homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila-2


#20 2011-02-18 14:49:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

o periuta de dinti nu-i asa scumpa la urma urmei, deci poti incerca (daca vrei) si medium si soft si vezi de care esti mai multumita.

Offline

 



#21 2011-02-19 00:25:14

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

camysh a scris:

Deuzza a scris:

eu nu am facut niciodata detartraj...dr mea mi-a zis ca nu am nevoie  nustiu

asa mi-a zis si mie

si mie.. rodnar


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#22 2011-12-29 15:57:56

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33245_174_l1.jpg
voi va spalati fetzele dintilor ca la punctul 1? adica doar de sus in jos?
eu pana acum m-am spalat mereu facand miscari continui si de sus in jos si de jos in sus, repede-repede (dar cica asa aduci bacteriile catre gingie hmm ).
punctul 2 nu ma prind ce vrea sa zica.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-12-29 16:06:24)

Offline

 

#23 2011-12-29 16:05:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

da, si eu ma spal tinand gura inchisa si periind de sus in jos si invers, adica de la o gingie la alta  nustiu
2 inseamna sa speli pe interior, adica tii periuta cu coada in sus, spre nas, si faci miscari de jos in sus... adica echivalentul lui 1 pe interior (ma gandesc)

Offline

 

#24 2011-12-29 16:07:38

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

asa m-am gandit si eu, ca la 2 e ca la pct.4, unde e clar ce vrea sa zica pt dintii de sus.
deci, intradevar, cred ca zice sa speli partea din interior a dintilor dinspre gingie catre varfuri.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-12-29 16:11:14)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-12-29 16:10:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

da, si eu m-am holbat la sageata si nu intelegeam
ideea e sa nu ramana fata a dintelui nespalata si intotdeauna miscarea sa fie pe verticala... in rest cred ca sunt detalii

Offline

 

#26 2011-12-30 11:13:36

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

eu ma spal pe dinti dimineata si seara, inainte cand aveam timp si cand aveam si cum, ma mai spalam si dupa mese dar acum nu prea mai am ocazia sa o fac.
Eu intotdeauna am avut probleme cu dintii din cauza lipsei de calciu asa ca mereu merg la stomatolog la control. Detartraj am facut de 3 ori in viata mea. Ultima data am facut un detartraj + un tratament de albire, pe care, sincer, il regret. In general, dupa genul asta de tratamente (facut la u ncabinet, nu acasa cu mai stiu eu ce solutii) dintii se sensibilizeaza, ca sa nu mai spun ca am facut doua sedinte care m-au costat 5 milioane la vremea respectiva si dupa am fost nevoita sa platesc si niste... aplicatii (nu mai tin minte cum se numeau ) cu o substanta care sa imi aduca dintii la normal, ca nu mai puteam manca nimic de durere.
Oricum, ca sa il citez pe medicul meu stomatolog: dintii revin la nuanta lor naturala orice le-am face, unii au o nuanta galbuie, altii rozalie, altii spre gri. Igiena dentara nu inseamna sa avem zambete albe (cu toate ca da, arata foarte bine) pentru ca... genul ala de zambete duc in timp la purtat de proteze.
In rest, eu folosesc apa de gura doar seara, dimineata nu pot, nu stiu de ce, nu imi place gustul ala cum ma trezesc,  e asa... ihhh.


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#27 2012-03-11 14:48:23

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Voi de la ce firma cumparati atele dentare? Eu am folosit pana acum doar de la Oral B, Satin Floss si Essential Floss. Parca mi-a placut mai mult prima pentru ca e mentolata si mareste senzatia de prospetime, dar e mai lata si ma cam raneam la gingie. A doua e mai subtire si parca nu curata asa bine. In principiu sunt bunicele amandoua, dar vroiam sa stiu ce mai este bun pe piata, as vrea sa incerc si altceva.

Am auzit ca apa de gura cu propolis de la plafar e buna pentru gingii. A incercat-o cineva?


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#28 2012-03-11 18:00:30

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

inainte sa imi pun aparat dentar, care acum nu mai este big_smile nu foloseam ata dentara pentru ca nu ii vedeam rostul... insa o data cu punerea lui era esential sa imi pastrez dintii curati pentru a nu aparea complicatii. am folosit si folosesc in continuare ata dentara de la Sensodyne (asta e al 2lea an), mi-a recomandat-o doctora mea. sincer curata foarte bine dintii si nu imi sangereaza gingiile.. e 19 lei.

Nu stiu despre apa de gura cu propolis, clar e ca stiu de tinctura de propolis, pe care mi-am aplicat-o cam 6 luni pentru ca facusem gingivita de la aparat si curgea sange din orice muscatura... rezultatele se vad inca din prima saptamana. simti ca iti ard gingiile si au o "structura" ciudata la atingere, insa merita efortul. si acum cand mai musc din mere tari se mai intampla sa ma lovesc si imediat pun tinctura de propolis si trece. zici ca e apa oxigenata pe rana tongue


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#29 2012-03-11 18:09:41

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Si eu mai faceam masaj cu tinctura de propolis, dar ingalbeneste dintii.  sad De asta ma gandeam ca mai bine folosesc apa de gura, poate nu are efectul asta.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#30 2012-03-11 18:18:19

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

eu puneam cu un betisor de urechi strict pe gingie..si dintii mei sunt aaalbi hjarta
si nici macar nu am facut albire dupa ce mi-am dat jos aparatul


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#31 2012-03-11 18:40:21

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Esti norocoasa, la mine se ingalbenesc de la orice.  sad Si chiar ma spal dupa fiecare masa.

Ultima oara a fost editat de Toriana (2012-03-11 18:40:34)


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#32 2012-03-12 09:00:45

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Eu folosesc totul de la BioRepair:pasta de dinti,ata dentara si apa de gura.Ma spal pe dinti de vreo 3 ori pe zi.Cand nu sunt acasa am mereu la mine guma,ata dentara si o apa de gura micuta,pentru poseta big_smile Pentru albire folosesc bicarbonat de sodiu de 2-3 ori pe saptamana si nu am probleme,chiar functioneaza.Cineva ma speriase zicandu-mi ca e toxic sa ma spal cu bicarbonat,insa dentistul mi-a zis ca e chiar bine daca suport gustul ala scarbos  chicot
Si dupa ce mananc usturoi,nu scap decat cu o solutie de bicarbonat:o lingurita intr-un pahar cu apa,clatesc bine gura,scuip si la final clatesc cu apa curata.Daca ma spal cu pasta simpla,chit ca e mentolata foarte tare,inca simt mirosul usturoiului si de obicei imi vine greata de la combinatia usturoi si pasta mentolata lol

Ultima oara a fost editat de Miss_B (2012-03-12 09:04:56)

Offline

 

#33 2012-03-12 11:49:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Toriana a scris:

Voi de la ce firma cumparati atele dentare?

Silver Care = the best. muuuuuult mai buna decat Oral B.
banda respectiva are cumva o rugozitate, de "prinde" mancarea ramasa intre dinti si o scoate mult mai eficient. cea de la Oral B e neteda si aluneca.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-03-12 11:56:14)

Offline

 

#34 2012-03-12 12:10:49

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Suna bine, Jeannie! De unde o iei?


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#35 2012-03-15 20:34:12

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

am gasit in Real parca. am luat-o pentru ca nu aveau Oral-B (cum mai folosisem), dar am constatat ca imi place mult mai mult cea noua smile

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-03-15 20:36:15)

Offline

 

#36 2012-03-16 00:23:47

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

mie-mi place ata de dinti de la sensodyne


hjarta

Offline

 

#37 2012-03-16 11:37:11

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Merci, Jeannie. O sa incerc si eu mai multe, sa vad care imi place mai mult. Imi iubesc dintii, n-as vrea sa ma despart de ei niciodata.  cesafac


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#38 2012-06-15 15:37:43

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sfaturi pentru o igiena dentara impecabila

Mi-a zis dentista sa folosesc neaparat miscarile astea pentru periajul dintilor:

(de spalat limba, ca la sfarsitul videoclipului, nu mi-a zis nimic.)
mi-a mai zis sa folosesc o periuta de dinti simpla, cu perii egali.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.