homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-116


#2186 2013-12-06 21:10:52

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

Viata inseamna drumuri lungi si intortocheate, cu multe bariere, cu multe intersectii, cu strazi inchise, rute ocolitoare si tunele extrem de intunecate.
Poate fi vorba de drumuri drepte sau de curbe periculoase, de prapastii, de drumuri prafuite care nu duc nicaieri, de drumuri lungi si obositoare, de drumuri periculoase sau de drumuri-labirint in care ne pierdem fara sa stim si in care ratacim multa vreme pana ajungem la prima iesire.
Fiecare om strabate multe dintre aceste drumuri, pe mine cred ca cel mai tare m-au incurcat intersectiile.
Te gandesti si speri la un moment dat, ca acestea se raresc dupa un timp, dar mergand tot inainte ele continua sa apara.....din ce in ce mai multe. ......din ce in ce mai complicate.
As spune sa nu te grabesti sa alegi incotro vrei sa schimbi directia, insa e timpul......eheii timpul este cel care nu iti permite ?luxul? asta. Ce nedrept!
Viata nu te intreaba niciodata daca esti pregatit sau nu de o nenorocire. Nu iti da niciun preaviz si niciun avertisment inainta sa te surprinda cu un necaz care sa iti prabuseasca intreg universul.
Nu te intreaba daca este prea devreme sau prea tarziu, nici daca este corect sau nu.
Nu te intreaba daca vei suporta sau nu, nici daca esti pregatit sau nu ca sa pierzi tot ce ai.

Nu. Viata nu te intreaba niciodat nimic. Nu tine cont de cine esti si ce ai facut bun sau rau. Ea doar iti da un test de supravietuire, o lovitura si te lasa sa te descurci.
Viata, drumurile, loviturile si oamenii ei, te pot indeparta sau te pot apropia de tine...totul tine doar de alegeri.
Daca stau bine si ma gandesc cred totusi ca cineva, acolo sus, ma iubeste si imi calauzeste toate drumurile! Altfel, habar n-am cum as fi putut sa ajung pana aici
Va doresc sa aveti zile luminoase, viata sa va fie plină de culoare si inima plina de bucurie, sa aveti casa plina de prieteni adevarati, pace si linste la tot pasul!Sarbatori cu bine!  santa

Offline

 



#2187 2013-12-06 22:42:18

DobrinGeorge
Full member
Inregistrat: 2013-04-05
Mesaje: 103

Re: Din nou...CANCER!

Frumos taisia, sărbători fericite și ție! puss

Offline

 

#2188 2013-12-19 09:38:09

Grasu73
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 36

Re: Din nou...CANCER!

Sarbatori Fericite si tot binele din lume .Dorel

Offline

 

#2189 2013-12-23 18:34:44

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

un Craciun linistit si numai bine!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2190 2013-12-28 20:46:54

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

E vreme de sarbatoare , e vreme pentru urari,  ganduri bune...e vremea pentru analiza, bilant, dorinte, planuri pentru un nou an, vise... sperante...poate va fi mai bine...
E important sa daruiesti cuvinte potrivite in momente potrivite celor dragi, celor ce au nevoie de ele, celor ce le asteapta, celor ce se agata poate de ele. E important sa-ti exprimi sentimentele.
    E usor sa fii credincios cand ai de toate, cand nu esti pe strada,nu te doare,nu-ti e frig, nu-ti e foame...cum ar fi fara linistea ta? cum ar fi daca Dumnezeu te-ar pune la incercare cu framantari, boala, neajunsuri, neputinte...cum ar fi atunci sarbatorile?...
Noi cei care avem norocul de a fi acasa de Craciun, noi ce care putem trai marea bucurie de a cumpara daruri pentru copii, de a strange la piept pe cei dragi, noi cei pentru care bradul impodobit, mirosul de cozonac, colindele sfinte, multumirea celor dragi, bucuria din ochii copiilor  exista...Noi ce am face in locul celor napastuiti?
Nu-I usor  sa ne punem in locul cuiva in necaz , dar putem sa nu refuzam o mana intinsa...putem sa apreciem ce avem, sa ne umplem sufletul de dragoste, bunatate,bucurie raspandind caldura in jurul nostru...
Ne trebuie atat de putin sa fim fericiti...IUBITI!...
Va multumim din suflet pentru gandurile bune si rugaciuni
Va dorim din suflet sa fiti sanatosi si linistiti, sa aveti sarbatori frumoase impreuna cu cei dragi

Ultima oara a fost editat de armand (2013-12-28 21:11:28)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2191 2013-12-29 09:25:17

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

E vreme de sarbatoare , e vreme pentru urari,  ganduri bune...e vremea pentru analiza, bilant, dorinte, planuri pentru un nou an, vise... sperante...poate va fi mai bine...
E important sa daruiesti cuvinte potrivite in momente potrivite celor dragi, celor ce au nevoie de ele, celor ce le asteapta, celor ce se agata poate de ele. E important sa-ti exprimi sentimentele.
    E usor sa fii credincios cand ai de toate, cand nu esti pe strada,nu te doare,nu-ti e frig, nu-ti e foame...cum ar fi fara linistea ta? cum ar fi daca Dumnezeu te-ar pune la incercare cu framantari, boala, neajunsuri, neputinte...cum ar fi atunci sarbatorile?...
Noi cei care avem norocul de a fi acasa de Craciun, noi ce care putem trai marea bucurie de a cumpara daruri pentru copii, de a strange la piept pe cei dragi, noi cei pentru care bradul impodobit, mirosul de cozonac, colindele sfinte, multumirea celor dragi, bucuria din ochii copiilor  exista...Noi ce am face in locul celor napastuiti?
Nu-I usor  sa ne punem in locul cuiva in necaz , dar putem sa nu refuzam o mana intinsa...putem sa apreciem ce avem, sa ne umplem sufletul de dragoste, bunatate,bucurie raspandind caldura in jurul nostru...
Ne trebuie atat de putin sa fim fericiti...IUBITI!...
Va multumim din suflet pentru gandurile bune si rugaciuni
Va dorim din suflet sa fiti sanatosi si linistiti, sa aveti sarbatori frumoase impreuna cu cei dragi

hjarta  hjarta  hjarta  hjarta  hjarta


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#2192 2013-12-29 21:23:59

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

Sunt momente in viata cand simtim nevoia sa stam jos si sa meditam. Sa meditam la ce a fost, la ce este si la ce va fi.
A fost frumos ce a fost? E bine cum e? Cum va fi?
E vremea sarbatorilor de iarna si cred ca acum mai mult ca niciodata este mementul   sa meditam.
Privind inapoi putem simti o multime de lucruri? poate regretul unui lucru pe care nu l-am facut la timp sau nu l-am facut deloc, poate tristete, poate durere, poate dor de o persoana anume sau de persoana care obisnuiai sa fi, poate nostalgia timpului irosit sau trecut prea repede.
Trecutul e ceva ce va ramane mereu al nostru. Nu il mai putem schimba, dar il putem ?rasfoi? mereu cu sufletul nostalgic.  Fiecare zi care trece devine trecut. Azi devine imediat maine si nu pot sa nu ma intreb daca ?azi? eu am facut ceva bun pentru mine sau pentru altii.
Am mai invatat  in timp si faptul ca distanta face parte dintre lucrurile care sunt relative? ....doi oameni care stau unul langa altul pot fi la fel de departe ca doi oameni aflati la mii de km distanta!
Apropierea se face cu sufletul.
Timpul sterge doar amintirile care nu au nici o valoare. Pe cele care au contat si vor conta le pastreaza intacte. In amintiri, oamenii pot ramane la fel cum ii stiai tu chiar daca ei intre timp s-au schimbat altfel decat cum sperai sau pur simplu au plecat inainte de vreme. Inima pastreaza o multime de comori.
Ma incearca un sentiment ciudat atunci cand un om nu mai face parte din viata mea. Fiecare om care pleaca din viata noastra lasa un gol, luand cu el si o parte din noi pe care uneori probabil ca nici nu stiam ca o avem si chiar daca stiam cu siguranta nu am fi vrut sa o pierdem,  pentru ca fiecare om inseamna o poveste, iar fiecare poveste inseamna o lectie.

Din pacate  de prea multe ori pastram  ?n suflete prea multe si prea de toate. Lacrimi neplanse la timpul lor, cuvinte nerostite din lasitate si altele rostite cu limba de foc, care au parjolit sufletele altor oameni, regrete marunte pentru ce am facut gresit si altele ?nsemnate pentru ce am fi putut sa facem, oameni pe care nu i-am putut pastra si altii pe care nu i-am putut ierta, prietenii ?ncheiate din prea mult orgoliu, sanse ratate, rani pe care nu le-a ?nchis timpul.

Cred ca fiecare dintre noi ajunge la un moment dat la fundul sacului, la acel moment in care iti pui intrebarea cum sa mergi mai departe. Este acel moment in care constati ca sperantele pe care le ai se duc una cite una si ca nici una nu s-a materializat in ceva care sa-ti umple sufletul.
Din pacate, sau din fericire, ca si oameni nu ne nastem cu manual de utilizare. Poate ca asta ar face lucrurile mai simple, insa poate ca ne-ar face si sa ne simtim ca niste marionete in mina destinului. Si tocmai de aceea este atit de dificil sa incerci sa gasesti o cale sa mergi mai departe, atunci cind simti ca toate usile ti se inchid in fata. Pentru ca de multe ori nu sti pe care cale sa o mai iei. Iar de citeva ori, nu mai vezi deloc acea cale pe care sa inaintezi. Si ajungi sa iti pui intrebarea de unde mai scoti iepurasul din joben de data asta. Iar acesta este momentul in care prietenii sint buni la casa omului, tocmai sa intinda o mina de ajutor, asa cum si tu ai facut-o pentru ei de atita ori.

Un An Nou Fericit, plin de bucurii, cu multa lumina in suflet, multa sanatate, iubire la tot pasul si un zimbet care sa te tina tot anul.
Va doresc sa aveti parte de tot ce v-a lipsit in acest an sau sa aveti parte exact de ce aveti nevoie.
La multi ani!

Offline

 

#2193 2014-03-04 09:32:52

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Batranete...Accidente...Cutremure...Boala...Durere...Teama de suferinta...Frica de moarte...toti trecem prin asta ...si eu voi muri...si tu vei muri...si?...pana atunci?...
Mai cumplita decat ideea propriei morti este nepasarea in fata vietii,distrugerea vietii din jurul nostru, distrugerea vietii din noi.
Lumea nu se sfarseste odata cu stingerea constiintei noastre...lumea nu se opreste aici...lumea supravietuieste disparitiei noastre...viata merge mai departe...insa ce invatam din asta?...
Sa devenim constienti de importanta fiecarei clipe...de importanta fiecarui sentiment, fiecarui gand, fiecarui cuvant, fiecarui gest...
Frica de moarte te invata sa-ti traiesti clipa si sa-ti pretuiesti viata.
BUCURA-TE DE VIATA...TIMPUL NOASTRU PE PAMANT ESTE LIMITAT!
Cate minuni sunt in viata noastra si cat de bogati suntem atunci cand suntem sanatosi, cat de important este sa fim impreuna cu cei dragi (cat le ducem dorul cand sunt departe sau nu mai sunt cu noi).
Ce minune-i o gura de apa atunci cand mori de sete, o mangaiere a soarelui atunci cand tremuri de frig, o privire de recunostinta... sentimentul ca esti bun la ceva
Ceea ce simtim...ceea ce traim...ceea ce facem lasa ecou in urma noastra si va trai dupa noi
Poate ca ceea ce credem noi ca este bine acum inca mai poate fi  imbunatatit, mai poate fi schimbat...poate ca atunci cand noi credem ca totul se termina, de fapt suntem in pragul unui alt inceput... sa fim pregatiti pentru a incepe o viata noua aici sau acolo...
INTELEGERE-ACCEPTARE-IMPACARE-PACE-LUMINA
GASESTE-TI TIMP SA TRAIESTI!

Offline

 

#2194 2014-03-17 18:04:28

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Cineva sa tina la tine...sa-si aminteasca de tine...
Cineva sa se gandeasca la tine...sa nu uite de ziua ta
Cineva sa-ti spuna MULTI ANI ...sa-ti fie aproape...
Sa ai cui impartasi emotii ...sentimente...ganduri...
Frumos dar...cel mai frumos de ziua ta...
    IUBIRE SI PACE LUI ARMAND!

Ultima oara a fost editat de armand (2014-03-17 18:07:19)

Offline

 

#2195 2014-03-18 11:15:52

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

Viata este plina de schimbari......... mereu si mereu si mai ales de lucruri neprevazute.
Unele mai marunte iar altele din acelea care sfarma castelul de clestar construit cu atita grija. Si sint mai multe modalitati de a pierde oameni. Una dintre ele este sa pierzi pe cineva atunci cind drumurile se despart.
Dar cu totul altceva este sa pierzi pe cineva drag atunci cind calatoria sa in aceasta lume s-a sfirsit. Aceast al doilea fel de a pierde pe cineva te lasa insa pustiit si fara sisteme de referinta. Si astfel ajungi sa-ti dai seama ca amprenta pe care o lasa un om in trecerea sa prin viata, asupra celorlalti, este formata din o sumedenie de lucruri mici. Si tocmai de aceste lucruri mici iti vei aduce aminte atunci cind acel om dispare.
Iar in astfel de momente ramai nauc si te intrebi cum poti merge mai departe. Si te uiti in jur si nu intelegi cum lumea mai merge mai departe, cind tu te-ai sfarmat in mici farime. Nimeni si nimic nu te poate pregati pentru a pierde astfel pe cineva. Constati ca omul pierdut era parte din sufletul tau si ca brusc ti-ai pierdut o parte din acel suflet. Si intelegi ca nu vei mai putea merge niciodata pe acel drum, pentru ca el s-a inchis pentru totdeauna........ cred ca am gresit, azi Dumnezeu a facut o minune, ne-am intalinit chiar daca in lumii diferite.

Mereu cu tine in gand, mereu cu tine in suflet , nu te-am uiat si nu te vom uita nici pe tine nici familia ta niciodata, venim aici sa ne intalnim cu tine si familia ta

Odihneste-te in pace!

Mereu cu tine in suflet!
rugaciune

Offline

 

#2196 2014-03-18 20:53:55

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

MULTI ANI IN INIMILE NOASTRE!


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/12683_fotografie0824.jpg

Ultima oara a fost editat de armand (2014-03-18 20:54:39)

Offline

 

#2197 2014-03-19 09:22:07

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

rugaciune


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2198 2014-04-13 16:32:00

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/23618_luminare.jpg
Timpul ne imbatraneşte trupurile, insa niciodata sufletele........
Timpul ne fura oamenii dragi, insa niciodata amintirea lor.

Offline

 

#2199 2014-04-19 15:30:47

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

niciodata sa nu uitam ca timpul nu se mai intoarce ....

rugaciune


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2200 2014-04-20 21:40:06

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Din nou...CANCER!

Hristos a inviat!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2201 2014-04-20 23:09:12

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Noi suntem ca un cantec, nu credeti?
Un cantec nu se poate canta niciodata de la sfarsit catre inceput.Trebuie sa-l canti totdeauna indreptandu-te  spre sfarsit. Pe parcurs ,in timp ce cauti inca si muzica te invata, iti dai seama ca sfarsitul se apropie totusi oricat l-ai amana.
Incerci sa lungesti putin notele, dar asta nu da cantecul inapoi, nu reinvie  ce a murit din muzica intre timp.
Amani doar sfarsitul. Te incapatanezi sa nu recunosti o evidenta.
Ca orice cantec are un sfarsit ,oricat ar fi de frumoasa o melodie vine o clipa cand ea e acoperita de tacere. Cand tacerea e mai puternica decat muzica" . (Octavian Paler)

Offline

 

#2202 2014-06-07 21:21:19

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/23618_images.jpg
Multumesc ca ai facut parte din viata mea  chiar si pentru o perioada scurta.
Indiferent de timpul care trece eu nu pot uita cine a fost in viata mea..........pentru ca anumite legaturi au o singura casa.......inima!

Offline

 

#2203 2014-09-21 17:22:09

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Timpul trece prea repede...nu ne asteapta...nu-l putem opri...nu-l putem intoarce ...
De multe ori ne dorim timp pentru a ne pregati sa infruntam situatiile,viata...sa ne infruntam fricile,temerile,nevoile...ne dorim mai mult timp pentru a intelege...pentru a ne maturiza...pentru a depasi momente...mai mult timp pentru a ne vindeca...mai mult timp pentru a ne bucura...
      Simtim nevoia de timp...orice am face nu-l putem controla...nu-l putem economisi...
      Timpul trece...
Sa nu asteptam sa fim prea batrani,prea bolnavi pentru a ne bucura de viata...
      Sa petrecem timpul cu rost...
      Sa petrecem timpul frumos...
Cateodata timpul este cel mai greu de infruntat...
Pentru Armand timpul a fost cel mai de temut adversar.
Armand a inteles cat de pretios este timpul,cat de pretioase sunt minutele petrecute cu cei dragi,cat de greu este fara ei...cat de bogat esti cand mai AI TIMP...MAI AI TIMP SA TRAIESTI!...
Cum ar fi sa stii ca nu mai ai timp ?!
      TRAIESTE IN TIMP REAL!
      TRAIESTE IN PREZENT!
      BUCURA TE DE VIATA!...ACUM!

Offline

 

#2204 2014-09-23 16:17:06

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Din nou...CANCER!

timpul e necrutator,pana la urma pe toti ne invinge mai devreme sau mai tarziu.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.