homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Contractii dureroase la 14 saptamani sarcina


#1 2009-03-23 15:12:29

mil mil
New member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 35

contractii dureroase la 14 saptamani sarcina

Azi dimineata am avut o durere foarte puternica in abdomenul inferior care efctiv m-a ingenuncheat.Desi de 2 zile am terminat tratamentul cu scobutil injectabil(2 /zi) si inca iau No-spa 2 pe zi.Am mers la medic care mi-a spus ca uterul este foarte contractat si este efectiv tare ca piatra.Mi-au administrat scobutil si no -spa injectabil.iar daca pana maine nu ma simt mai bine ma va interna.
Nu stiu care este cauza acestor contractii,la ecograf mi-a spus ca placenta este lipita de col .Imi este teama sa nu ii fac rau lui bebe cu atatea pastile si injectii.Ati trecut prin asa ceva?Va rog mult un sfat ca sunt foarte speriata.

Offline

 



#2 2009-03-23 15:39:27

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: contractii dureroase la 14 saptamani sarcina

Mil, imi pare rau ca treci prin asta.
No-spa si scobutil, stiu ca sunt bune in sarcina si nu afecteaza copilul.
Tu stai linistita si mergi la medic sa te supravegheze.
Succes si sa ne tii la curent!


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#3 2009-03-23 20:05:28

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: contractii dureroase la 14 saptamani sarcina

si eu am facut injectii cu scobutil, no spa si etamsilat 2 pe zi o saptamana in luna a 4 a si acum suntem mari si nu am avut probleme asa ca  nu iti fa griji.
gravida 32+ baietel

Offline

 

#4 2012-09-30 21:21:29

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: contractii dureroase la 14 saptamani sarcina

Exact ce a scris mil mil mai sus astfel de tratament primesc si eu.
Am fost acum o saptamana la un control si doctora m-a gasit cu contractii. M-a internat 2 zile facandu-mi-se perfuzii 2 pe zi, cu No spa si Scobutil, ca in a apoi sa vin la spital pentru perfuzii si cu sulfat de magneziu.
De maine sunt in concediu medical, deci repaos aproape total.
Am citit de unde apar contractiile acestea timpurii, dureroase si care iti intaresc burtica, insa va recomand, gărlis, sa lasati buritca in [ace, sa nu faceti ca mine, adica sa o mangaiati continuu, de cand aflati ca sunteti insarcinata, luand mana de pe ea doar cand dormeati, cu am facut eu lol
Nu stiu daca asta este cauza contratiilor mele, insa, daca as putea sa dau timpul inapoi pana la primele saptamani de sarcina, as procedea exact cum v-am sfatuit.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#5 2012-10-07 21:57:48

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: contractii dureroase la 14 saptamani sarcina

Dupa 5 zile de perfuzii si alte 5 acasa, linistitita, doar cu Arefarm, si No Spa, tot am contractii. Nu vor sa treaca definitiv.
Insa un lucru curios este faptul ca eu noaptea nu pot sa dorm pe stanga, ajunge sa ma doara burta, si,dupa ce ma intorc pe stare as spune ca imi apare o contractie, dar nu sunt sigura, ca sunt prea adormita. Nu e normal, asa-i? A mai fost cineva asa, cu contractii din astea, prelungite?  hmm


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.