homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin - sangerari anormale


#1 2012-02-17 01:33:54

rak83
Membru
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 1

Yasmin - sangerari anormale

Buna seara!

Iau contraceptive yasmin de 7 ani, iar de prin iunie anul trecut am inceput sa am sangerari (de fapt, mai degraba spotting) imediat dupa contact sexual (sau a doua zi), si uneori in primele zile (ori a 5, ori a 9 zi) dupa inceputul unui nou blister, intr-o cantitate foarte mica.
Ca sa fiu sincera, vreo cativa ani am luat pilulele cam aiurea, adica nu le-am luat aproape niciodata la ora fixa. Inainte de aparitia problemelor, le-am luat chiar mai haotic decat de obicei (in loc sa le iau seara, le luam a doua zi - lucrul asta intamplandu-se, de exemplu, intr-o luna, de vreo 4 ori, daca nu chiar mai des). In noiembrie am fost la ginecolog, am facut colposcopie si papanicolau in mediu lichid. Papanicolau a iesit perfect, nici infectii, nici nimic, colposcopia a iesit si ea ok (am doar o usoara ectopie, iar d-na doctor mi-a spus ca, probabil din cauza modului haotic in care am luat pastilele si a dereglarii hormonale, colul sangereaza usor, comportandu-se ca cel al unei femei insarcinate...sau ceva de genul acesta). D-na doctor mi-a spus ca problema se va rezolva in timp, daca iau pastilele corect....dar deja au trecut 3 luni, iau yasmin la ora fixa si nici o schimbare....e oare cazul sa renunt definitiv la  yasmin? sau ar trebui le schimb cu altceva?

Multumesc!

Offline

 



#2 2012-02-17 12:41:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yasmin - sangerari anormale

eu as zice sa mergi la un medic de planning, sa vezi ce zice si el

Offline

 

#3 2012-02-17 17:11:25

Ruxandra89
New member
Inregistrat: 2011-09-23
Mesaje: 67

Re: Yasmin - sangerari anormale

Of anticonceptionalele astea .... imi scriu si eu "problema aici "  :  Iau anticonceptionale Yasmin de cativa ani dar am facut pauza din septembrie pana luna aceasta la recomandarea medicului deoarece am facut un tratament indelungat pentru cistita cronica .
De luna aceasta am inceput sa iau aceste anticonceptionale iar , cu aprobarea medicului . Am inceput cu prima zi de menstruatie sa le iau 06.02 . Dupa 5 zile de menstruatie a aparut spotting-ul ....cred ca din cauza pauzei , cand le-am luat pentru prima data acm 4 ani nu am avut asa ceva . Oricum ...spotting-ul a continuat pana astazi dar acm s-a transformat iar in menstruatie . Ce e de facut ? Sa le mai iau sau sa intrerup folia ?! Nu mi se pare normal sa reapara menstruatia asa ... mad

Offline

 

#4 2012-02-17 17:19:59

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Yasmin - sangerari anormale

nu intrerupe folia, vei sangera in continuare, nu rezolvi nimic.

termina blisterul, fa pauza, vezi care-i situatia si luna viitoare, si daca nu da semne de redresare, du-te la planning, poate dintr-un motiv sau altul nu ti se mai potrivesc.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2012-02-17 17:23:29

Ruxandra89
New member
Inregistrat: 2011-09-23
Mesaje: 67

Re: Yasmin - sangerari anormale

ok...atunci am sa o iau pana ce o termin .
Posibil si sa nu mai fie ok pentru mine ...desi ginecologul a spus sa continui tot cu yasmin . Ramane de vazut , sper sa se redreseze situatia ca e tare neplacut .

Ms de sfat wink

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-03-28 19:38:19

Karlakit
New member
Inregistrat: 2009-07-31
Mesaje: 17

Re: Yasmin - sangerari anormale

Buna fetelor, sper ca postez unde trebuie. Am si eu o nelamurire. Iau Yasmin de cativa ani, anul trecut am facut o pauza de 3 luni si pana acum totul ok, nici o problema. Maine ar trebui sa termin blisterul,  problema este ca de azi dimineata am inceput sa am niste scurgeri rozalii ca la inceput de menstra insotite de toate simptoamele caracteristice, care ar putea fii motivul? Precizez ca le-am luat corect, la aproximativ aceeasi ora ( o ora , doua maxim de intarziere) si ca in zilele de luni si marti am fost supusa unu stres mai mare. Sa fie stresul motivul sau ar trebui sa fac o pauza?  Va multumesc!

Offline

 

#7 2012-03-29 10:59:10

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yasmin - sangerari anormale

mai degraba e un spotting acum care se va transforma in menstruatie dupa ce termini folia.
daca se repeta si luna viitoare mergi la medic

Offline

 

#8 2012-03-29 18:55:24

Karlakit
New member
Inregistrat: 2009-07-31
Mesaje: 17

Re: Yasmin - sangerari anormale

Multumesc de raspuns! Sper sa nu se repete si luna viitoare!
Dar e normal ca dupa atata timp sa apara spottingul? Stiu ac e normal sa apara in primele luni de utilizare dar dupa un an?...

Ultima oara a fost editat de Karlakit (2012-03-29 19:35:10)

Offline

 

#9 2012-03-29 21:45:26

marina1980
Membru
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 2

Re: Yasmin - sangerari anormale

Buna seara !
Am incercat sa imi raspund din intrebarile care sunt deja pe forum, nu prea inteleg.

Am si eu evident o intrebare : folosesc Yasmin de cativa ani; din blisterul de luna asta mai am 2 pastile si pt prima oara am si eu scurgeri maronii; precizez ca nu mi s-a intamplat niciodata asta, ca sunt momentan la o dieta asistata de nutritionist (consum cam 1300 de calorii pe zi) si merg la sala cam de o luna (nu am mai facut sport sustinut/constant de multi ani). Nutritionistul mi-a confirmat ca nu ar avea legatura cu dieta.
Nu ma pot programa imediat la medic (tre' sa astept programarea o saptamana). ca sa dorm linistita... poate ma indrumati voi ?

Multumesc !

Offline

 

#10 2012-03-30 12:16:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Yasmin - sangerari anormale

se mai intampla, vezi cum e si luna viitoare
daca se repeta spottingul mergi la medicul de planning, s-ar putea sa fie nevoie sa le schimbi

Offline

 

#11 2012-03-30 14:10:55

marina1980
Membru
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 2

Re: Yasmin - sangerari anormale

multumesc tare ! m-am mai linistit ; intre timp, spottingul s-a transformat in menstruatie ; se mai intampla, da.
voi merge si la medic daca se repeta.
sunteti foarte de ajutor !

Offline

 

#12 2012-04-26 15:38:45

alexa1412
Membru
Inregistrat: 2012-04-26
Mesaje: 2

Re: Yasmin - sangerari anormale

Buna ziua,
Am decis si eu sa iau anticonceptionale Yaz si sunt momentan la a doua pastila roz.De obicei am menstruatie abundenta care poate dura si 5 zile,dar acum de la anticonceptionale(sper) aproape ca nu mai am menstruatie,decat foarte putin.Este normal?S-a mai intamplat si altcuiva asa ceva?Va multumesc si astept raspunsuri.

Offline

 

#13 2012-04-26 17:51:17

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yasmin - sangerari anormale

da, e de la anticonceptionale.
ele au rolul de a reduce fluxul menstruatiei, iar daca aceasta prima folie ai inceput-o din prima zi de menstruatie, cu atat mai mult s-a redus.

Offline

 

#14 2012-04-26 19:17:13

alexa1412
Membru
Inregistrat: 2012-04-26
Mesaje: 2

Re: Yasmin - sangerari anormale

Multumesc mult pt. raspuns...chiar eram ingrijorata

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.