homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane35


#1 2007-11-28 17:35:41

pingpong
Membru
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 2

Diane35

Buna,

mi-a fost recomandat Diane ca tratament pt. cosuri. L-am luat in jur de 4 ani, timp in care nu am mai avut probleme cu cosurile. Am consultat mai multi medici intre timp care mi-au spus ca nu e nevoie sa fac pauza, ca pot sa le iau in continuare. Asta pana am avut o discutie cu o doctorita care m-a cam speriat ca a zis ca nu e posibil sa iau atata timp Diane. Am intrerupt tratamentul cu Diane si bine-nteles ca dupa nici o saptamana, fata mea s-a umplut din nou de cosuri. Medicul endocrinolog pe care l-am consultat mi-a prescris niste anticonceptionale mai slabe, Jasmine, dar nu am inceput inca sa le iau deci nu stiu daca vor avea efect benefic asupra tenului. Problema mea e urmatoarea: va trebui sa iau toata viata anticonceptionale pt. a nu avea cosuri?

Offline

 



#2 2007-11-28 18:46:58

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: Diane35

cred ca ar fi mai bine sa consulti un dermatolog..nu inteleg cum endocrinilogul ti le-a recomdat..dar in fine..parerea mea este sa mergi la un dermatolog,deoarece exista tratamente contra cosurilor,dupa spusesele tale imi imaginez k ai tenul sensibil..Da o cautare deoarece s-a mai discutat despre cosuri

Offline

 

#3 2007-11-28 19:08:51

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Diane35

posibil sa aiba si ovare policichistice de i-a recomandat endocrinologul


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2007-11-28 19:42:12

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: Diane35

mie personal, anticonceptionalele nu mi-au rezolvat niciodata problema cosurilor. intradevar, am auzit si eu, ca jasmin e foarte bun pentru a remedia acneea, dar poate avea efecte diferite, in functie de organismul fiecaruia. si sfatul meu e sa iti gasesti un singur ginecolog bun si sa mergi doar la el. fiecare are parerea lui si fiecare iti prescrie un alt tratament, sau iti da un alt sfat. incearca sa mergi si la dermatolog, poate iti prescrie el ceva pt cosuri. de exemplu, zynerit e foarte bun.



si eu am avut "probleme" cu medicii ginecologi. unul imi spunea sa continui tratamentul cu anticonceptionale desi nu imi incepusem, inca, viata sexuala, altul imi spunea ca is "nebuna" (sincer ca asta a fost cuvantul care l-a folosit) ca iau anticonceptionale la 16 ani. finalul? la 17 ani mi sa spus ca am chisturi de peste 2 cm pe ambele ovare, care pana la urma s-au dovedit a fi nu doua ci doar unul de 3 cm pe ovarul drept. acuma, la 21 de ani am ramas tot cu acelasi chist care are tot 3 cm si nu se poate trata decat in momentul in care vreau sa raman insarcinata (tot parerea medicului ginecolog).

aveti grija de sanatatea voastra fetelor

Ultima oara a fost editat de flrramona21 (2007-11-28 19:47:24)


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#5 2007-12-01 10:17:46

pingpong
Membru
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 2

Re: Diane35

Va multumesc la toate pt. raspunsuri si ca sa clarific anumite aspecte:
@kimy_adina: am consultat un dermatolog si la trimiterea lui am fost si mi-am facut diverse analize, printre altele am consultat si un endocrinolog. Asa am ajuns sa-mi fie prescrise Diane. Tratamente pt. cosuri am incercat zeci... ani la randul, fara rezultat, doar uscarea excesiva a tenului. Si acum imi demachiez fata in fiecare dimineata si seara, nu-mi storc cosurile, incerc sa nu agresez fata in nici un fel, dar degeaba, cosurile se incapataneaza sa stea acolo tongue
@eu_vreau: nu am ovare polichistice, deoarece am fost si la un consult ginecologic si a fost scoasa din calcul aceasta posibilitate
Pt. mine sigurul tratament care a avut efect a fost Diane... probabil ceva dereglare hormonala care are ca efect si aparitia cosurilor sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-12-01 11:24:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Diane35

incearca si cu anticonceptionalele astea...si daca nu va trebui sa revi la Diane...cine stie...poate dupa prima sarcina vei avea noroc...sau poate intre timp vor aparea noi tratamente impotriva cosurilor...aproape in fiecare zi apare ceva nou...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-01-12 15:19:24

andreiuta_4u
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 112

Re: Diane35

buna fetelor si la multi ani!si mie mi s-a prescris diane 35 pt cosuri de medicul dermatolog,ca cica am o dereglare hormonala,dar nu stiu ce sa fac sa incep tratamentu sau nu?am citit pe prospect ca daca ai ovar poilichistic sa nu iei diane35 iar eu nu stiu sigur daca am sau nu?am facut anlize la cerere unui medic endocinolog acum 3 luni dar luam anti.loette si cica nu am fost sigure analizele ,ca ar trebuie sa fac o pauza si dupa sa fac iar analizele ,pauza ma facut-o nu mai loette dar analizele nu la-am repetat!ce ma sfatuiti sa fac am o indoiala sa le iau tot am auzit tot felul de lucruri si nu sunt sigura daca sa le iau sau nu?

Offline

 

#8 2008-01-12 15:32:48

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Diane35

mi se pare ciudat ca scrie asa ceva in prospect cand ele se recomanda tocmai in sindromul ovarelor polichistice. mergi si vb si cu un medic de planning. si acolo te poate cineva sfatui


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2008-01-12 21:34:40

andreiuta_4u
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 112

Re: Diane35

da asa scrie,ok merci

Offline

 

#10 2008-01-14 11:09:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Diane35

pingpong, nu ar fi trebuit sa opresti Diane, cipur si simplu sa le schimbi. Jeanine e o alternativa foarte buna


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2008-01-17 23:10:14

Bimba
New member
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 5

Re: Diane35

Si mie mi s-a prescris Diane si drept sa spun imi este putina teama sa le iau.....Am de 7 ani cosuri si nu scap de ele, si am auzit multe pers ca in momentul in care a intrerupt Diane cosuriile au reaparu....sad si mai ales imi este teama pt un viitor in care vreau sa am copii....imi plac foarte mult copii si nu stiu ce m-as face sa mi se spuna ca din cauza la pilule anticonceptionale sunt complicati....
nu stiu ce sa fac sincer.,...pe de o parte m-amn saturat si de tenul asta asa....

Offline

 

#12 2008-01-18 11:55:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Diane35

la un dermatolg ai incercat? si prietena mea are accnee si a reusit sa scape de ea cu tratyament de la dernmatolog si cu apa termala de la avene. daca problema ta este asociata, cum se intampla de obicei, si unor ovare polichistice atunci e altceva...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#13 2008-01-18 13:14:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Diane35

Bimba a scris:

Si mie mi s-a prescris Diane si drept sa spun imi este putina teama sa le iau.....Am de 7 ani cosuri si nu scap de ele, si am auzit multe pers ca in momentul in care a intrerupt Diane cosuriile au reaparu....sad si mai ales imi este teama pt un viitor in care vreau sa am copii....imi plac foarte mult copii si nu stiu ce m-as face sa mi se spuna ca din cauza la pilule anticonceptionale sunt complicati....
nu stiu ce sa fac sincer.,...pe de o parte m-amn saturat si de tenul asta asa....

eu as asculta ce spune un medic, macar teoretic stie mai bine decit diferitele persoane de la colt de strada...ma rog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2008-01-18 17:35:00

cristian_elena
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 206

Re: Diane35

azi am fost si eu la ginecologie si am facut un control,in care mi-a depistat ambele ovare pline de chisturi si o rana pe colul uterin.mi-a prescris un tratament cu antibiotice(iau si anticonceptionale) timp de 10 zile,in care sa am contact protejat cu prezervativ sau sa nu mai fac deloc 10 zile.apoi mi'a recomandat sa iau Diane 35.eu am mai luat in urma cu 2 ani Diane 35 timp de 6 luni,iar acum sa iau din nou cum mi'a spus medicul si dupa 6 luni sa vin la control iar.credeti ca voi scapa de chisturi de la Diane 35? sad


hjarta  IUBESC SI SUNT LA FEL DE IUBITA  hjarta

Offline

 

#15 2008-01-18 18:09:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Diane35

da...eu cred ca te vor ajuta Diane in problemele tale cu chsiturile...si protectia suplimentara e pe perioada trat + inca 7 pastilute active consecutive...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2008-01-27 09:13:47

BonBon
New member
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 6

Re: Diane35

Buna...
Mi-a recomandat doctorul ginecolog diane 35 pentru chisturi la ovare timp de 6 luni.
(apropop,fac 17 ani in martie...)
as vrea sa stiu ce efecte pot avea... nu as vrea sa ma ingras sau sa-mi pierd pofta de.... ptr ca o prietena de a mea mi-a zis ca din cauza dianelor si -a pierdut pofta de sesc.
Multumesc.smile


Si cand drumul vietii ne desparte, Fiecare-n alta parte, Oricat de departe am fi Tot la fel ne vom iubi!

Offline

 

#17 2008-01-27 09:24:44

codri
Membru
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 1

Re: Diane35

Unde gasesc  in iasi   amestecuri  de plante pentru  tratarea astmului  bronsic

Offline

 

#18 2008-01-27 10:25:22

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Diane35

BonBon a scris:

Buna...
Mi-a recomandat doctorul ginecolog diane 35 pentru chisturi la ovare timp de 6 luni.
(apropop,fac 17 ani in martie...)
as vrea sa stiu ce efecte pot avea... nu as vrea sa ma ingras sau sa-mi pierd pofta de.... ptr ca o prietena de a mea mi-a zis ca din cauza dianelor si -a pierdut pofta de sesc.
Multumesc.smile

dak medicul ti le-a recomandat ia-le frumusel si vezi cum va reactiona organismul tau dupa cele 3 luni de acomodare.dupa, daca e cazul-te ingrasi sau iti scade pofta de....., mergi si vb cu medicul.
efectele difera de la organism la organism k nu suntem roboti sa functionam toti la fel smile

Offline

 

#19 2008-01-27 10:27:49

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Diane35

ok.e important de stabilit daca suferi de sindromul ovarelor polichistice doar n cazul lor se da diane.pt.celelalte se pot folosi celelalte ac.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.