homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Alte anticonceptionale...


#1 2011-08-22 01:30:42

lovebee
Membru
Inregistrat: 2011-08-20
Mesaje: 2

Alte anticonceptionale...

Hello everyone! Am nevoie de un pic de ajutor, din partea celor care se pricep la anticonceptionale! Am inceput sa iau Milligest anul trecut prin noiembrie dupa un control la gine, si erau toate bune si frumoase pana la senzatia d greata d zi de zi care bineinteles ma speria si mereu imi era frica de o sarcina din aceasta cauza. Am fost la ginecolog dupa cateva luni si mi-a prescris Yasmin. Acestea au fost bune pentru mine in sensul ca a avut efectele bune ale milligest-ului, adica ce m-a interesat pe mine - protectie si diminuarea fluxului menstrual si a duratei, si fara greata! Super nu? Dar, din pacate momentan stau prost cu banii si de 2 luni nu am mai luat, no money no fun si plecase si prietenul... Si as vrea sa stiu daca pot lua alte anticonceptionale, mai ieftine, si care ar fi acelea care sa fie apropiate de yasmin, ca si compozitie...?
Vreau sa incep sa iau, dar nu stiu cum sa fac sad As vrea sa incerc altele mai ieftine dar nici la gine nu pot ajunge ca si acolo tb bani, si stiu ca asa ar fi cel mai bine sa-mi prescrie dr. alte anticonceptionale, dar sper sa-mi citeasca doctoressa de aici mesajul si sa ma poata ajuta! Daca ajuta cu ceva, am 21 de ani, sunt mai slabuta de fel si am mici probleme cu acneea sad Aaa, si inca ceva, mi se pare mie sau celulita care s-a depus p picioare e tocmai din cauza anticonceptionalelor? Ca eu nu prea am avut probleme cu celulita pana am inceput sa le iau...

Sper sa primesc curand un raspuns! Multumesc!

Offline

 



#2 2011-08-22 08:07:01

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Alte anticonceptionale...

da, celulita este favorizata de ac..
nu prea ai ce sa iei ca si yasmin(adica aceeasi concentratie) si nu e indicat sa iei de capul tau (poti pati ca la miligest sau alte efecte adverse mai rele). ia-ti o trimitere de la medicul de familie si mergi la ginecolog/planning (de preferat planning) sau daca esti din Buc iti iei doar o adeverinta de la facultate/servici si mergi la dna dr Evelyn Cristescu (doctoressa) si iti va prescrie dansa ac potrivite.
repet, nu lua dupa capul tau.


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#3 2011-09-26 23:37:25

lovebee
Membru
Inregistrat: 2011-08-20
Mesaje: 2

Re: Alte anticonceptionale...

inca nu am inceput sa iau...dar probabil tot yasmin voi lua...nu sunt din bucuresti:(

Offline

 

#4 2011-11-29 18:15:32

vane
New member
Inregistrat: 2011-11-28
Mesaje: 12

Re: Alte anticonceptionale...

buna.raspundeti.mi va rog.am luat anticonceptionale luna trecuta, le.am terminat, am facut pauza de 7 zile(am avut ciclu 3 zile jumate, aproape 4)si ieri am inceput alt blister.problema e ca(le ascund de parintii mei intr.un loc anume)si azi cand am vrut sa.l iau pe urmatorul, am gasit o pastilutza din blisterul trecut,deci cel pe care credeam k l.am incheiat(primul implus a fost sa alerg repede la o pahar cu apa si sa.l iau.si l.am luat.nush daca am facut bine sau nu,dar a fost totul dintr.un impuls) problema e ca nush sigur din ce zi este.este numaru 20 sau 21(deci ultimul sau penultimul din blister.oricum n.am avut contact sexual timp de 3saptamani)am luat toate pastilutele aprox la aceeasi ora,diferenta fiind de 10 minute la unele.primul blister a fost yasmin,iar acum am inceput microgynon,pentru ca primul mi.a provocat dureri de cap.si era si km scump.ultimul contact l.am avut acum 3 sapt si urmatorul il voi avea pe1-2decembrie,pentru ca atunci se intoarce iubitul meu.voi putea avea contact cu ejaculare in interior?sau voi avea nevoie de alta protectie?mentionez ca am luat timp de 10 zile ciprinol pentru o infectie urinara si ceva nisip la rinichi,dar in timpul tratamentului si 8 zile dupa n.am avut absolut niciun contact sexual.ast rasp.ms

Offline

 

#5 2011-11-29 18:33:35

anutza05
New member
Inregistrat: 2011-05-23
Mesaje: 41

Re: Alte anticonceptionale...

Dupa parerea mea nu era nevoie sa mai iei pastila aia si doar sa incepi blister nou mai ales ca urmatorul tai contact sexual va fi pe 1-2 decembrie, si cu protectia nu stiu ce sa te sfatuiesc, totusi ai grija. Doctorul ti-a prescris celelalte ac?

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.