homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale si candida


#1 2011-05-24 23:20:31

Glamy
Membru
Inregistrat: 2011-05-24
Mesaje: 1

Anticonceptionale si candida

Buna seara! Am o problema in legatura cu administrarea anticonceptionalelor. Acum un an am avut candida care mi-a dat batai de cap mai bine de 6 luni. Intr-un sfarsit am reusit sa scap de ea, insa...acum cateva zile am inceput sa am din nou aceleasi simptome (secretie albicioasa, usturimi) si tind sa cred k au aparut in urma administrarii anticonceptionalelor. Acum o luna am luat pentru prima data anticonceptionale (Marvelon 21) si totul a decurs normal si mi-a venit menstruatia la timp. Problema este ca dupa ce mi s-a terminat menstruatia am inceput sa am aceste simptome de candida, dar am continuat sa iau pastilele. Ma gandesc ca o posibilitate de a disparea din nou candida este sa renunt la anticonceptionale deoarece m-am informat in acest sens si se pare ca favorizeaza aparitia candidei. Nu stiu cum sa procedez in aceasta situatie.Daca ma poate ajuta cineva , va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc!

Offline

 



#2 2011-05-25 09:24:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionale si candida

da, AC favorizeaza, pe langa alti factori, aparitia candidei, dar nu scapi de ea renuntand la pastile, e nevoie de tratament
daca ai avut candida si inainte de a lua AC eu n-as da vina pe ele, e pur si simplu o coincidenta

Offline

 

#3 2011-10-07 19:45:39

andreearaicu
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 53

Re: Anticonceptionale si candida

ce se intampla in cazul in care nu am mai avut candida si acum mi-a aparut?iau yasmine de 3 luni..acum sunt in pauza.sa intrerup tratamentul?

Offline

 

#4 2011-10-07 20:09:28

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Anticonceptionale si candida

pentru Glamy: sunt niste lucruri importante, spun eu, cum ar fii daca atunci te-ai tratat dupa prescriptia medicului sau nu, daca si atunci a aparut imediat cum ai administrat ac, ca nu ai precizat... si daca nu faci tu ceva gresit care sa determine aparitia candidei: igiena excesiva, spalaturi vaginale, tampoane interne, si alte minunatii. imediat dupa menstruatie candidoza are mai multe sanse sa apara, dar de la sine nu iti va trece, trebuie sa mergi la medic. daca zici ca te-ai chinuit 6 luni data trecuta nu prea pare ca te-ai dus la medic... si nu ai precizat nimic de contacte sexuale. ai inceput acum ac pentru ca ai un partener nou, sau ti-ai reluat activitatea sexuala? se poate sa fie de la el, in cazul acesta. deci, mai multe detalii:P

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-07 20:10:24)

Offline

 

#5 2011-10-07 23:27:58

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Anticonceptionale si candida

andreearaicu a scris:

ce se intampla in cazul in care nu am mai avut candida si acum mi-a aparut?iau yasmine de 3 luni..acum sunt in pauza.sa intrerup tratamentul?

eu nu va inteleg spuneti si voi mai multe si mai clar... daca iei pastile doar ca tratament pentru ceva si nu ca metoda de contraceptie, nu se intampla mare lucru, doar ca iti vine menstruatia cand le intrerupi, iar scopul tratamentului nu va mai fii implinit (deocamdata). daca le iei si ca metoda de contraceptie, si nu te protejezi cu prezervativ, ramai insarcinata logic. sa nu mai iei pastilele de capul tau pentru ca ai candidoza... mi se pare absurd. stii tu sigur ca e de la pastile? stiu ca alaturi de multe altele impreuna poate fii o cauza a aparitiei, dar numai de la pastile sa faci candidoza nu cred. trebuie sa te duci la medic ca nu se vindeca de la sine sau dupa ureche sau cu ierburile strabunicii, asa ca sa-ti vina acum nu e o idee buna pt ca te va impiedica sa mergi la ginecolog (trebuie sa astepti 5 zile dupa menstruatie). si daca esti virgina, pentru ca nu am inteles situatia ta, ma gandesc la toate posibilitatile, poti face candidoza si nu neaparat de la pastile, si in acest caz tot la medicul ginecolog trebuie sa te duci. nu te va controla la modul clasic evident pt ca nu are cum. daca faci sex insa, cum am spus si mai sus, se poate sa o fii luat si de la partener si saracele yasmin sa nu aiba nici o legatura.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-07 23:30:16)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-10-08 18:01:54

andreearaicu
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 53

Re: Anticonceptionale si candida

iau yasmine ca metoda de contraceptie de 3 luni, prescrise de medic, am acelasi partener de 2 ani..e drept ca in ultima vreme am fost mai stresata, nu am mancat cum trebuie...m-am gandit ca poate sunt ac de vine.acum sunt in pauza de ac, astept sa vina menstruatia, dupa ce va trece, voi merge la un medic.ms

Offline

 

#7 2011-10-08 18:49:59

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Anticonceptionale si candida

nu intrerupe pastilele decat daca-ti spune medicul ca e de la ele. si asteapta 5 zile dupa menstruatie pana sa te duci altfel nu te poate consulta. ca sa-ti dau un exemplu de ce 'mare' efect au pastilele asupra aparitiei candidozei in cazul meu cel putin, dupa un si ceva de sex constant fara prezervativ cu primul partener eram sanatoasa. cum am schimbat partenerul hop candida dupa doar 3 zile de la primul contact cu el. medicul meu mi-a spus ca nu poate intradevar sa stie 100% sigur, dar crede ca cel mai probabil e de la el. cazul tau nu cred ca este daca au trecut 3 luni cu ac, dar esti femeie se mai intampla sa faci asa ceva din mai multe cauze adunate. nu doar pastilele. discutand cu medicul despre diverse obiceiuri ale tale si alte aspecte de exemplu daca ai luat antibiotice in ultima perioada iti poate spune ce sa elimini ca sa te feresti mai bine de infectii pe viitor.

Offline

 

#8 2011-10-08 20:17:07

andreearaicu
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 53

Re: Anticonceptionale si candida

frankie, tu zici deci sa nu intrerup, nu?
atunci astept sa imi vina menstruatia, sa treaca...si dupa aia ma duc la medic.in timpul asta tratez cu clotrimazol.dupa ce ai urmat tratamentul pt candida ti-a reaparut?am citit pe forumuri ca e pacatoasa rau...

Offline

 

#9 2011-10-08 21:18:12

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Anticonceptionale si candida

chiar nu cred ca-i de la pastile. nu mi-a reaparut, dar am facut alta la ceva timp dupa. (chiar acum ma tratez  mornincoffee ) daca o tratezi cum trebuie si eviti factorii favorizanti sau macar cat mai multi din ei, si nu ai vreo problema mai grava de sanatate care sa-ti scada din imunitate ar trebui sa fie ok, se mai intampla din cand in cand. ca si cu infectiile urinare, noi femeile!tongue dar important este sa nu o tratezi cu ceaiuri sau mai stiu eu ce. dar cu clotrimazolul... nu stiu daca influenteaza cumva analizele, ma gandesc ca fiind doar local, nu, dar mai caut prin forum.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-08 21:35:01)

Offline

 

#10 2011-10-09 12:34:21

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Anticonceptionale si candida

andreearaicu a scris:

frankie, tu zici deci sa nu intrerup, nu?
atunci astept sa imi vina menstruatia, sa treaca...si dupa aia ma duc la medic.in timpul asta tratez cu clotrimazol.dupa ce ai urmat tratamentul pt candida ti-a reaparut?am citit pe forumuri ca e pacatoasa rau...

in legatura cu clotrimazolul a raspuns yoyo aici http://forum.anticonceptionale.ro/t3599 … itala.html

Offline

 

#11 2011-10-09 13:05:42

andreearaicu
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 53

Re: Anticonceptionale si candida

da, tineam minte de data trecuta de cand am fost la medic ca nu trebuie sa bag nimic acolo;)) ca influenteaza analizele.vad ca isi face efectul clotrimazolul asta.astept sa termin cu menstra si ma duc la medic ca nu imi place ce citesc pe forumuri:) ms mult frankie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.