homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie


#1 2013-04-20 10:27:57

Oana Munteanu
New member
Inregistrat: 2013-03-01
Mesaje: 11

Intarziere menstruatie

Acum o luna am intrerupt anticonceptionalele deoarece am vrut sa-mi pun sterilet..din pacate nu s-a putut iar perioada in care ar fi trebuit sa incep o alta folie de AC trecuse..deci luna aceasta nu am mai luat...dupa calculele mele menstruatia ar fi trebuit sa-mi vina pe data de 15-16 (asa ar fi venit daca continuat cu AC), stiu ca este normal sa intarzie dupa intreruperea pastilelor, insa sunt cam speriata deoarece saptamana trecuta (perioada 12-14) am avut contact neprotejat. Nu ne-am facut griji deoarece el a ejaculat afara, insa dupa asta am facut din nou, fara sa mearga la baie sau ceva, doar ne-am sters cu un stervetel si atat. Credeti ca exista vreun pericol de o sarcina sau menstruatia imi intarzie doar in cauza pastilelor? Deja au trecut 5 zile de cand trebuia sa vina:-s

Offline

 



#2 2013-04-20 10:33:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie

E un risc totusi, nu ai ce face decat sa faci un test la 3 saptamani de la contact... nu prea merge metoda calendarului imediat dupa ce intrerupi AC, fiindca poti avea ovulatii haotice si chiar multiple

Offline

 

#3 2013-04-20 10:41:11

Oana Munteanu
New member
Inregistrat: 2013-03-01
Mesaje: 11

Re: Intarziere menstruatie

3 saptamani!? vai de mine...am mai citit ca se pot face si la 10 zile..nu pot astepta 3 sapt, imi ies din minti.

Offline

 

#4 2013-04-20 12:55:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie

cam la 2 saptamani poti merge sa faci un test beta-hcg din sange
poate vine menstruatia pana atunci, sunt frecvente dereglarile dupa ce lasi AC

Offline

 

#5 2013-04-20 21:27:26

Oana Munteanu
New member
Inregistrat: 2013-03-01
Mesaje: 11

Re: Intarziere menstruatie

pana acum am folosit din alea din farmacii dupa doua saptamani..dar acum stiind ca e riscul mai mare nu prea am rabdare sa astept:-s

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-04-21 13:33:22

Oana Munteanu
New member
Inregistrat: 2013-03-01
Mesaje: 11

Re: Intarziere menstruatie

am uitat sa mentionez faptul ca dupa prima penetrare si ejaculare, la urmatoarea nu mai iesea sperma,era o chestie apoasa mai mult..

Offline

 

#7 2013-05-10 16:52:59

anageorgescu
New member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 12

Re: Intarziere menstruatie

Buna!

Am luat o pauza de la anticonceptionale acum aproape 3 luni. Urmatoarea luna menstruatia a venit la timp, dar pe aprilie nu am avut menstruatie. Chiar cand estimam ca ar fi trebuit sa vina, am urmat un tratament cu ovule si nistatina pentru candida, dar am inteles ca acestea nu ar afecta.
Am facut si un test de sarcina sure check, de control, desi am folosit de fiecare data prezervativ de cand am renuntat la anticonceptionale. In plus, am mai patit o data, acum 3 ani in aceeasi perioada, sa-mi intarzie 3 luni si doamna ginecolog mi-a zis atunci ca e o dereglare hormonala si sa astept sa-mi vina. O sa ma duc si saptamana viitoare sa vad daca e ok. Momentan mi-a intarziat aproape o luna.
Sunt destul de stresata. Credeti ca  in conditiile astea ar putea fi vorba de sarcina?

Offline

 

#8 2013-05-10 17:39:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie

Nu, nu poate fi vorba despre sarcina... probabil o dereglare dupa intreruperea anticonceptionalelor, ceea ce era de asteptat

Offline

 

#9 2013-05-10 17:54:26

anageorgescu
New member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 12

Re: Intarziere menstruatie

Multumesc frumos!

Offline

 

#10 2013-05-23 12:38:04

fallingstar
Full member
Inregistrat: 2007-02-27
Mesaje: 802

Re: Intarziere menstruatie

Salut, vreau sa va cer și eu o părere și anume : Am luat anticoncepționale aproximativ 7 ani, ?nainte de ele avem ciclul neregulat (30-45 zile) le-am oprit de 2ori, odată ?n 2009 și odată definitiv ?n august 2012 și de fiecare data am pățit acelasi lucru: ?mi venea menstruatia normala după terminarea foliei și apoi nimic. După 2 luni de ?nt?rziere am fost la ginecolog și ?n ambele cazuri am primit acelasi diagnostic: chist la ovarul drept și mi-a dat duphaston ca sa imi vina. ?n 2012 am fost ?n octombrie, iar După Duphaston mi-a venit regulat ?n fiecare Luna la 30 zile pana la ultimul CM care a fost ?n martie. As avea anumite simptome de sarcina de ex nu mai pot sa fumez de o luna Cum aprind o tigara mi se face rău, ?nainte fumam 1 pachet pe zi, nu am pofta de m?ncare, stări de greata, dureri de cap și amețeli și mi se pare ca am sfaturile mai ?nchise la culoare plus ca de vreo 2 zile simt de parca imi pulsează burtica și am mici dureri.... si deja puteam sa jur ca sunt gravida pana azi dimineață c?nd am făcut un test care a ieșit negativ. oare e posibil sa iasă fals negativ? sau probabil nu ?mi vine din aceleași motive pe care le-am mai avut (cu toate ca la ?nt?rzierile precedente nu m-am simțit niciodată așa ciudat ca acum)...


29+

Offline

 

#11 2013-05-23 16:39:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intarziere menstruatie

ordinea fireasca e: test pozitiv, apoi simptome de sarcina. daca testul e negativ, simptomele de care vorbesti nu sunt de la o eventuala sarcina, au alta cauza.
nu exista test fals negativ. ce se poate intampla, e sa fi ovulat ft tarziu (in urma cu mai putin de 10 zile) si inca sa nu se fi implantat sarcina in uter. asta daca vrei sa fii ultra optimista, caci nu are legatura cu simptomele descrise. ca sa ai simptome induse de sarcina, trebuie sa ai un anumit nivel de hcg in sange, nivel care ar fi detectat de un test de sarcina. imi pare rau ca te dezamagesc, dar ar fi bine sa mergi al doctor si sa investighezi problema.

Offline

 

#12 2013-05-23 17:04:51

fallingstar
Full member
Inregistrat: 2007-02-27
Mesaje: 802

Re: Intarziere menstruatie

Mulțumesc pt răspuns smile


29+

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.