homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare rezultat secretie vaginala-5


#77 2011-11-19 00:04:01

crysssa
Membru
Inregistrat: 2011-11-18
Mesaje: 3

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

multumesc...
sanatate tuturor...
restul vine dela sine...

Offline

 



#78 2011-12-06 00:00:54

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

ma mai putei ajuta si pe mine c interpretarea unor rezultate la analize?

cultura secretii vaginale

frontiu colorat gram
rare celle epiteliale poligonale
rare leucocite
flora bacteriana reprezentata de rari coci gam-pozitivi

pe mediile de cultra nu s-a dezvoltat flora bacteian patogena in aerobioza la 37 grade (neisseria gonorrhoeae, streptoccocus agalactiae,enterococcus spp, staphyloccocus aureus, enterobacteriaceae)

multumesc

Offline

 

#79 2011-12-06 00:50:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

sandy, este bun rezultatul.

Offline

 

#80 2011-12-06 14:09:49

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

dar inca ma deranjeaza secretia..esti putin galbuie si nu foarte abundenta..sincer nu prea stiu cum arata o secretie normala, pt ca am probleme de cand ma stiu..chiar daca nu aveam nimic mai grav, aveam flora polimorfa si tot aveam o secretie deranjanta..
la ultimul pap mi.a iesit frotiu de tip infamator-reparator si inca mai tre sa fac un tratament..sa fie oare asta d vina pt secretie?

Offline

 

#81 2011-12-06 14:30:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

in a cata zi de la ciclu esti?
da, poate fi de la inflamatie secretia. sau de la ovule, daca iti pui seara. ce tratament faci si cat mai ai din el?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2011-12-06 15:00:13

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

inca nu sunt la ciclu..imi vine maine.. mi s.au recomandat ovule polyginax 6 zile, imediat dupa ciclu, 2 luni.. am facut luna trecuta si mai trebui acum..

Offline

 

#83 2011-12-06 20:16:43

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buen fetelor! Am fost diagnosticata azi cu vulvovaginita si am primit ca medicamente ovule klion, antibiotic metronidazol (flagyl), flucoric si crema clotrimazol pt uz extern. Doamna doctor i-a prescris si prietenului meu flucoric si din cate tin eu minte si metronidazol, dar azi cand am mers la faramcie mi-a dat metronidazol doar pt mine. Am citit si prospectul klionului si se recomanda ca partenerul sa ia metronidazol oral. Sa fi gresit farmacista?

Offline

 

#84 2011-12-06 21:54:31

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

mai ai reteta? daca da, scrie pe ea doua cutii de metronidazol? sau pt partener mai scrie cateodata. e indicat sa ia si el. daca nu o mai ai, mergi la aceeasi farmacie, spune ca tu crezi ca a gresit, trebuie sa aiba retetele.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-06 21:56:13)

Offline

 

#85 2011-12-06 22:58:09

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Cred ca a scris prima oara, langa flucoric era facut un semn " II " iar langa metronidazol " XX ". Probabil se grabea? stiu si eu...  voi merge maine cu reteta la farmacie sa reazolv trebusoara asta. smile
Multumesc de ajutor. smile

Offline

 

#86 2011-12-07 00:06:52

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

am vazut ca unele fete spun ca nu se ia gardnerella ca e dezechilibru de flora si tine doar de tine, el logic nu are flora vaginala, dar si candida apare in urma unui dezechilibru si este in sine acelasi lucru doar ca e o ciuperca in loc de bacterie. eu ma gandesc logic ca bacteriutele care provoaca gardnerella dezvoltate in exces la tine prin contactele cu el, acum sunt si pe la el, ca si in cazul sporilor de ciuperca, desi urina cam omoara bacteriile (sa nu uitam totusi ca exista infectii urinare deci bacterii in urina...). deci concluzia mea este ca ia si el bacteriute de la tine si risti sa ti le dea inapoi, si ca poate sa-ti si dea el de la ultima partenera inainte de tine (asta in cazul in care abia v-ati cuplat si nu cred ca e, dar eu vorbesc ipotetic, analizez chestia cu gardnerella se ia sau nu, si partenerul trebuie tratat sau nu?). plus ca am intalnit destui medici care dau si pt el antibiotic in cazurile acestea.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-07 00:09:04)

Offline

 

#87 2011-12-07 12:05:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

frankie, bacteria aia are nevoie de un mediu propice pt a suparvietui si a se dezvolta. ori mediul ei e vaginul. in alte conditii, poate sa moara (de plictiseala smile ). unele bacterii/fungi/virusi se transmit si la partener si acesta devine purtator, altele nu. pana nu stim exact care cum, nu putem emite teorii general valabile tongue.

Offline

 

#88 2011-12-07 12:23:51

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

anca medicul meu a spus ca se ia, nu am scos-o eu din fund. tind sa am mai multa incredere in medicul meu desi a mai facut si el o gafa la un moment dat, decat in 3 fete de pe forum care spun ca nu se ia ca nu are cum si ca nu e nevoie de tratament pentru partener. acum eu ma gandeam doar cum s-ar putea lua, ca nu a stat sa-mi explice si asta. nici candida nu face parte din 'flora' peniana si totusi poate supravietui pe acolo, plus ca bacteriile si fungii pot trai si in piele, nu are nevoie de vagin ca sa aiba bacterii si fungi si sa ti le dea tie. nu am emis nici o teorie general valabila, am spus ce tind eu sa cred ma degraba, si vad ca nici tu nu bagi mana-n foc.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-07 12:24:28)

Offline

 

#89 2011-12-07 12:34:54

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Citisem undeva ca barbatii sunt purtatori asimptomatici.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-12-07 12:35:27)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#90 2011-12-07 13:07:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

frankie, tu bagi toate bacteriile si fungii in aceeasi oala. eu zic ca sunt diferite, unele mai sensibile (nu suparvietuiesc in afara vaginului), altele mai rezistente (traiesc bine mersi si pe piele).

chiar daca barbatul ar fi purtator asimptomatic de tot ceea ce traieste in vaginul femeii, e impropriu spus ca "iei" de la el ceva ce tu ai deja. da, trebuie evitate contactele sexuale cat timp exista infectia, pt a spori eficienta tratamentului. dar dupa ce ai trata-o si s-a refacut echilibrul florei, nu mai ce sa "iei" de la barbat. tot ceea ce ai putea "lua", exista deja in vaginul tau, dar in "cantitati" normale. chiar daca mai iei niste "exemplare" de gardnerella de la barbat, lactobacilii tai vor fi capabili sa-i anihileze, cat timp flora ta vaginala e normala, sanatoasa. devine incapabila doar atunci cand esti deja infectata.

sa presupunem ca se trateaza si partenerul si pt un timp, eradicati complet gardnerella. dupa scurt timp, se va forma iarasi in vagin, pt ca e normal sa existe acolo. deci o va lua si el la primul contact sexual si ti-o va "da" inapoi de la al doilea incolo. de asta mi se pare complet inutil sa tratezi partenerul de ceva ce oricum are sau va lua la primul contact neprotejat, chiar si cu cea mai sanatoasa femeie.

cred insa ca sunt cazuri in care si partenerul trebuie tratat, insa nu la fiecare infectie a femeii rezultata dintr-un dezechilibru de flora vaginala.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-12-07 13:08:04)

Offline

 

#91 2011-12-07 13:35:48

amiral11
Membru
Inregistrat: 2011-12-07
Mesaje: 2

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna, sunt noua aici dar as avea si eu nevoie de un sfat cu interpretarea rezultatelor secretiei vaginale:

celule epiteliale poligonale frecvente
celule epiteliale rotunde rare
leucocite frecvente
hematii absente
trichomonas vaginalis absent
levuri absente
flora bacteriana :  frecventi baciligram (+) (lactobacili +)
                           relativ frecventi bacili si cocobacili gram (-)

Imi doresc sa raman insarcinata cat mai repede dar trebuie sa stiu daca e vreo problema, asa ca pls HELP

Ultima oara a fost editat de amiral11 (2011-12-07 13:36:38)

Offline

 

#92 2011-12-07 13:52:17

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

cred ca e o mica vaginita, gardnerella, dar sa spuna fetele mai experimentate.

anca pentru ultima oara: ai tu dovada clara ca gardnerella nu supravietuieste la barbat si nu se ia? ca eu nu o am, iar medicul spune ca se ia. asa ca normal gandesc si eu cu jumatea mea de neuron ca nu toate supravietuiesc, dar de unde sa stiu eu cum este asta ca nu sunt biolog? ce ai explicat acolo e valabil si la candida, unde stim ca se trateaza si partenerul si ca se ia. nu sustin eu ca bacteriuta asta trebuie sa intre in aceeasi oala cu fungii si cu altele ci ca poate sa o faca, si pana la proba contrarie, si impreuna cu recomandarea medicului, cred ca trebuie tratata la pertener (nu ca as fii convinsa, dar cred ca este mai bine, si repet nu doar pe logica mea si lipsa de contraargumente valide ci si pe licenta medicului meu si a altora care sustin acelasi lucru). punct

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-07 14:01:13)

Offline

 

#93 2011-12-07 15:02:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

frankie, uite cum vad eu treaba; corecteaza-ma daca gresesc: ai fost si tu o data la un ginecolog pt candida, asta ti-a recomandat tratament si pt partener si tu ai dedus ca gata, asa se face pt orice infectie. din ce am vazut, tu dai sfaturi pe baza de ce ai mai citit tot aici pe forum, nu din experienta personala (care mie imi pare destul de limitata) ori din vreun tratat de medicina. sincer, mi se pare ca te intinzi in afara ariilor tale de cunoastere si dai sfaturi cu caracter de "asa se face, stiu eu sigur". ma refer in general, la postarile tale, nu doar la discutia asta.

ti-am explicat ca si daca ar supravietui gardnerella pe penisul barbatului, nu te-ai infecta de la el, asa cum nu te infectezi in gura de cate ori te speli pe dinti (presupun ca nu dezinfectezi periuta inainte de fiecare folosire, ori ea e o mare purtatoare de microbi). si nu, barbatul nu trebuie dezinfectat la fiecare 3 luni, asa cum schimbam periuta tongue.

tu recomanzi tratament pt partener fiecarei fete care vine aici sa ceara sfaturi, trecand astfel peste cuvantul medicului ei (si el, licentiat tongue), care nu i-a prescris un astfel de tratament. de unde stii ca medicul tau e mai bun decat cei ai fetelor care nu primesc tratament pt partener? daca nu ma insel, nu de mult, te indoiai de competenta medicului tau. de unde stii ca fetele astea au exact ce ai avut tu (ca sa nu mai vorbim ca ai extins experienta cu candida asupra gardnerellei) sau ca tratamentul prescris de medicul lor nu e suficient?

am incheiat si eu, pt ca nu ajungem nicaieri cu discutia asta.

Offline

 

#94 2011-12-07 15:54:22

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

domnisoara/doamna am avut 3 candide sau 4 daca o pui pe asta care a 'revenit' sau nu a fost tratata corect, si am fost la 3 medici diferiti daca te doare asa tare acest aspect. primul meu post care te-a facut sa nu te mai opresti, se referea la fata careia ii raspunsesem (si la mine ) si careia medicul ei i-a spus ca trebuie tratat si partenerul si i-a scris pe reteta si pentru partener 2 cutii de antibiotic, dar farmacista a gresit. eu i-am spus sincer ca am vazut ca unii medici si unele femei (de aici) spun ca nu e nevoie, dar sa faca cum a spus medicul, si ca eu cred ca medicul are dreptate. citeste mai bine. tot. altceva... nu cred ca vorbeste nimeni din tratate de medicina, nici macar moksha, si nu este treaba ta sa ma verifici pe mine, si nu dau sfaturi 'citite' de pe forum ca sa ma dau rotunda, ci ma semi-informez de pe forum, adica selectez ce citesc aici, confirmand sau infirmand informatiile intreband medicii ginecologi sau medicul de familie sau pe doctoressa, uneori cautand si pe net dar cu grija ca nu tot ce scrie pe acolo e corect si complet, plus campanii ale unor ONG gen secs cu care tin legatura, daca din nou te macina asa tare problema asta. ce altceva, argumentatie ta mi se pare... nici nu stiu cum sa zic... 'pana de curand te indoiai...' ma indoiesc domnisoara/doamna! de ultimul tratament dat de ea, si am reconscut deschis asta si in miile de mesaje de mai sus si la alte topicuri. de ce incerci sa o scoti ca si cum am ascuns asta? te rog frumos sa nu ma mai stresezi cu mesajele tale pe tema asta in continuare. am sfatuit o fata sa faca cum a spus medicul, facand o paranteza mai lunga cum ca pe logica mea sunt de acord cu medicul ei, si a trebuie sa-mi sari in cap si bineinteles, sa nu te mai opresti niciodata. citind pe jumatate din tot ce am scris. eu ti-am raspuns doar pentru ca scapai elemente esentiale din argumentatia mea, si ca oricarui om normal nu-mi place sa vorbesc degeaba si sa fie nevoie sa ma explic de 10.000 de ori, asa cum de obicei nimeni nu pricepe: deja nu mai conteaza despre ce vorbim poate sa fie si despre mere! tu sari peste lucruri pe care le-am spus si se intelege gresit. cum ar fii ca afirm eu cu tarie ca se mananca sau nu mere! citeste doamne iarta-ma tot si ca lumea, am spus clar ca nu stiu sigur! dar mi se pare precaut sa o faci mai ales  ca medicul ei a recomandat asta. te rog frumos a 10-a mia oara sa te opresti! multumesc

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-07 16:08:32)

Offline

 

#95 2011-12-07 16:14:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

"domnisoara/doamna", am avut doar 3 mesaje in discutia asta; daca pe tine te streseaza sau ti se pare ca nu ma mai opresc, poti sa eviti sa mai raspunzi wink. ma "opresc" atunci cand doresc eu; e un forum unde membrii sunt liberi sa isi spuna parerea tongue.

cat despre argumente, mie nu mi se pare ca ai adus asa ceva. la fel pot spune si eu ca m-am straduit sa imi explic parerea si nu ai citit/n-ai tinut cont de argumentele mele.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.