homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si candida


#1 2011-04-07 19:50:25

R_P_mitza
New member
Inregistrat: 2011-03-26
Mesaje: 21

anticonceptionalele si candida

Am citit pe forum ca femeile care utilizeaza anticonceptionalele ca modalitate de contraceptie, au ?sanse? mai mari sa faca candida. Simt asta si pe pielea mea. Care este explicatia si cum se poate trata fara sa mai apara? In perioadele cand utilizez prezervativul, totul este ok. Mentionez ca am un partener sexual stabil. Eu sigur... De asemenea, va intreb, tratamenul cu Tantum Rosa (granule pt spalaturi) si ovule intravaginale nu interactioneaza cu anticonceptionalele, nu? Va multumesc!

Offline

 



#2 2011-04-14 11:10:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionalele si candida

as vrea sa inteleg...sunt perioade cind folosesti contraceptivele ca metoda de control al sarcinilor si perioade cind nu e folosesti si utilizezi in schimb prezervativul?
candida traieste in mod obisnuit in vagin si probleme apar cind ea se dezvolta in exces....greu iti va putea spune cineva ca ai ce sa faci ca sa nu mai apara. Eu insa inteleg ca frecventa cu care apare la tine e foarte mare....sincer cred ca asta se poate schimba doar prin modificarea obiceiurilor legate de viata sexuala/igiena sexuala/etc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2012-03-19 16:28:58

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionalele si candida

daca nu ai tratat niciodata si partenerul, exista posibiliatatea ca el sa fie purtator al ciupercii si sa ti-o tot paseze inapoi. trateaza-l si pe el. este foarte plauzibil daca spui ca cu prezervativ nu faci candida.

Offline

 

#4 2012-03-29 20:16:42

a.s.
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 17

Re: anticonceptionalele si candida

Buna,


Si eu am o problema asemanatoare, adica de 10 luni de cand iau mercilon in fiecare luna imi apare candidaoza, primele luni am crezut ca e de la mine, pe urma am crezut ca e de la partener si 2 luni de zile am facut cu prezervativ continuand cu mercilon si tot mi-a aparut, pana sa iau mercilon niciodata nu mi-a aparut infectie, si doar am mai luat anticonceptionale : Diane 35, stodette, yasmin, n-am avut probleme cu infectia dar am avut alte probleme, luna asta renunt la mercilon si o sa trec pe la doctoressa pt alte pastilute, probleme de sanatate nu am , imunitatea e buna, alta cauza nu vad decat mercilon, am mai scris despre asta la o alta rubrica dar mi se raspunde destul de greu, poate aici am mai mult noroc big_smile , poate chiar doctoressa isi poate da cu parerea.


Multumesc

Offline

 

#5 2012-03-30 08:54:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionalele si candida

candida, ma repet, este un microorganism care traieste in mod obisnuit in vaginul nostru.Se poate dezvolta in exces daca apar dezechilibre de flora...contraceptivele pot avea un rol.
eu una, inainte sa schimb mercilon, as face ceva pentru imbunatatirea echilibrului florei vaginale(as pune ovule cu lactobacili adica sau altceva de tipul asta)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-03-30 14:01:58

a.s.
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 17

Re: anticonceptionalele si candida

Multumesc pt raspuns doamna doctor, poate cand o sa trec pe la dumneavoastra sa-mi schimbati pastilele sa puteti sa-mi dati si o reteta cu ovule de care vorbiti, eu in primul rand vreau sa le schimb, daca iau altceva si tot asa se intampla inseamna ca altundeva e cauza, sper sa puteti sa-mi spuneti ce ovule sa iau pt reechilibrarea florei.

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.