homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.


#1 2011-11-17 18:09:55

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

a intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.

Buna, fetelor!
Vroiam sa va intreb daca augementinul e ok in sarcina intrucat am racit de doua zile si dr ginecolog mi-a recomandat augmentin de 1000 timp de 5 zile plus ovule 6 zile ca sa nu ne trezim la cezariana sau dupa cu candidoza produsa de antibiotic. Nu inteleg de ce s-a trecut asa rpd la un antibiotic asa puternic......As fi preferat sa increc mai intai ceva mai usor ca mi-e fria de augmentin.  E ok sa il iau in continuare ? Am luat doar 2 pastilute pana acum la 12, as vrea sa nu mai iau dar doctorita a zis ca neaparat sa iau 5 zile ca ltfel degeaba. E posbil sa fi luar decizia cu augmentinul avand in vedere ca sunt programata sapt viitoare la cezariana? Mi-a zis sa iau augmentin sa nu ne trezim la cezariana cu surprize....nu inteleg ce surprize!


bebic

Offline

 



#2 2011-11-17 19:53:25

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: a intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.

o posibila infectie?

Offline

 

#3 2011-11-17 20:03:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: a intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.

la ce anume te referi cand spui "raceala"?

Offline

 

#4 2011-11-17 20:13:32

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: a intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.

Pai racita.......transpiratii, tuse usoara, durere de gat, nas infundat de la mucozitati, gatul am inteles ca e inflamat dar fara puroi ca am fost la medicul de familie azi.....si putina febra am avut cel mult 37 cu 4.


bebic

Offline

 

#5 2011-11-17 20:30:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: a intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.

aha... am vrut sa fiu sigura ca nu te referi la o inflamatie pelvina. ce descrii tu inseamna in mod obisnuit infectie virala, ceea ce nu se trateaza cu antibiotic. din cate stiu e ok in sarcina augumentinul dar nu prea reusesc sa identific motivul pentru care ti la dat. nu stiu ce sa te sfatuiesc. daca gasesti o cale de a cere lamuriri suplimentare fara ca medicul tau sa fie deranjat, incearca sa o faci.

pentru aceleasi simptome mie mi s-a recomandat oscilococcinum, Dr Mom sau homeogene, un sirop de tuse pe baza de zeama de buruieni ( imi scapa numele) si la febra peste 38 paracetamol simplu ( nu sinus) sau algocalmin. nu iti sugerez sa iei ce am luat eu, ti-am spus doar ca sa-ti faci o idee.

sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-18 00:48:17

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: a intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.

ah, doctor mom, mereu ma scapa de durerile in gat! eu cred ca i-a dat de paranoia sa nu faca vreo infectie in gat exact la nastere...

Offline

 

#7 2011-11-18 10:29:43

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: a intruaAugmentin in sarcina saptamana 37.

Nu mai stiu ce sa zic....Ideea e ca joia viitoare am programare la cezariana si poate se gandeste ca nu imi va trece pana atunci .....Ideea e ca gatul de acum cred ca e inflamat rau, tusea s-a acentuat la fel si durerea. Si mai nasol e ca am avut de facut si analize de sange care cred ca vor fi influnetate de antibioticul care l-am luat ultima data ieri dimineata.
Nici nu stiu ce sa fca daca sa mai continui sau nu, ideea ca si medicul de fam acelasi medicament mia- dat, augmentin......PLus ovule polygynax care fac parte tot din grupa antibiotice.....Pe prospect la aceste ovule scrie ca sunt indicate inainte de operatiile de nastere iar la atentionari speciale ca nu sunt indicate in timpul sarcinii.....

Cine sa ma inteleaga ce si cum ????????????


bebic

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.