homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aparat dentar!-15


#267 2012-04-07 13:28:25

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

cioby, nu te ingrijora, nu e o chestie grava. depinde cat de departe ai ajuns cu tratamentul ortodontic. acele prelungiri, sper sa fie  vorba despre ceea ce cred eu.. e cumva vorba de carligul acela superior pe care il are fata asta la bracketul de pe canin?
http://chestera.files.wordpress.com/200 … braces.jpg

daca da, acel tip de bracket se pune de obicei pe canin si pe molari pentru a putea pune arculete. acestea sunt necesare cand sunt fluctuatii de indreptare  ale danturii, adica atunci cand esti la inceput cu aparat dentar, iar dintele X e prea stramb pentru a sta lipit cu un bracket. puterea cu care bracketul + sarmulita trage dintele e imensa, iar acesta opune rezistenta, rezultand decimentarea lui de pe dinte.
daca se pune acel arculet, atunci cand dintele opune rezistenta, el tot se intinde etc, menirea lui fiind sa aduca dintele la loc cu ajutorul fortei unui alt dinte pe care e amblasat un bracket de genul.

eu am avut caninul din dreapta stramb si am avut arculet de genul pus de pe prelungirea bracketului pe cea a unui molar. in schimb in cealalta parte, stanga, mi-a sarit si mie varfuletul si nu a trebuit schimbat. in orice caz, poti sa ramai asa, ca nu afecteaza cu nimic, iar la urmatorul control o sa ii spui medicului tau si el va stii daca trebuie schimbat (va avea nevoie de acel "carlig") sau nu.
oricum, de cele mai multe ori carligul e pentru protectia interioara a buzei, dar pe mine m-a iritat mai mult cu carlig.

sper ca ti-am fost de ajutor puss

Ultima oara a fost editat de hai_faiv (2012-04-07 14:24:20)


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 



#268 2012-04-07 13:30:49

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: aparat dentar!

Da, imi retrag commentul anterior smile . Ma gandeam la altceva big_smile

Cel mai probabil are dreptate hai_faiv

Ultima oara a fost editat de Shosanna (2012-04-07 13:31:29)


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#269 2012-04-07 15:23:20

cioby92
Membru
Inregistrat: 2012-04-07
Mesaje: 2

Re: aparat dentar!

hai_faiv, exact, de acel carlig vorbeam. Pot spune ca sunt la inceput cu tratamentul ortodontic, aparatul il am de 5 luni. La urmatorul control o sa ii arat doctorului... sper sa nu fie nevoie sa il schimbe. Caninii mei sunt destul de drepti si sper sa nu fie nevoie de aplicarea acelor arculete.
Merci mult pentru ajutor, acum m-am linistit. smile

Offline

 

#270 2012-09-09 19:07:28

Ioana.V
New member
Inregistrat: 2012-08-28
Mesaje: 16

Re: aparat dentar!

Are cineva aparat dentar invizibil (care are placutele pe interiorul dintelui)? de genu asta : http://www.aparatdentarinvizibil.ro/apa … l-six.html
Daca aveti cam cat a costat aparatul + montaj si ce mai necesita? Unde vi l-ati pus?

Offline

 

#271 2012-09-10 00:08:59

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

eu nu am purtat asa ceva, dar o amica de a mea si-a pus. se cheama aparat dentar lingual incognito (ca nu se vede) si a dat 2500 euro + consulatiile lunare pentru o arcada. si-a pus in cluj


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2012-09-10 19:08:22

Ioana.V
New member
Inregistrat: 2012-08-28
Mesaje: 16

Re: aparat dentar!

Hhmm...cam scump...ce am vazut pe net parca era mai ieftin:D
Si stii daca o deranja la mancat sau de genu? Cat timp la purtat?

Offline

 

#273 2012-09-10 23:14:04

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

depinde si de oras si de medic, cabinetele din centrele oraselor au preturi mult mai mari decat celelalte smile
ea inca poarta, il are de 1 an marca. nu o deranja deloc, putin la inceput pe varful limbii ii ieseam bubite, dar s-a obisnuit organismul acum


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#274 2018-11-02 17:05:31

Marius Titulescu
Banat
Inregistrat: 2016-03-18
Mesaje: 6

Re: aparat dentar!

hai_faiv a scris:

eu nu am purtat asa ceva, dar o amica de a mea si-a pus. se cheama aparat dentar lingual incognito (ca nu se vede) si a dat 2500 euro + consulatiile lunare pentru o arcada. si-a pus in cluj

Enorm. As lua un aparat ceramic, dar nimic mai scump.
_____________________________________________

Offline

 

#275 2019-03-08 02:19:50

StefaniaM
New member
Inregistrat: 2017-10-08
Mesaje: 25

Re: aparat dentar!

*reclama

Offline

 

#276 2023-07-28 13:03:24

StefaniaM
New member
Inregistrat: 2017-10-08
Mesaje: 25

Re: aparat dentar!

*

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.