, mai rau te dereglezi)
2. faptul ca te-ai mutat in alta tara, ai schimbat modul de viata, clima etc
3. a scazut protectia - aceasta cauza se ia in considerare doar daca ai uitat vreo pastila mai mult de 12 ore, ai luat antibiotice sau alte medicamente care sa le scada efectul, ai mancat mult gref sau ai baut ceai de sunatoare

Offline

 

#13 2011-10-05 12:22:03

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Am luat pastile, dar decat aspirina si paracetamol, care din cate stiu nu afecteaza protectia n
u?In rest am luat pastilele mereu, la acceasi ora, asadar ar trebui sa fiu protejata nu?.
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Mi-ati fost de foarte mare ajutor. Raluca

Offline

 

#14 2011-10-05 12:26:56

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

da, esti protejata.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#15 2011-10-05 12:40:01

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

Re: Artizia si cele 7 zile de menstruatie

Super! Multumesc. smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.