homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????


#1 2011-07-25 10:53:15

alterescu anca
Membru
Inregistrat: 2011-07-25
Mesaje: 2

sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

Buna ziua!  Va rog sa ma ajutati in lamurirea unei dileme: ce riscuri implica sarcina in timpul AC.? am facut o pauza de 3 poate chiar 4 zile intre ultima zi de menstra si reluarea Ac.in acest timp am avut contact neprotejat ( nu stiu ce a fost in mintea mea, am gresit stiu ) si in cele 21 de zile de AC nu le am luat ca la carte pe toate ca ora. am facut 2 teste ambele pozitive , programarea la medic e sapt aceasta pana atunci vreau sa stiu daca e sarcina    conform testelor     ce repercursiuni pot  avea AC asupra fatului ??????????????

Offline

 



#2 2011-07-25 11:48:21

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

Pai e vorba de hormonii din pastile, nu fac foarte bine fatului. Depinde si cate pastile ai luat dupa ce ai ramas, una e cand iei cateva pastile si alta cand iei o folie intreaga sau chiar 2. Numai medicul tau te poate lamuri, pentru ca exista cazuri si cazuri...au fost cazuri cand s-au nascut copii sanatosi, dupa ce mama luase Postinor care, dupa cum stii, are muuult mai multi hormoni decat o pastila de anticonceptionale.

Offline

 

#3 2011-07-25 16:31:18

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

la ce perioada de timp fata de contactul neprotejat ai facut testele de sarcina?


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#4 2011-07-27 11:10:33

alterescu anca
Membru
Inregistrat: 2011-07-25
Mesaje: 2

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

testele le am facut dupa 4 zile de cand am observat ca nu mi vine menstr.  contactul neprotejat a fost intr un interval de 5 zile intre ultima menstra si 1 pastila de AC.dupa ce am terminat blisterul cu AC am asteptat perioada de menstr. de la ultima pastila luata in termen de 3 zile ( regulat) imi vine ciclu . acum a intarziat.

Ultima oara a fost editat de alterescu anca (2011-07-27 11:13:22)

Offline

 

#5 2011-08-06 12:01:56

magdalenamaria
New member
Inregistrat: 2011-03-14
Mesaje: 6

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

buna ziua si va rog mult, ajutor din nou...

iau iasmin de 1 an si menstruatia imi apare de obicei in cea de-a patra zi, tot timpul vineri.
azi e simbata si inca nu a aparut.
si da am avut un contact de risc, adica am uitat sa iau pastila nr 4, am luat-o cu 13 ore intirziere si m-am protejat suplimentar doar 6 zile.

deci contactul meu cu risc a fost pe 20 iulie.vreau sa stiu daca pot face un test de sarcina acum, e corect cum stiu eu ca trebuie sa treaca 3 sapt de la contact ca sa fie concludent testul?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-08-06 12:07:42

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

Sansele sa fii insarcinata sunt mici, oricum sa nu mai repeti greseala asta si alta data.  Testul se face la o saptamana de la intarziere sau la minim 7-10 zile de la contact (ideal sunt 3 saptamani asa cum ai zis si tu).
Iti reamintesc ca sangerarea poate sa apara in oricare zi de pauza, deci mai asteapta wink . Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#7 2011-08-06 12:33:02

magdalenamaria
New member
Inregistrat: 2011-03-14
Mesaje: 6

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

multumesc, x-ynna, mai astept ce pot sa fac? as fivrut sa fac un test sa vad dca-i alba sau neagra...dar mai astept pina luni...
poate fi o legatura intre gynofort si intirzierea asta?
mi-am amintit ca 6 zile dupa pastila uitata nu ama avut nici un contact si am aplicat un gynofort pe care mi l-a prescris dr luna trecuta.am zis ca daca tot trebuie sa stau cuminte o saptamina sa aplic si gynofortul cu cele 5 zile de pauza.

ma agat de orice, nu vreau sa fac avort daca sint insarcinata dar nici nu stiu daca sa-mi asum riscul de a avea un copil cu probleme. grater

Offline

 

#8 2011-08-06 12:37:04

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

Nu prea are treaba gynofortul, are aplicare locala. Eu nu pot sa iti spun ca sanse nu exista, ele exista dar sunt foarte mici. Sincer eu nu cred ca esti insarcinata. Linisteste-te si asteapta! nu e obligatoriu sa apara in aceeasi zi in fiecare luna wink . Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#9 2011-08-06 12:51:49

magdalenamaria
New member
Inregistrat: 2011-03-14
Mesaje: 6

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

nu ma pot linisti...parca prea mare coincidenta....12 luni ''mi-a venit'' tot timpul vineri, si acum nu...
astept...dar sint fff stresata...nu-mi pot abate mintea in alta parte absolut deloc

Offline

 

#10 2011-08-06 17:11:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

si stresul poate duce la intarzierea menstruatiei...
daca nu vine pana in ziua in care trebuie sa incepi folia noua, fa atunci un test

Offline

 

#11 2011-08-06 17:33:04

magdalenamaria
New member
Inregistrat: 2011-03-14
Mesaje: 6

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

multumesc, cu siguranta si stresul a contribuit...dar, gata s-a rezolvat, tocmai mi-a venit menstruatia.
eram sigura ca de data asta am comis-o...timp de 12 luni mi-a venit tot timpul vineri dimineata, pina la ora 12 maxim, ...iar acum atat de tirziu.
nu stiu ce s-a intimplat dar cu siguranta mi-am invatat lectia.
voi ce metode folositi ca sa nu uitati sa luati pastila?
alta in afara de pus telefonul sa sune.la mine asta nu merge ca nu prea folosesc mobilul, ori il uit la servici , ori se descara si nu observ....
oare ar fi mai sigur sa iau pastila dimineata?ma gindesc ca as avea la dispozitie toata ziua sa-mi amintesc in caz ca uit...

Offline

 

#12 2011-10-13 12:25:39

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: sarcina peste Anticonceptionale repercursiuni????

magdalenamaria a scris:

multumesc, cu siguranta si stresul a contribuit...dar, gata s-a rezolvat, tocmai mi-a venit menstruatia.
eram sigura ca de data asta am comis-o...timp de 12 luni mi-a venit tot timpul vineri dimineata, pina la ora 12 maxim, ...iar acum atat de tirziu.
nu stiu ce s-a intimplat dar cu siguranta mi-am invatat lectia.
voi ce metode folositi ca sa nu uitati sa luati pastila?
alta in afara de pus telefonul sa sune.la mine asta nu merge ca nu prea folosesc mobilul, ori il uit la servici , ori se descara si nu observ....
oare ar fi mai sigur sa iau pastila dimineata?ma gindesc ca as avea la dispozitie toata ziua sa-mi amintesc in caz ca uit...

asociaza si tu cu ceva... de exemplu cand iti bei cafeaua de dimineata sa spunem. daca te trezesti de obicei cam la aceeasi ora. sau te poate ajuta iubitul daca stati impreuna sau va vedeti zilnic ca de sunat nu se pune problema rotfl2 desi dupa 12 luni nu stiu cum de nu te-ai obisnuit... eu si in perioada de pauza am reflexul de a lua pastile. o singura data am uitat una, eram la tara si le iau seara si am picat lata de somn inainte de ora la care le luam tongue oricum nu faceam sex de ceva timp si mai eram si in saptamana a doua deci eram protejata oricum.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.