homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce ma sfatuiti?


#1 2013-11-30 16:12:44

ina.ald
Membru
Inregistrat: 2013-07-18
Mesaje: 4

ce ma sfatuiti?

Buna ziua. As dori cateva sugestii in legatura cu ce anticonceptionale as putea sa folosesc. Nu am nicio afectiune care m-ar impiedica sa le utilizez, iar ca reactii adverse nu m-as supara daca as mai pune cateva kilograme in plus. Ce imi recomandati?

Offline

 



#2 2013-12-02 10:31:58

Ioana.C
New member
Inregistrat: 2013-11-19
Mesaje: 9

Re: ce ma sfatuiti?

Cred ca pentru asta ar trebui sa mergi la ginecolog, endocrinolog (sa-ti faca dozarile hormonale) sau macar la medicul de familie. Noi nu-ti cunoastem istoricul medical, iar anticonceptionalele au prea multe reactii adverse ca sa fie recomandate astfel.


This incompleteness is all we have.

Offline

 

#3 2013-12-02 11:59:25

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: ce ma sfatuiti?

du-te la un medic de planning... acesta iti va spune ce analize ai de facut si iti va da anticonceptionalele potrivite tie puss

Offline

 

#4 2013-12-06 10:53:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ce ma sfatuiti?

ina.ald a scris:

Buna ziua. As dori cateva sugestii in legatura cu ce anticonceptionale as putea sa folosesc. Nu am nicio afectiune care m-ar impiedica sa le utilizez, iar ca reactii adverse nu m-as supara daca as mai pune cateva kilograme in plus. Ce imi recomandati?

Draga mea, asta e greseala pe care o fac multe persoane care apoi se pling ca au avut Mari probleme cu contraceptivele.......nu pe net se cere prescriptia nici in vicini si nici macar la farmacie.....mergi la un medic de planning cel Mai bine......poate ca va trebui sa achiti consultatia, poate ca nu, insa Doar Asa vei putea utilization in siguranta anticonceptionalele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2014-03-12 19:23:56

crazy_diddy88
New member
Inregistrat: 2008-07-02
Mesaje: 17

Re: ce ma sfatuiti?

buna. as dori si eu o sugestie in legatura cu ce anticonceptionale sa iau. dar sa va spun povestea: am avut menstruatie pe 08.09.2013 si apoi o mare pauza ce m-a facut sa ma duc la ginecolog. doctorul m-a trimis la diverse analize de unde mi-a reiesit cantitatea de testosteron aproape dubla decat normal. intr-un final mi-a spus ca as avea sindromul ovarelor polichistice. mi-a venit ciclul pe 14.02.2014 de la sine si atunci doctorul mi-a spus sa ma duc saptamanal la ecografii sa ma monitorizeze.ultima ecografie am facut-o pe 04.03.2014 si a reiesit ca am mult foliculi dar nici unul ajuns la maturitate si ca nu am nici o sansa sa-mi vina ciclul prea curand. totusi pe 10.03.2014 mi-a venit si m-am dus la el. m-a acuzat ca i-au pilule si ca nu vreau sa-i spun, ca nu are cum sa se intample asta. cand ma hotarasc sa fac copii sa ma duc la el sa-mi dea tratament, pana atunci nu e nimic de facut. ne-am certat putin ca nu mi s-a parut normala atitudinea lui, eu spunandu-i ca nu am mai luat pastile din 2008 si ca sa scape de mine mi-a dat sa i-au yasmin. in discutiile noastre saptamanale mi-a zis la un moment dat ca as putea sa i-au dianne ca am pilozitate multicica si acnee si ca e bun si pt ovare polichistice. acum nu stiu ce e mai bine sa iau, yasmin sau dianne?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-03-12 21:05:52

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: ce ma sfatuiti?

Acum e mai bine sa schimbi medicul. Nu mi se pare normal comportamentul lui si nu imi da incredere nici pregatirea sa ca medic si om.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#7 2014-03-12 23:12:21

crazy_diddy88
New member
Inregistrat: 2008-07-02
Mesaje: 17

Re: ce ma sfatuiti?

Este un medic de vreo 60 de ani la care ma duceam mereu pt controalele anuale.tot timpul mi s-a parut ca isi da interesul pana acum.e clar ca va trebui schimbat!

Offline

 

#8 2014-03-15 13:56:12

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: ce ma sfatuiti?

Daca el ti-a recomandat yasmin atunci ia din astea :-? doar stie el ce analize ai.
Dar totusi eu te-as sfatui sa incerci la un doctor mai tanar eu sincer la astia batrani am reticente ... chiar daca pare ca isi da interesu cred ca este satul si le mai zice si in vant... nu stiu acum cum consideri


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.