homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-45


#837 2013-03-02 20:32:41

allure
New member
Inregistrat: 2013-03-02
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Heimdall ginecologul este si bun(profesional) si un om cu un caracter deosebit. Chiar dumnealui n-a crezut in rezultatul testului Papanicolau si-am mers pentru a 2-a analiza.
Ai dreptate, urologul n-are de ce sa-si dea cu parerea aici(ma gandeam ca poate o cunoaste pe doctorita unde am facut Papanicolau:).
Vreau sa fiu sigura ca este totul ok deoarece luna asta sau in luna aprilie o sa merg pentru FIV si vreau sa am toate analizele ok si am inteles ca aceasta chlamydia poate duce la infertilitate.
Poate par ciudata...dar vreau sa fiu sigura inaintea de-a ma apuca de FIV.

Offline

 



#838 2013-03-02 20:36:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

Te inteleg... mai fa o data analiza (intereseaza-te de PCR sau daca nu tot din secretie) si daca iese negativa cred ca poti sa te linistesti

Offline

 

#839 2013-03-02 20:41:09

allure
New member
Inregistrat: 2013-03-02
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Haimdall, Gargarita multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre.
Luni am sa merg la laborator sa intreb de Chlamydia Real Time PCR.

Offline

 

#840 2013-03-10 18:53:00

mon15
New member
Inregistrat: 2012-02-16
Mesaje: 18

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna seara, am o mare mare rugaminte. Am fost diagnosticata cu vaginita cu trichomonas si candida acum vreo 2 saptamani jumatate...Acum, la finalul tratamentului de 12 zile, realizez o neconcordanta intre tratament si diagnostic!!

Mi-au fost recomandat urmatorul tratament : in fecare seara spalatura vaginala cu Tantum rosa si un ovul Polygynax si o priza pe saptamana a cate 4 pastile de tinizol timp de 2 saptamani ( practic 8 pastile ) atat eu cat si partenerul. Cercetand prostectul ovulelor descopar ca ovulele nu trateaza Trichomonas!!! Doar pastilele sunt pentru asta dar stiam ca este necesar si un tratament local pentru ddistrugerea acestuei bacterii... A folosit cineva Polygynax in tratamentul pt trichomonas ???

Multumesc

Offline

 

#841 2013-03-10 19:00:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

Ovulele ti le-a dat cel mai probabil pentru candida (ele oricum sunt antiseptice cu un spectru mai larg), eu zic ca e foarte posibil sa fie suficient tratamentul cu pastile pentru trichomonas
Oricum vei repeta analiza dupa tratament si o sa vezi daca a fost eficient sau nu

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2013-03-10 22:06:49

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: boli cu transmitere sexuala

si eu cred ca sunt suficiente pastilutele ptr trichomonas.(doar e protuzuar ca si giardia si ptr ala nu avem cum sa bagam ovule in colon wink )


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#843 2013-04-29 15:05:02

mariaanghel
New member
Inregistrat: 2012-10-08
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua,am o intrebare si sper ca postez unde trebuie:
Am fost diagnosticata cu Streptoccocus Agalacticae si Mobilunculus in flora vaginala. Am facut tratament,nu prea a functionat(desi am observat o oarecare ameliorare) si nu as vrea sa-l mai repet,pentru ca nu vreau sa fac si candida de la atatea antibiotice(mai ales ca am mai avut). Vreau sa stiu daca aceasta infectie,tinuta sub control,poate sa-mi afecteze sanatateape termen lung sau daca poate provoca alte probleme. De asemena,ma intereseaza daca este vreu pericol pentru partenerul meu in cazul contactului oral(adica daca sunt sanse mari sa faca vreo infectie in gat sau ceva de genul asta)
Multumesc anticipat!

Offline

 

#844 2013-07-03 21:54:25

anya1a
New member
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 24

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna, fetelor! Acum 3 sapt am fost la gineco din cauza unor urinari frecvente si a unei tensiuni in regiunea pelviana. Am fost diagnosticata fara analize cu infectie urinara si am primit tratament cu antibiotice pe baza de ofloxacina. Doar ca astazi am fost la alt gineco si am fost depistata de fapt cu chlamydia si gonoree. Am primit tratament Cuminol (substanta activa ciprofloxacina), ovule macmiror si crema biazol. Pe internet vad ca cipro nu ar avea efect asupra chlamydiei, doar a gonoreei. Vi se pare suficient tratamentul primit? In plus, am fost uimita cand mi-a spus ca prietenul meu nu trebuie sa urmeze vreun tratament. L-am intrebat de 2 ori sa ma asigur, dar raspunsul lui a fost ca "in stadiul asta nu". Ma gandesc sa merg din nou la el maine sa lamuresc niste lucruri, dar poate v-ati mai confruntat si voi cu ceva asemanator?

Offline

 

#845 2013-07-03 22:54:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

cum a pus diagnosticul? analiza la chlamydia dureaza ceva nu se face pe loc. daca chiar ai chlamydioza si gonoree (care sunt ambele bts-uri) obligatoriu trebuie sa faca si partenerul tratament, in acelasi timp cu tine. intr-adevar, ciprofloxacina nu este de prima intentie in cazul chlamydiei ( se incearca intai cu doxiclina, azitromicina). dupa tratament se repeta analizele ( ambii parteneri).
mi se par mult prea multe lucruri ciudate in abordarea medicului tau. eu as fugi mancand pamantul... si as cere o alta parere.

Offline

 

#846 2013-07-03 23:11:48

anya1a
New member
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 24

Re: boli cu transmitere sexuala

Primul medic a pus diagnosticul doar pe baza simptomelor descrise de mine si mi-a recomandat ofloxacina aceea care vad ca ar fi buna si pt chlamydia. Ma gandesc ca asta o fi motivul pt care al 2-lea doctor nu mi-a mai dat un antibiotic orientat spre chlamydia, ci unul mai mult pt gonoree. Am terminat de luat ofloxacina acum 10 zile. Sa inteleg ca nu s-a vindecat chlamydia intre timp sau e prea scurt termenul pt a fi relevant testul de astazi? Prietenul meu o sa mearga si el la control oricum. Maine merg sa il intreb pe medic de ce a considerat ca partenerul nu trebuie tratat, de curiozitate.

Si inca o intrebare, va rog. Bolile astea pot fi asimptomatice pt ambii parteneri si sa se declanseze brusc la unul dintre ei dupa o vreme, sau cineva le-a "adus" in cuplu in preajma declansarii? Multumesc

Offline

 

#847 2013-07-04 10:26:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

"testul de astazi?" a fost asa numitul test rapid? asta da rezultate gresite deseori.
la intrebarea cu simptomele nu stiu ce sa zic... pot fi asimptomatice dar nu stiu daca la un moment dat pot da brusc simptome. oricum chlamydia la femeie nu e deloc galagioasa ca manifestare.

in primul rand eu m-as lamuri daca chiar am chlamydia printr-un antigen chlamydia din secretie col. daca am, tratament si eu si partenerul. dupa minim 2 saptamani de la terminarea tratamentului, repetat analiza si facut si partenerul antigen chlamydia din secretie uretrala. uneori nu trece cu primul tratament si trebuie repetat cu mai multe antibiotice. este vital sa faca ambii parteneri tratament ca sa nu se joace ping pong cu lighioana. si sex cu prezervativ pana aveti amandoi rezultate negative, negru pe alb, din acelasi motiv.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2013-07-04 10:27:40)

Offline

 

#848 2013-07-04 15:26:47

jonibancher
Banat
Inregistrat: 2013-07-04
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

very nice site good looking your site loving article nice posting i like this blog.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2013-07-04 15:37:02)

Offline

 

#849 2013-07-04 16:17:24

anya1a
New member
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 24

Re: boli cu transmitere sexuala

Merci, gargarita! Am revenit la doctor astazi si i-am pus mai multe intrebari. Analiza e facuta din secretie col, el sustine ca e buna, ca au aparatura necesara pentru a le studia pe loc. Mi-a spus si ca ciprofloxacina e un tratament puternic care combate ambele BTS de care vb. Si si-a cerut scuze pt faptul ca l-a lasat pe langa pe prietenul meu, mi-a prescris tratament si pt el. O sa refac testul sapt viitoare daca ajung la bucuresti.

Offline

 

#850 2013-07-04 18:06:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

la minim 2 saptamani dupa terminarea tratamentului este relevanta o noua analiza. bafta, sa scapati de repede de lighioane.

Offline

 

#851 2013-07-04 18:44:34

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

de ce nu dau doctorii din prima doxiciclina pentru chlamydia? o tot amana, ca sa nu cedeze chiar din prima si sa mai treaca oamenii pe la ei? forgetit

Offline

 

#852 2013-07-04 19:02:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

mie mi-a dat doxi la a 6-a ( !!!) runda de tratament. si surpriza, a trecut! asta dupa ce am cheltuit o gramada pe alte medicamente printre care si sumamed care era foarte scump, am tot repetat analize, mi-am facut ficatul varza, aveam depresii... si se stie doar ca doxi are cele mai bune rezultate, pacat ca eu nu stiam atunci. la prima runda de tratament am fost intr-o situatie asemanatoare anyei, aveam diagnostic de chlamydia si inca o lighioana si am incercat cu ciprofloxacina ca era sensibila la ea lighioana nr2 (streptococ)  si aveam sanse (medii) sa fie buna si pentru chlamydia. am scapat de streptococ dar de chlamydia nu. sper la anya si la partenerul ei sa functioneze mai bine.

Offline

 

#853 2013-07-04 19:47:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

mie mi-a dat la a 7-a tura si mi-a trecut. sunt convinsa ca a facut-o intentionat!

Offline

 

#854 2013-07-04 22:53:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

wow...  neutral

Offline

 

#855 2013-07-22 15:18:57

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: boli cu transmitere sexuala

n-am stiut unde sa scriu, asa ca am ales topicul asta... sper ca am ales bine hmm
prietenul meu prezinta de vreo 2 luni o mancarime la nivelul penisului, care tot apare si dispare. in esenta, se manifesta cam asa: la inceput niste bubite mici la nivelul preputului, care se extind si la baza capului, care-l manaca. la cateva zile aceste bubite incep sa emane o secretie albicioasa, nu foarte abundenta, ce reduce din mancarime. cred ca e vorba de o boala cu transmitere sau ceva, caci dupa contactul sexual simt si eu o oarecare jena si mancarime la exterior (initial am crezut ca-i vorba de candida), acum nu stiu ce sa zic. de curand, a fost la urolog pentru un control de rutina. i s-a exprimat doctorului si despre bbitele astea. l-a luat mai mult in ras gen "nu ai nimic, pleaca de aici ca's invidios. ia si te spala cu ceai de musetel, o fi o alergie ceva". vreau sa stiu si parerea voastra, pana ajunge la dermatolog. multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.