homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Frica de contactul sexual


#1 2013-07-09 17:57:07

Cheesecake
Membru
Inregistrat: 2013-07-09
Mesaje: 1

Frica de contactul sexual

Buna! Am 16 jumate si momentan sunt single. Am avut doar un iubit,de la fix 15 ani pana la aproape 16,dar ne-am despartit din cauza ca facea prostii mereu si ne tot certam.
In aproape un an de relatie niciunul din noi nu a pomenit ceva de sex. Ceea ce mi-a convenit de cele mai multe ori. Banuiesc ca si el ar avea aceeasi problema ca si mine.
Avand destul de multi prieteni si iesind cu ei in oras aproape zilnic,inevitabil a venit vorba si de pierderea virginitatii. Cam toata lumea se lauda cu primul contact sexual,iar unii sunt chiar foarte satisfacuti de multiplele contacte. Defapt li se pare atat de normal,si nu au nicio jena. Eu,in schimb,mai cuminte si mai singuratica din fire (cand vine vorba de iubiti) m-am blocat la capitolul sex. Am observat ca majoritatea baietilor isi doresc sa aiba relatii intime cu partenera,deci mi-am format un fel de obstacol. Deja am ajuns sa ma simt foarte bine singura. Uneori ma gandesc ca o relatie iti complica existenta. Alteori vad parteneri sarutandu-se si imi dau seama ca duc lipsa de baiat. Pana la urma mi-am dat seama ca pe de-o parte duc o lipsa grava de mascul pe langa mine,pe de alta parte       m-am obisnuit si fara. Totusi ce o sa ma fac atunci cand o sa vina vorba de sex? Intr-un fel ma simt pregatita psihic. Am momente cand am pofta de sex. Parca as face-o cu oricine. Si momente cand ma gandesc cu groaza la cum va fi prima data. Nu mi-e rusine de corpul meu. Sunt slaba si ma simt excelent asa. Iar baietilor le plac slabutele in general. Dar cumva mi-e rusine ca el o sa-mi vada intimitatea. E ceva personal pana la urma. De aceea se si numeste "parte intima". O prietena mi-a spus ca o solutie ar fi sa o facem pe intuneric sau sub patura,sau ca pur si simplu nu e neaparat nevoie sa se uite acolo. Dar el cum o baga daca nu se uita?? E ca si cum ai baga cheia in broasca usii fara sa te uiti. Orbecai o vreme pana reusesti. Ce as putea face ca sa scap de rusinea asta? Imi doresc sa-mi incep viata sexuala,dar efectiv mi-e rusine ca o sa-mi vada intimitatea si mi-e putin frica de durere. Sunt cam perfectionista si cam mor de rusine din orice.

Offline

 

#2 2013-07-09 18:12:50

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Frica de contactul sexual

nu ai de ce sa te rusinezi ca esti virgina. daca prietenii tau si-au inceput viata sexuala, nu inseamna ca si tu trebuie sa o faci. fiecare se dezvolta in felul sau, unii mai repede altii mai incet. e bine sa-ti dai timp, sa nu te grabesti, nu e o chestie care are deadline. si din cate povestesti tu spui ca esti pregatita dar e evident ca inca nu esti! lasa timpul sa curga, sunt sigura ca ai si alte activitati importante pe langa, asteapta si tu baiatul care te va face sa nu simti acea "rusine" , practic nu te vei gandi la aceste detalii..trebuie sa iubesti, sa simti ca doresti, ca doresti sa imparti cu el acest moment. nu cred ca ai vrea sa faci sex doar ca sa te simti integrata in grupul tau de prieteni deja "initiati". calm, ca ai la dispozitie toata viata sa faci sex.
si mai este o vorba: decat in companie proasta, mai bine singura wink


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#3 2013-07-09 18:25:14

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Frica de contactul sexual

rotfl Cum o baga daca nu se uita? pai de simtu gaurii ai auzit? la fel si cu cheia-n usa.

Acum revenind, si noi am fost pudici la inceput, atat eu cat si ea, si o faceam mereu pe intuneric/sub patura. Ai sa vezi ca pe masura ce mai evolueaza relatia ta (viitoare) o sa mai scapi de inhibitii, mai ales ca spui ca esti multumita de corpul tau. Nu trebuie sa te grabesti, nu zice nimeni s-o faci din primele zile de relatie, o vei face cand te simti pregatita din toate pct de vedere. Atat timp cat "el" va fi grijuliu si nu se va grabi, va fi totul ok.
Iar "partea intima" e intima impropriu spus, de fapt se limiteaza intre tine, jumatatea ta si un ginecolog, si nu prin a ti-o imparti cu oricine.
Probabil dupa primul act te vei lauda si tu, pentru ca oricine are o oarecare teama inainte de a scapa de virginitate.
Si f important, nu uita de protectie.

p.s Daca o simpla relatie iti complica existenta, o casnicie te omoara, nu? lol

Ultima oara a fost editat de sub (2013-07-09 19:00:46)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#4 2013-07-09 18:33:38

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Frica de contactul sexual

Eu am impresia ca tu spui ca te simti pregatita sa o faci doar pentru ca cei din jurul tau au facut-o deja si te simti oarecum inferioara lor ori nu asta e ideea. Pregatirea asta nu vine peste noapte, vine asumandu-ti ceea ce faci si avand diverse responsabilitati cand iti incepi viata sexuale insemnand: mijloace de protectie, analize medicale, maturitate psihica, o relatie aprpiata de un partener etc. Nu e cazul sa o faci doar de dragul de a o face si cu oricine cum ai spus mai sus. No way! Inteleg cand spui ca iti doresti sa o faci cu un partener pe care il iubesti foarte mult dar avand in vedere ca tu nu ai asa ceva in momentul de fata e cam deplasat sa iti doresti sa o faci cu oricine. Sexul nu e o chestie mecanica...o bagi si o scoti si mama ce senzatii tari...sexul pe langa placerea care ti-o ofera, daca ti-o ofera, inseamna apropierea de partener si vine ca o incununare a unei relatii frumoase- citandu-l pe iubitul meu tongue

Offline

 

#5 2013-07-09 19:24:46

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Frica de contactul sexual

Cheese, si eu cred la fel, ca nu esti pregatita. Din ce spui tu, parca te simti stanjenita cand vine vorba de subiectul asta si eviti sa vorbesti cu cineva despre subiectul asta.
Eu zic ca nu are rost sa te grabesti, doar ca sa nu mai fii virgina. Mai ales sa nu te lasi influentata de cineva in sensul asta.
E frumos sa ai o relatie, sa ai pe cineva langa tine in care sa ai incredere, dar eu zic ca mai ai timp sa iti faci un prieten, daca acum nu esti pregatita (ziceai ca uneori iti este mai bine singura). Incearca sa te cunosti pe tine, ce vrei de la viata, ce asteptari ai de la cei din jur si din partea unui potential iubit si apoi cred ca vei stii cu siguranta daca iti doresti sau nu un iubit la 16 ani.
Din cate am vazut, ai inceput ca la intalnirea AA : "am 16 ani jumate si momentan sunt single". Pe o parte o vezi ca pe ceva bun, dar pe de alta parte nu.
Sexul e bine sa-l faci cand esti pregatita, nu din curiozitate. Pentru o fata intotdeauna va conta prima data... adica, stii cum sunt fetele, pun suflet in orice. Sexul e de fapt o apropiere intre cei doi parteneri, nu trebuie vazut nicidecum ca pe o obligatie.
Cand vei avea o relatie stabila si vei fi suficient de matura, sunt sigura ca nu vei mai privi lucrurile asa.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-07-10 01:17:20

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Frica de contactul sexual

eu nu stiu ce sfaturi sa iti dau ... sa te incurajez sa faci sex sau nu ? smile ... se vede in mod clar cum socicetatea modeleaza persoanele , pacat ca se ajunge aici , nu cred ca trebuie sa te raportezi in felul asta , adica daca prietenii tai au facut sex acum e neaparat sa faci si tu , nu asta e modelul sau nu te obliga cineva nu scrie in lege asa ceva smile.

Pe de alta parte se vede ca ai o problema la nivel psihologic legat de partile tale intime ... eu zic sa stai linistit ca atunci cand vei face sex nu o sa rade baiatul de tine de ce ai in pantaloni crede-ma stim toti cum arata, nu e asta un motiv sa fii rusinata ( daca aveai si o pereche de 00 , da atunci puteam sa radem smile . Multa bafta smile

Offline

 

#7 2013-07-10 10:01:20

dragongirl
Full member
Inregistrat: 2013-05-27
Mesaje: 915

Re: Frica de contactul sexual

chestia asat cu dezvirginatul ,hai sa fiu si eu dezvirginata ca sa nu raman ultima  disperat  ,scuze de prezentarea aleasa dar e prea de dimineata .Clar nu vei ramane virgina pana la adanci batraneti ,nu te grabi  vei avea parte de... toata viata ,incearca sa faci un moment frumos atat tu cat si partenerul tau din "prima data " ,exact cum se spunea si mai sus oricum la un moment dat la partea intima veti fi 3 -tu ,el si ginecologul ,nu uita de protectie  ,e cea mai importanta si ca masura recomand prezervativul ,btw stii sa "montezi " unul?  incearca pe o banana ,fara gluma ,exerseaza macar tu sa fi pregatita si sa ai minima "experienta" ,iar vizita la ginecolog sa nu o amani , e un pas destul de important ,trebuie sa fi pregatita ,pana la urma sexul are legatura si cu sanatatea .

Succes !


este inutil sa alergi dupa perfectiune, ea nu exista

Offline

 

#8 2013-07-12 09:55:29

NiNon
New member
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 40

Re: Frica de contactul sexual

Ca sa nu ai inima amara sau dezamagita de fiecare data cand ai sa te gandesti la primul momentu de genul asta , asteapta sau cauta pe cineva care crezi ca te iubeste si il iubesti si simtiti amandoi lucrul asta.
Si nu tre sa te ingrozesti cand te gandesti ca o sa doara...
Prietena mea prima oara n-a durut mai deloc , dupa cate mi-a spus era foarte relaxata si confortabila in prezenta mea si 90% sigura ca vrea ca eu sa fiu primul pe care il simte acolo smile, cei drept era ff uda + condom+ alte multe lucruri ce i-au placut f mult.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.