homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sunt foarte ingrijorata, va rog saimi raspundeti ...


#1 2013-04-12 00:14:21

Dia25daianna
Membru
Inregistrat: 2013-04-12
Mesaje: 2

Sunt foarte ingrijorata, va rog saimi raspundeti ...

In primul rand buna seara.. Am ales sa postez aici in incercarea disperata de a gasi un raspuns pentru temerile mele... Am sa redau cat voi putea de detaliat pentru a putea primi un raspuns concludent. As vrea sa mentionez faptul ca in mod normal sunt cat se poate de rationala, sunt studenta la medicina deci stiu care sunt riscurile si ce implica o sarcina insa de data aceasta situatia ma depaseste. Problema ar fi urmatoarea : in luna decembrie am avut ciclu menstrual de pe data de 17 pana pe 21. Pe 21 si pe 22 am avut un contact sexual neprotejat. In luna ianuarie cilcul menstrual a venit mai repede de cat ar fi trebuit sa vina in mod normal insa menstruatia mea nu este regulata de aceea nu mi-am psus niciun fel de probleme din cauza acestui fapt, mai ales ca am avut si sesiunea si cred ca stresul a dus la dereglarea menstrutiei. In urmatoarele luni si pana in ziua de astazi am observat o schimbare radicala a sanilor, s-au marit, sunt durerosi, tari si grei, am crezut initial ca este un simptom premenstrual insa acest lucru a persistat. Am luat in calcul o posibila sarcina asa ca am mers la medicul ginecolog. Am facut un ecograf vaginal in urma carui doamna doctor m-a asigurat ca nu este niciun fel de sarcina si ca sunt la mijlocul perioadei de menstruatie. In urma analizelor am fost diagnosticata cu candida, si mi s-a prescris un tratament si anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual. Mentionez ca am facut doua teste de sarcina de cand m observat schimarea sanilor insa amandoua au iesit negative. Anticonceptionalele le-am inceput in luna martie, le-am terminat alaltaieri insa menstruatia nu pare sa apara, insa sanii sunt la fel de mariti, tari si grei... Umflati as putea spune. Intrebarea este urmatoarea : exista vreo sansa sa fiu insarcinata si sa nu fi fost depistata in urma ecografului vaginal de catre doamna doctor ? Nu pot sa mentionez nimic legat de alte simptome ale unei posibile sarcini,fiindca stiu ca multe mi le-as putea induce.. De altfel eu nu am un regim de viata prea echilibrat din cauza facultatii, de aceea imi e foarte greu sa afirm ceva in acest sens.
Va rog din suflet sa imi raspundeti fiindca sunt foarte ingrijorata... Multumesc anticipat !

Offline

 

#2 2013-04-12 09:26:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Sunt foarte ingrijorata, va rog saimi raspundeti ...

ca studenta la medicina ar trebui sa faci diferenta intre ciclu menstrual si menstruatie; asta asa, ca offtopic.

daca menstruatia de dupa acele contacte neprotejate a fost normala dpdv cantitativ si calitativ, nu e sarcina, mai ales ca nici nu erai (teoretic) in perioada fertila.

la ecografie o sarcina se vede pe la 5-6 saptamani, deci daca ai facut-o cand trebuie si doctorita a zis ca e ok, asa e, cu atat mai mult cu cat ai facut si teste de sarcina.

menstruatia poate aparea in oricare din cele 7 zile de pauza, de obicei apare prin ziua 4-5, dar poate la fel de bine sa apara si in ziua 7, sau chiar dupa ce incepi folia noua.

despre sani nu stiu ce sa spun, poate fi o dereglare hormonala, un simptom indus de sarcina, un puseu de crestere.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2013-04-14 00:49:19

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: Sunt foarte ingrijorata, va rog saimi raspundeti ...

in martie banuiesc ca ai avut menstra cand ai inceput pastilutele. eu zic ca iei prea in serios un lucru care singur nu poate insemna sarcina. sanii mai cresc , se mai umfla ... si eu i am avut umflati ... adica crescuti big_smile nu m am gandit o clipa ca ar putea fi sarcina ... sad intre timp au dat inapoi ... iar am 2 capsunite).

dupa ce incepi pauza mai dureaza vreo 3 zile pana vine ciclul (corect ar trebui sa vina din prima zi a noului blister, la 28 de zile, dar el vine mai devreme , dar nu imediat ce intri in pauza).


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#4 2013-04-14 00:54:37

Dia25daianna
Membru
Inregistrat: 2013-04-12
Mesaje: 2

Re: Sunt foarte ingrijorata, va rog saimi raspundeti ...

Da, in martie am avut menstra , care a tinut mai putin , menstruatia mi-a venit din nou luna aceasta ... Stiu ca este posibil sa fiu exagerata si paranoica , insa cunoscandu-mi foarte bine corpul stiu ca sanii mei nu au fost niciodata asa mariti si grei , si nici alvwolele nu au fost asa marite, bine este logic ca odata cu sanii s-au marit si ele .
La ecograful vaginal nu vad de ce nu s-ar fi vazut daca era sarcina fiindca la momentul respectiv trebuia sa am cel putin 2luni ... La momentul consultatiei ma refer . Multumesc mult pentru raspuns!

Offline

 

#5 2013-04-14 02:16:23

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: Sunt foarte ingrijorata, va rog saimi raspundeti ...

su eu imi cunosc f bine corpul cu toatea acestea ... la fel ca si mine se mai schimba si el . se mai da peste cap , odata cu noul sezon ... sau din cauza alimentatiei sau chiar a mediului. nu mai asa stresata . ultima menstra (cea din martie ) probabil a tinut mai putin din cauza pastilelor asa ca nu dispera. in rest .... lasa sanii in pace ... cand vor da inapoi o sa ti para rau (cel putin mie mi a parut lol )

yoyo nu stia cand ai facut eco . ea a zis ca de la 6sap se vede sarcina la eco. teoretic erai in grafic si daca nu a vazut nimic ,atunci nu e nimic. in plus ai ciclu tot timpul ... pe sarcina nu mai ai ciclu (cel putin nu asa cum il stii si in cazul acela ... nu tine toata sarcina, 9luni)


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.