homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Amenda ratb-6


#96 2013-12-18 10:47:59

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: amenda ratb

nu cred. mi-am pus azi niste bani pe card (5 lei) si nu mi-a zis aia nimic cum ca am ceva pe minus. nu cred ca e posibil.

Offline

 



#97 2014-03-01 17:23:25

Maleficent
Membru
Inregistrat: 2014-03-01
Mesaje: 3

Re: amenda ratb

Buna   dance
S-ar putea sa fi luat amenda la ratb. Nu sunt sigura pentru ca niciuna din cele 3 controloare nu mi-a spus "iti dam amenda" sau "o sa-ti vina amenda". Nu mi-au pomenit nimic de proces verbal,doua m-au tinut de vorba si una statea in spatele lor si nu am vazut ce facea cu carnetul meu de note,in care am numele,cnp fara serie si numar,adresa de acasa si cam atat. Buletinul nu il aveam. Nu stiu daca mi-au incheiat proces verbal si nu mi l-au dat sau daca au introdus datele din carnet doar in telefonul lor. Nu am mai luat amenda,nu stiu cum se procedeaza. Daca stiam atunci ceream proces verbal la fata locului. Mi-au cerut ca disperatele buletinul pe care nu il aveam,m-au facut mincinoasa indirect,nu s-au legitimat sub nicio forma,m-au acuzat ca nu mai  validasem de mult de parca sunt obligata sa merg in fiecare zi cu autobuzul si mi-au cerut 50 de lei pe loc de cel putin 5 ori. Nu aveam bani la mine. Nici 5 lei.
Acum nu stiu ce au vrut ele cu adevarat,nu stiu daca mi-au facut ceva,daca ar fi putut sa-mi faca ceva doar cu carnetul de note,dar eu am ramas cu un gust amar pentru ca le-am vorbit frumos si s-au comportat mitocaneste. M-au amenintat cu politia. Am 17 ani. Sunt abdolut sigura ca nu fac puscarie la 17 ani pentru ca am mers o statie fara bilet.
Pe langa asta nelamurirea mea cea mai mare este: o sa-mi vina amenda acasa? Si daca da,in cat timp?
Eu chiar nu vreau sa afle mama. Ea verifica cutia postala pentru ca se ocupa de facturi. Si tot ea are cheia. Alta am cautat prin casa si nu mai avem. Daca i-as cere cheia in fiecare zi sa verific cutia postala,si-ar da seama ca ceva nu-i in regula. Oricum nici ea nu o verifica in fiecare zi,dar cred ca macar o data pe saptamana o verifica. Exista vreo modalitate de a ridica eu hartia cu amenda inainte de a ajunge in casuta postala? Sau pot verifica daca am luat intr-adevar amenda? Stiu ca in primele 48 de h se plateste jumatate. Adica 50 de lei. As avea bani sa o platesc,dar vreau sa ajunga direct la mine.
PS. Imi cer iertare ca am postat in locul gresit data trecuta.

Offline

 

#98 2014-03-01 17:44:04

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: amenda ratb

*

Ultima oara a fost editat de sub (2014-06-01 15:22:20)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#99 2014-03-01 17:49:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: amenda ratb

totusi in mod normal ti se incheie proces-verbal si cu hartia respectiva mergi si platesti amenda, mi se pare ciudat ca nu ti-au dat nimic... acum daca vrei s-o platesti, cum faci ?

Offline

 

#100 2014-03-01 18:04:21

Maleficent
Membru
Inregistrat: 2014-03-01
Mesaje: 3

Re: amenda ratb

Pai asa ma gandeam si eu heimdall. Ideea e ca iti vine prin posta. Daca vrei sa o platesti ai 3 variante:
1. Platesti aia 50 de lei pe loc daca ai
2. Ti se incheie proces verbal,ti se inmaneaza o copie si te duci sa o platesti daca vrei. Daca nu banuiesc ca se trece direct la impozit. Sau poate iti vine o instiintare acasa.
3. Iti vine in posta direct. Dar aici nu sunt sigura daca trebuie incheiat proces verbal sau nu.
Eu zic ca 2 si 3 sunt doua variante care trebuie cumva combinate sau 3 trebuie scoasa din uz. Adica de ce sa-ti trimita mie amenda prin posta cand puteau sa-mi dea pe loc procesul verbal si plateam oricum a doua zi sau poate chiar in ziua respectiva. Ma duceam acasa si luam bani. Vedeam eu.
De asta mi se pare si mie ciudat ca nu mi-au dat nimic.
Daca cineva verifica cutia postala prea tarziu? Ai 48 de h din momentul in care postasul ti-o baga in cutie. Poate eu plec din oras si o verific peste 5 zile. Mi se parea normal si mie sa-mi dea procesul verbal acolo.
subsum stiu ca vine prinmandat postal. Hartia aia mica pe care e incercuita recomandata,nu?
Dar eu nu vreau sa mi-o aduca postasul. La usa oricum nu-i pot deschide pentru ca nu sunt acasa. Deci mi-ar lasa-o in cutia postala.
Am avut martori. Am drum comun cu altcineva si a fost martor la scena. Dar oricum nu ma apuc sa le fac ceva controloarelor decat daca afla mama de amenda. Ma multumesc sa scap odata si gata. Oricum imi fac abonament luni pe toate liniile. Nici contestare nu fac din lene. M-as complica prea mult. Daramite daca le dau pe alea in judecata..
Nu cred ca au trimis-o pana acum. Joi s-a intamplat toata faza,ieri nu era nimic in cutie,iar sambata si duminica nu cred ca vina posta (altfel ar bate la usa si nu bate niciodata in week end).
M-as duce luni cat mai devreme posibil sa o platesc la regia de transport,dar am 2 probleme:
1. Unde este sediul?
2. Nu am proces verbal! Nu mi s-a incheiat asa ceva. Cum fac acolo? Le dau numele meu si ma cauta in baza de date a amenzilor? Si daca da,se mai aplica chestia aia cu 48 de h? Ca pana la urma m-as duce inainte sa primesc ceva prin posta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2014-03-01 18:08:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: amenda ratb

eu zic sa te duci la un chiosc ratb si sa intrebi, cred ca stiu sa te lamureasca

Offline

 

#102 2014-03-01 18:15:10

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: amenda ratb

*

Ultima oara a fost editat de sub (2014-06-01 15:22:09)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#103 2014-03-01 18:18:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: amenda ratb

http://www.ratb.ro/contraventii.php

Agenţii de control se legitimează cu delegaţia nominală şi insigna de control (prevăzută cu număr de ?nregistrare) şi sunt obligaţi să ?nm?neze contravenientului identificat dovada de constatare (?n baza Hotăr?rii nr.156/2001 a Consiliului General al municipiului Bucureşti).
In cazul neachitării pe loc a suprataxei de călătorie, plata se poate face ?n termen de 48 de ore, la oricare centru de emitere şi re?ncărcare carduri RATB.

Offline

 

#104 2014-03-01 20:08:54

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: amenda ratb

se incheie proves verbal (pe care il semnezi cu manuta ta) si primesti si tu o copie.
n-ai semnat nimic, n-au cum sa dovedeasca ca tie ti-au dat amenda.

ti-au cerut bani pe loc dintr-un motiv simplu: iti luau banii, ii bagau in buzunar ca nu-ti dadeau nici o hartie si toata lumea era happy... ele ca au facut ciubuc in ziua aia, tu ca ai scapat de belele.
asa se provedeaza mai peste tot: daca te vede mai naiv, le dai bani si ai scapat; daca ii iei mai tare, iti taie un fel de bon (in baia mare ii zice bilet cu suprataxa) asta in cazul in care platesti pe loc, daca nu vrei sa platesti iti face proces verbal si de acolo te descurci.

du-te luni unde zice heim, zi-le frumos toata faza, zi-le ca nu ai semnat nimic, nu ai avut buletinul la tine, nu ai primit nici o hartie si vezi ce iese smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#105 2014-03-01 20:17:37

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: amenda ratb

strict legat de bani, dac-ar fi avut la ea, nu cred ca nu i-ar fi convenit sa le dea cate 10 lei la fiecare, alea rupeau PV in fata ei, sa se asigure ca nu o sa aiba pb. dupa, si toata lumea era multumita.


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.