homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-101


#1901 2012-04-21 16:33:07

deocazie
Membru
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 3

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua. te rog frumos, daca esti draguta, sa ma ajuti si pe mine. problema mea este urmatoarea:
in urma cu vreo 4 ani am fost la dentist si mi-a scos nervul la incisivul de sus. in urma cu un an de zile a inceput sa se ingalbeneasca treptat iar in momentul de fata are o culoare galben rosiatica(in interior). inspre gingie i mai rosiat(portocaliu). am fost la dentist si mi-a zis ca motivul este ca dupa c a scos nervul s-a strecurat sange in dinte. sau ceva de genul si singura solutie ar fi sa il slefuiasca in partea din fata si sa puna o placuta peste o procedura foarte fina la care nu se baga deoarece ar putea arata mai rau ca acuma. ma intreabm daca nu sunt si alte pareri. daca este sange in dinte nu s-ar putea cumva aspira? sau alta parere...te rog frumos!

Offline

 



#1902 2012-05-03 22:24:36

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ma declar stirba, astazi mi s-a extras o masea pentru ca aveam infectie prea mare la ea si nu mai putea fi salvata. indicatii multe nu am primit si ce gasesc e contradictoriu, ma tot gandesc poate am inteles eu aiurea. maine dimineata as avea voie sa ma spal pe dinti si sa ma clatesc cu apa de gura? lactate 2 zile fara, alimente la temperatura camerei (nu stiu cat timp...) si sa tin pansamentul strans intre dinti 2 ore (se duc cele doua ore sper sa nu am probleme cu sangeraraea cesafac ) e posibil sa trec si pe antibiotic, spre fericirea mea. urasc maseaua asta, am luat la anitbiotic pentru ea de mi s-a luat!

deci stiu corect sau mai e ceva de adaugat? ca n-am chef maine sa dau iar o fuga pana la el...


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1903 2012-05-03 22:36:07

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ai voie sa te speli pe dinti, este chiar obligatoriu pt a evita vreo infectie dar nu da energic pe bresa edentata deoarece poti scoate cheagul de sange care este esential vindecarii si te poti infecta. in acea zona poti sa dai cu degetul cu apa de mai multe ori daca te doare si clatiri usoare.
fara alimente reci sau fierbinti, fara lactate, fara clatiri cu ceaiuri si leacuri babesti, fara sa dai cu limba pe-acolo.
daca a fost vreo infectie apicala pe-acolo este chiar obligatoriu sa iei antibiotic.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1904 2012-05-05 08:52:19

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, am avut o infectie mare la radacina care nedescoperita la timp a macinat osul si a dus la scoaterea maselei. s-a incercat salvarea ei, mi-a curatat canalele de nu stiu cate ori, am luat antibiotic, nimic, la radiografii aparea punga mare de infectie. mi-a scos maseaua, mi-a chiuretat zona, a scos o gramada si mi-a zis sa iau antibiotic doar daca ma doare, daca zvacneste...sa incercam sa se vindece singura zona.
astazi e a doua zi si nu m-a durut absolut deloc, ma simt foarte bine, nu simt nici un disconfort in zona inafara de o mica durere in falca, presupun de la anestezie.

mi-am luat o periuta de dinti cu peri foarte moi, apa de gura parodontax ca stiu ca e buna pentru gingii, clatesc cu ea dupa periaj. nici nu am periat on zona, doar usor dintii din fata si spate, evitand zona extractiei. nu am dat cu ceaiuri, cu nimic.

cat timp nu am voie lactate? 2 zle sau mai mult?


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1905 2012-05-05 21:04:42

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

eh culmea ca acum a inceput sa doara. usor de tot si cam creste durerea... nu vreau sa mai iau pastile grater e normal..?


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1906 2012-05-06 13:01:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

doamne...cate am citit pe forumul asta. la ce doctori mergeti?
in primul rand orice dinte cu infectie apicala se poate salva daca nu are mobilitate. si chiar daca are putin, se poate incerca salvarea lui. dar un molar e foarte greu de operat si-atunci ii scoatem, nu?
iar a nu da antibiotic ca profilaxie dupa o interventie pe infectie se numeste MALPRAXIS. nu e aleatoriu (daca te doare) e obligatoriu. daca tu ai avea o afectiune cardiaca de care sa nu sti si dintr-o "masea" mori? cine plateste?
mai rar cati medici "competenti" in ziua de azi.

pune-te si ia 7 zile de antibiotic chiar daca trece simptomatologia.
aici nu e vorba daca vrei sa mai iei pastile, e in joc sanatatea ta, e obligatoriu sa le iei.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1907 2012-06-06 00:05:52

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna !
Am o problema ,de ceva timp am sangerari gingivale,simt ca se strange sange in gingie si trebuie sa il scot ,dar doar din anumite zone,am observat ca se muta la o perioada de timp.Am lipsa de Fe si am citit ca si de la asta sau de la tartru insa nu am atat de mult incat sa provoace chestia asta.Intr-o seara dadeam cu unghia pe fiacare dnte ca sa vad daca simt ceva si la maseaua din dreptul zonei cu sangerarea  am simtit o alta senzatie decat cea normala ca si cum ar fii ceva la radacina ei,maseaua nu este cariata si nu am nicio carie pe acea parte.


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#1908 2012-06-07 00:18:52

Aliceelena
New member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 17

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Oferta lunii iunie !
www.izyperfectsmile.ro
DETARTRAJ ULTRASONIC/MANUAL+PERIAJ PROFESIONAL+FLUORIZARE = 80 RON
Consultatie gratuita!
Program :Luni-Vineri 10-19:30
Pentru Programari : 031.106.16.82
                               0785.482.466

Poate va ajuta, eu am fost si sunt foarte multumita , imi sangerau gingiile foarte rau ! Sanatate fetele puss

Offline

 

#1909 2012-06-28 21:37:49

freekissa2005
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am Cromogenic Bacteria- toti dintii si toate maselele de sus sunt patate cu pete negre pe partea din spate. Am si eu cateva intrebari pentru ca sper ca multa lume citeste acest forum si poate au mai auzit de asa ceva sau poate au ei: EXISTA TRATAMENT PENTRU ASTA? Sa ma astept sa imi creasca si pe partea frontala a dintilor si maselelor? Curatarea dintilor este o cauza pierduta pentru ca nu se duce tot si pentru ca intr-o saptamana bacteria e la locul ei inapoi ca si cum nimic nu s-a intamplat. Am mai  postat un anunt asemanator acum cateva luni dar nimeni nu a raspuns insa acolo am dat mai multe detalii daca cineva e interesat. Multumesc!

Offline

 

#1910 2012-08-03 17:31:11

freekissa2005
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mai scrie cineva pe site-ul asta ca eu astept raspuns de multa vreme...sad

Offline

 

#1911 2012-08-03 17:42:03

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca nu ti s-a raspuns inseamna ca nimeni nu stie ce sa spuna. de exemplu, nici eu n as sti ce sa ti spun. habar n am ce ai putea sa faci cu niste pete, care nu se duc la curatare, periaj profesional, sau orice altceva se poate face la cab stomatologic.

de ce nu intrebi stomatologul ce ai putea face?

Offline

 

#1912 2012-08-04 02:23:10

freekissa2005
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Na mersi, si asta se numeste un raspuns...nu stiu! Pai daca citesti mai sus cineva se mira de zor la ce medici stomatologi merge lumea ca numai probleme sunt si am crezut ca daca se mira de altii e un doctor f bine pregatit in domeniu si care are solutii pentru majoritatea problemelor. Am asteptat raspuns si pentru ca am crezut ca multi medici stomatologi intra pe paginile astea si daca nu stiu exact raspunsul ar putea fi interesati sa se caute ei despre asta si pentru cultura lor generala pentru ca nu cred ca sunt singura persoana cu asa ceva... Si imi pare rau daca jignesc pe cineva dar oare nu mai e interesat nimeni de ceva nou sau sa invete despre ceva despre care nu stie mai nimic? Nimeni nu m-a intrebat mai multe detalii...Si l-am intrebat pe medicul meu, si am intrebat multi medici insa daca nu primesc raspuns nu inseamna ca imi bag capul in nisip si nu mai zic nimic. Mersi fain!

Offline

 

#1913 2012-08-04 03:45:08

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pe forumul asta nu intra medici forgetit stai tu linistita... suntem noi...fetele... si uneori 2-3 baieti, persoane normale... sunt si persoane de 16 ani care stau frecvent si raspund pe acest forum...

tot la un medic bun trebuie sa gasesti raspuns la problema ta. trebuie sa cauti un medic stomatolog foarte bun.
eu stiu unul, dar e la mine in orasul de provincie de unde sunt eu de acasa... dar si eu am cautat mult timp si parintii mei dupa un stomatolog bun ... si am dat si de altii mai ... nepriceputi..

ce sa zic ... spor sa gasesti raspunsul la problemele tale

Offline

 

#1914 2012-08-04 04:11:10

freekissa2005
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc Cata. Ce sa zic, am fost cam dura in mesajul anterior dar eu chiar am crezut ca studenti sau tineri medici stomatologi raspund pe acest forum si m-a dezamagit dezinteresul lor, insa asa cum ai zis tu asteptam raspuns de la oameni care spun si ei din auzite. Bine ca m-ai lamurit. Multumesc si weekend placut!

Offline

 

#1915 2013-04-17 14:25:08

Mikysss
Membru
Inregistrat: 2013-04-17
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua!Am o intrebare sper sa puteti sa imi raspundeti..am fost la dentist cu o carie destul de mare..gaura practic..mi-a curatat mi-a pus un tratament apoi mi-a facut obturatie pe canal..si in cele din urma plomba dar in momentul cand imi punea plomba mi-a spus ca trebuie sa imi reconstruiasca maseaua si ca va trebui sa mi-o imbrace cu metal sau ceva de genu pentru ca nu o sa reziste avand peretii foarte subtiri..Intrebarea mea este se putea sa imi imbrace de la inceput maseaua in metalul ala sau era necesara si plombarea?va intreb pentru ca mai am o masea cu acceasi problema si trebuie sa mi-o reconstruiasca si pe aceea dar daca nu e necesara plomba nu as mai vrea sa dau banii degeaba.Multumesc mult

Offline

 

#1916 2013-04-18 20:09:30

andrea31
New member
Inregistrat: 2013-03-23
Mesaje: 5

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

as vrea sa stiu si eu daca anestezia dentara afecteaza protectia oferita de anticonceptionale?multumesc!

Offline

 

#1917 2013-04-18 21:18:05

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Andreea, nu scade efectul pastilelor, stai linistita

Offline

 

#1918 2013-04-22 22:28:58

Adonya
Membru
Inregistrat: 2013-04-22
Mesaje: 3

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna seara...am o problema si nu stiu ce sa mai fac cesafac ....acum o luna jumate mi-ai scos un dinte de minte caremi-a facut infectie si  era sub gingie...dupa 7 zile am fost sa-mi scoata firele,dar cand am ajuns aksa am notat k am rana deschisa...am fost iar la dentis si mi-a spus k o sa se inchida in timp...au trecut 3 saptamani,dar nu s-a inchis si mentionez k este plina de puroi si mancare sad ....ce-ar trebui sa fac,mi-e frica sa nu fac vreo infectie ....Ma spal pe dinti si fac spalaturi cu apa de gura,dar in gaura nu pot intra k sa curat...miroase ft urat si imi da un gust ft urat in gura cesafac ....multumesc si astept un raspuns. sad

Ultima oara a fost editat de Adonya (2013-04-22 22:32:59)

Offline

 

#1919 2013-04-22 22:35:58

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cum a putut sa te lase asa?... cum ai putut sa stai atat timp asa?... in primul rand schimba-ti stomatologul. poate in protocol scrie sa-ti scoata firele peste 7 zile, dar atata timp cat nu "s-a legat" operatia cum de ti le-a scos?!! mergi cat mai repede ca nu e de joaca si daca spui ca s-a adunat mancare acolo clar s-a alterat si probabil ai si o mica infectie


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.