homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Obicei nesanatos pitic


#1 2012-03-29 08:15:46

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Obicei nesanatos pitic

Buna. am si eu nevoie de sfaturi in privinta urmatorului lucru.
Avem o piticuta de 3 anisori in casa si de cand era micuta avea obiceiul, oricat de mult manca, ca atunci cand adormea sau era f f obosita sa suga 2 degete. Partea trista e ca si acum are acelasi obicei si ne e teama sa nu aiba apoi probleme cu dantura.
Am incercat prin diverse metode sa o dezvatam de obiceiul asta dar nu a dat nimic rezultate pana acum.

Ma gandeam ca ar fi alte solutii care ar putea da rezultate si in cazul ei, fara sa mergem sa cerem sfatul unui medic sau mai stiu eu ce.


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 



#2 2012-03-29 23:07:04

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Obicei nesanatos pitic

hmm, o cunostinta de 20+ si acum mai duce degetul in gura cand doarme big_smile singura explicatie (nu mare descoperire, toti stim asta) care mi-a venit in minte e aceea ca atunci cand era mic si il hranea mama lui se simtea in siguranta, iubit, protejat etc etc. si, inconstient, vrea sa retraiasca asta, sa se mai simta asa in siguranta ca atunci.

faptul ca fetita ta isi suge degetul atunci cand este obosita, ma duce cu gandul la exact acelasi lucru. oboseala vine de la ceva negativ (o doare ceva, plange) sau pt ca face miscare, se joaca, deci activitati placute? daca e valabil doar in primul caz, imi pare evident: suptul degetului e modalitatea ei de a se linisti. daca se intampla indiferent de la ce vine oboseala, nu stiu ce sa zic.

incearca sa ii distragi atentia pana adoame, vorbeste cu ea, intreab-o de ce simte nevoia sa-si suga 2 degetele. stiu, pare ciudat...sunt influentata de "povestiri psihanalitice despre copii" pe care le citesc acum big_smile si cred cu tarie in ideea de baza desprinsa din ce am citit pana acum: indiferent de varsta, copiii ne inteleg!


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#3 2012-03-31 14:20:53

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

face lucrul asta nu pt ca o doare ceva sau de suparare, ci pur si simplu. Instinctiv cumva, inconstient. o mai intrebam cateodata ce face, iar cu degetele in gurita si se rusineaza putin dar nu renunta.. sa  vedem daca doar cu vorbitul si intrebatul o sa mearga pt ca mama ei sta cu ea cand adoarme, nu eu, si nu stiu cat o sa stea ea sa intrebe prichinduta..
Ms de sfat totusi smile

offtopic poti sa imi postezi si mie diverse linkuri despre povestile de care te scuzai ca le aduci cumva in discutie big_smile


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#4 2012-03-31 15:41:49

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Obicei nesanatos pitic

daca se rusineaza e clar ca isi da seama ca face un lucru "interzis", pe care cei din jur ar dori sa nu-l mai vada la ea.

nu am link, cartea se numeste "dificultatea de a trai; povestiri psihanalitice despre copii; neadaptatii varstei adulte sunt copiii neiubiti si lipsiti de cuvintele parintilor" scrisa de francoise (cu sedila sub c) dolto - pediatra si psihanalista smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#5 2012-03-31 16:58:46

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

merci. poate o gasesc si online. yep. stie ca "e rusinica"


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-05-02 15:31:23

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Obicei nesanatos pitic

si fetita mea isi suge degetul, nu pot sa zic ca-mi place acest aspect, am incercat in diverse modalitati, dar fara succes...asa ca ii spunem cu totii "vai ce rusine sa sugi degetul.." daca nu are ceva (somn, foame, suparare) il lasa imediat...uneori nu-l baga in gura decat la somn...iti doresc mult succes si rabdare  par


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#7 2012-05-02 21:51:43

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

am gasit pe net, dupa ceva cautari, un fel de lac de unghii/solutie ce se aplica pe unghiutele piticului. are un gust f amar am auzit. mavala stop s enumeste. nu am indraznit inca sa il luam...
s-a mai invatat sa nu il mai duca asa des la gurita, se mai rusineaza si le scoate cand ii atragem atentia dar, la fel ca si in cazul vostru, cand e suparata, somnoroasa, ii e foame, nu o face nimeni sa renunte la ele (pt ca la noi sunt aratatorul si cel mijlociu).
are momente cand chiar ea zice ca are bubita la degetele si vrea bandaj la ele (asta fiind una din metodele cu care am esuat) dar dupa maxim jumatate de ora si le da singura jos...
in toamna merge la gradinita, speram sa o dezvatam pana atunci

Daca reusiti inainte, astept sfaturi puss


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#8 2012-05-08 22:27:29

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Obicei nesanatos pitic

cu mavala stop am incercat de 2 ori si in ambele randuri a plans pana a varsat...ca lua degetul si solutia aia e fff amara si ramane ceva timp pe piele, se duce greu...eu am spalat-o cu apa si sapun si tot se mai simtea gustul...ne-a fost teama sa mai incercam sad...stiu pers care au reusit, poate ai noroc  puss


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#9 2012-05-08 22:35:41

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

am mai auzit pareri dintr-astea, cu reactii "adverse" date de solutia respectiva.
cand ma bucuram ca se mai dezobisnuise de degete, a primit o palmuta putin mai "buna" decat de obicei de la mami a ei si acum daca ii zicem ceva parca mai rau face cateodata, se revolta sad
te anunt daca noi reusim cu mavala


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#10 2012-05-10 20:14:52

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Obicei nesanatos pitic

acum cu cat ii veti atrage atentia mai des, cu atat mai rau va face. cred ca ar fi ca in cazul copiilor pe care ii apuca o criza de plans/trantit/tavalit etc. daca au spectatori, nu se opresc prea curand. daca ii lasi in pace, nu le atragi atentia, nu te uiti la ei, se opresc.
imi cer scuze ca nu va pot spune motivul (nu mai tin minte), dar profa mea de varstelor (materie ce studiaza toate stadiile prin care trece copilul) ne-a spus clar ca metoda asta ce presupune sa-i dai pe degete copilului cu nu stiu ce solutii nu trebuie practicata!


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#11 2012-05-10 20:25:34

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

la faza cu spectatori am vazut. si ea are momente dintr-astea si momente cand se opreste instantaneu.
legat de mavala, cum amm mai zis, nu avem parca necesar curajul de care e nevoie si am si auzit ca poate s areactioneze f aiurea de la el.
daca stau bn sa ma gandesc, si eu aveam obiceiuri proaste cand eram mai mica si am incercat singura sa imi stapanesc impulsurile dar mai scat cateodata si acum. bine, la mine e vb de rosul unghiilor big_smile

april sunset, intrebare oarecum stanjenitoare. tu pt cursurile respective banuiesc ca ai platit, nu? cum se numesc ele?
sti cumva diverse titluri pe care le-as putea gasi si eu, fara sa fac respectivul curs? nu am bebe inca dar mai bine sa sti unele lucruri de dinainte smile


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#12 2012-05-10 20:56:05

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Obicei nesanatos pitic

ce spun eu acum, in mare parte, am aflat din cursurile de la facultate, nu e ceva pe care am dat bani ca sa studiez smile

ce mi se pare util pt a sti cum sa fii un bun parinte sunt cartile de psihanaliza. le-am descoperit de curand datorita materiei de la facultate si nu le-as mai lasa. e adevarat ca sunt unele lucruri destul de greu de "digerat" si pt cineva de varsta mea, daramite pt parinti. daca esti deschis, insa, numai carti de psihanaliza as recomanda. nu stiu cum stau librariile noastre la acest capitol, eu iau totul de la biblioteca, dar sigur cateva titluri tot gasesti. este acum de la editura trei "recomandari psihanalitice pt mame", de ex. iarasi e posibil sa gasesti pe la targurile de carte. chiar a fost unul recent in Tm si erau cateva titluri interesante.

altceva ce poti face, am auzit ca e posibil: sa asisti la cursurile sustinute de facultate, fara a fi student. daca as fi fost la alta facultate, cu siguranta optam pt varianta asta, sa merg la cursurile de la psihologie.

deci optiuni ar fi, dar cam toate implica niste costuri.
daca vrei, merg intr-o zi la biblioteca, imi notez tot ce-mi pare util/interesant si-ti spun aici titlurile, poate gasesti cartile pe net smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#13 2012-05-10 21:12:54

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

daca nu e cu suparare, ce facultate faci tu de faci astfel de cursuri?
eu peste o luna termin masterul iar doctoratul...eh, daca e sa il fac, asta o sa fie peste cativa ani de munca in domeniu.
cand eram mai pitica nu imi placea psihologia dar acum m-am mai cultivat si mi se pare f utila pt a intelege lucruri din viata, oamenii, comportamente. am facut un curs de psihosociologie a comunicarii de marketing acum un an si a fost f bun cursul, omul vorbindu-ne mult mai mult decat cerea programa lui, bine-inteles, pt cei cu urechi sa asculte.
daca ai putea nota cateva titluri ar fi super.

si despre ce editura vorbeai, ca m-am pierdut putin in denumire :">

puss merci frumos


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#14 2012-05-10 21:25:57

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Obicei nesanatos pitic

sunt studenta la psihologie, crid smile anul II
editura "trei" a scos cateva titluri pana acum. pt parinti in special a mai fost, pe langa titlul pe care il precizai, "cum sa fii o mama buna pt fiul tau".

voi merge la biblioteca, cel mai probabil pe sapt viit ajung, si voi scrie aici apoi ce titluri am gasit smile
pana atunci, poti sa cauti carti de francoise dolto. psihanalista, mama a 3 copii...ce sa zic, stie tipa ce spune chicot


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#15 2012-05-11 08:08:34

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

ok,  aseara vb cu prietenul meu de titlurile tale si cica... "vrei sa il intelegi pe bebe de dinainte sa vina?" big_smile
merci frumos pentru titluri, poate gasesc totusi cv si la biblioteca mea(desi nu cred ca e ceva legat de copii si doar generala) smile


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#16 2012-05-19 20:56:58

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Obicei nesanatos pitic

crid, am reusit sa ajung la biblioteca, dar timpul extrem de limitat nu mi-a permis sa gasesc decat 4 titluri smile
Cum sa fii o mama buna pt fiul tau - Alain Braconnier

Cum sa nu-ti rasfeti copiii - Richard Bromfield (citita, dar cam "nefolositor" ce scrie pe acolo, din motivul ca iti spune niste tehnici, dar nu si cum sa le aplici pas cu pas. si e vorba de lucruri ce necesita mult timp, deci doar citind cartea lui rezolvi cam 10% din problema, dupa parerea mea. dar pe alocuri mi s-a parut amuzanta, foarte usor de citit)

Despre educatie in copilarie - Francoise Dolto

Tot ce trebuie sa stie parintii. 90 de intrebari si raspunsuri - Francois Dumesnil

Sper sa le gasesti pe net si sa fie de calitate smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#17 2012-05-20 09:47:02

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Obicei nesanatos pitic

multumesc pt titluri. le notez si o sa le caut in perioada urmatoare smile


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.