homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hipertensiune in sarcina


#1 2011-10-07 22:08:58

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Hipertensiune in sarcina

Buna seara tuturor!

am si eu o serie de nelamuriri la care nici nu stiu cum ma poate ajuta cineva dar macar sa incerc smile
cred ca cel mai mult m-ar putea ajuta un medic, sau cineva care are cunostinte medicale, dar nu stiu daca voi prinde pe cineva smile...

sunt insarcinata in ~13 saptamani si merg la un doctor pe care tot vreau sa-l schimb dar nu stiu cu cine si am tot amanat.

saptamana asta am fost la o ecografie si dupa ecografia propriu-zisa era evident ca doctorita nu mai avea timp de mine asa ca m-a lasat cu o multime de intrebari.

in primul rand, mi-a spus ca am probleme cu hipertensiunea. nu inteleg cum a reusit sa deduca asta dintr-o ecografie. nici macar nu mi-a luat tensiunea (si de cate ori mi-a luat-o medicul de familie, de exemplu, mi-a iesit in regula...). e posibil sa rezulte din ecografie ca am probleme cu tensiunea?

am si intrebat de unde rezulta si mi-a raspuns ceva de genul ca... 'Rezulta!'
apoi, mi-a dat niste pastile Aspenter pe care nu vreau sa le iau pentru ca... as vrea sa nu iau pastile. nici nu mi-a spus pana cand sa le iau, a zis ca decidem pe parcurs.

alte intrebari ar fi : ce probleme pot rezulta din hipertensiune avand in vedere ca sunt insarcinata si daca e o problema atat de presanta incat sa trebuiasca sa o investighez imediat? nu m-am decis inca la ce doctor voi merge in continuare, dar pana ma decid sunt speriata ca se pot ivi probleme.


pot reusesc sa imi pun gandurile in ordine pe parcurs smile
pana atunci, apreciez orice interventie smile


Multumesc!

Ultima oara a fost editat de Musila (2011-10-07 22:14:32)

Offline

 



#2 2011-10-08 00:24:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Hipertensiune in sarcina

cred ca se referea la fluxurile pe arterele uterine ( indicele de rezistenta- IR ), care da, se masoara cu echo doppler.  nu stiu exact care trebuie sa fie mare, care trebuie sa fie mica, mai conteaza si nu stiu care raport....
sfatul meu este sa mergi la alt medic care sa aiba timp pentru toate intrebarile si nelamuririle tale. este foarte important. ocazie cu care te vei lamuri si daca este o problema cu fluxurile si daca ai nevoie de aspenter.
imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult. sarcina usoara iti doresc!

Offline

 

#3 2011-10-08 10:47:52

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: Hipertensiune in sarcina

Multumesc mult, gargarita!  smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.