homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Varsta gestationala depistata ecografic


#1 2012-04-16 22:51:20

mihaela_o
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2012-04-16
Mesaje: 5
Site

Varsta gestationala depistata ecografic

Salut mamici!
Eu sunt foarte zapacita de tot ce inseamna calculul varstei copilasului si sper sa ma ajutati un pic. De exemplu, azi am aflat ca am 12 spt si 6 zile de sarcina, ceea ce ar corespunde unei date ale conceptiei cu circa 2-3 zile inaintea conceptiei reale. Intrebarea mea e cat de precise sunt aceste masuratori biometrice si cata incredere pot avea in ele? Medicul care a facut masuratoarea se presupune a fi unul bun, cu un ecograf ultra-performant (asa cum se lauda cei de la Arcadia, din Iasi). Stiu ca fiecare organism se dezvolata in ritmul lui, sunt doar curioasa cata incredere aveti si voi in tehnologia asta fantastica  smile

Offline

 



#2 2012-04-16 23:27:00

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Varsta gestationala depistata ecografic

Mihaela, e exact cum ai spus si tu, fiecare bebel se dezvolta diferit, tocmai de-aia se calculeaza DPN-ul in functie de varsta gestationala, nu de cea ecografica. 2-3 zile nu e deloc o diferenta mare. Ca exemplu, bebelusul meu a fost mereu "in urma" varstei gestationala ba cu 6 zile, ba cu 1 zi, ba cu 4, iar la ultima ecografie era cu vreo 6 zile inainte.  nustiu
Masuratorile sunt ok cel mai probabil, bebe are ritmul lui/ei.  smile

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-04-16 23:30:59)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#3 2012-04-17 14:20:05

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Varsta gestationala depistata ecografic

O sa varieze de la o ecografie la alta, depinde si de doctor (cum fixeaza cursorul ala pe ecran cand masoara dimensiunile), dar si de cum se dezvolta bebe. De fiecare data vei fi intrebata data ultimei menstruatii. Calculul depinde si de masuratorile ecografice si de aceasta data. Trei zile nu inseamna nimic, sunteti foarte ok.


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.