homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Acnee care nu se mai vindeca-2


#20 2013-08-22 22:39:36

daenarys
Vizitator

Re: acnee care nu se mai vindeca

jea,tie medicul dermatolog ti a prelevat vreodata de la nivelul fetei o monstra sa vada ce anume e pe acolo?ce s a dezvoltat in exces?
produsele de la SVR sau Noreva pt acnee le ai incercat?

 



#21 2013-08-22 22:57:21

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: acnee care nu se mai vindeca

Cica am o secretie hormonala de sebum care "hraneste" acest parazit rezistent la antibiotice. Nu imi ramane decat sa imi "ard" toata viata tenul cu Retin-A sau ceva similar, ca sa se regenereze pielea mereu. Macar Retin-ul functiona, dar acuma nu stiu cum sa imi fac rost de el din strainatate si nici daca Differine sau Tazorac (acid retinoic de generatie mai noua, orientat mai mult pe netezirea ridurilor decat pe curatarea acneii) ar avea acelasi efect.

Produsele de care zici tu nu le-am incercat.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2013-09-19 19:39:26)

Offline

 

#22 2013-08-23 07:19:35

daenarys
Vizitator

Re: acnee care nu se mai vindeca

jea,din pacate daca nu ai cum sa il iei din strainatate nu prtea iti ramen decat sa incerci acidul retinoic de generatie nou.

anticonceptionalele iti pot rezolva problema total sau partial da banuiesc ca ai luat si te ai cam saturat de ele

 

#23 2013-09-19 16:48:56

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: acnee care nu se mai vindeca

jeannie a scris:

Am folosit peroxid de benzoil o perioada indelungata si nu m-a ajutat deloc. Am folosit si acid azelaic (Skinoren), la fel, si m-a ajutat cu un 5%. Nu mananc lactate, ciocolata sau carne grasa. Mie imi merge super cu tretinoin (un acid retinoic de generatie veche) si anume Retin-A sau Smooderm, care nu se mai gaseste in Romania de vreo jumatate de an! grater(((
Am luat si o tetraciclina 20 zile x 2 ori - inceput cate o transha la debutul a doua menstre consecutive. Apoi am luat o luna de Azitrox, la sfatul altui medic dermatolog. Totul impreuna si cu tratament topic cu antibiotice si alte chestii. Nu m-au ajutat cu nimic nici antibioticele.
Imi vreau Retin-A-ul!!! grater sau macar masca anti-acneica Ducray Keracnyl, care nici ea nu se mai gaseste pe nicaieri in Romanica. skitarg

cu Brevoxylul romanesc nici mie nu mi a trecut,banuiesc ca produsul asta l-ai folosit nu?sti cum e romanul ,nu prea respecta reteta o mai lungeste etc...asta e...

Offline

 

#24 2013-09-19 19:36:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: acnee care nu se mai vindeca

da, Brevoxyl. pe mine nu m-a ajutat, dar multe fete de pe forum zic ca pe ele le-a ajutat.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2013-09-20 13:13:20

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: acnee care nu se mai vindeca

mie mi a zis cineva de benzaknen si aknefug,si desi am avut o experienta neplacuta cu brevoxyl,totusi le-am incercat si am rezolvat problema.sper sa fie si altor de folos leacul meu cum se zice. rugaciune nu sunt scumpe precizez,benzaknen 3 eur si aknefug 5 eur.

Offline

 

#26 2014-03-02 15:43:03

iulish
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 113

Re: acnee care nu se mai vindeca

Incercati Aknesol, ieftin si eficient. 12/ 60 ml lei la plafar. Eu l-am folosit si nu mai am probleme cu acneea.


Relax, take it eeeaasyyy!

Offline

 

#27 2014-03-11 20:46:48

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: acnee care nu se mai vindeca

Fetelor, nu stiu ce sa mai fac cu acneea. Ma lupt s-o tratez de mai mult de 10 ani si cand credeam ca am scapat, a aparut din nou . Tin sa precizez ca am incercat cam orice. In ultima instanta am urmat tratamantul cu roaccutane, in 3 cure, in total aproape 3 ani de zile. Ultima cura am terminat-o in iunie anul trecut si de atunci am continuat rutina zilnica : curatare cu gelul Cleanance, lotiune micelara , apa termala si apoi crema hidratanta Clean - Ac, toate de la Avene. Cateva luni a fost totul ok, probabil pentru ca inca luam anticonceptionalele, dar din decembrie am renuntat la ele si iata ca au aparut problemele cu tenul. Din ce in ce sunt mai grave. Nu reusesc sub nicio forma sa le diminuez. Am incercat si comprese cu ceai de musestel si ceai verde si masti naturale, dar n-au niciun efect. Pur si simplu nu mai pot. Am fost la foarte multi dermatologi, atat in tara, cat si in tara in care momentan locuiesc, dar fara niciun succes pe termen lung. Si cand m gandesc cat roaccutane am bagat in mine cu speranta ca in sfarsit scap de acnee  grater . Am fost si la ginecolog dar mi-a zis ca totul e  ok. Nu stiu ce sa mai cred. Cred ca intru in depresie!  cesafac

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2014-03-11 20:47:05)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#28 2014-03-11 21:52:21

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: acnee care nu se mai vindeca

Ai facut ceva teste sa vezi daca ai vreun steptococ sau stafilcoc?
Daca zici ca imediat dupa ce ai intrerupt ac ti-au aparut tind sa cred ca ai un dezechilibru hormonal...analize hormonale ai facut?


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#29 2014-03-11 22:59:35

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: acnee care nu se mai vindeca

N-am facut niciun test. Chiar i-am zis ultima data medicului dermatolg ca nu-mi trece cu nimic si vreau sa-mi fac un test din pustule sa vada daca am ceva si mi-a zis ca nu trebui, ca n-are nicio treaba. Imi venea sa-l iau la bataie. La fel am facut si la vizita la ginecolog. I-am zis ca am probleme cu acnea si am rugat-o sa-mi spuna daca e ceva in neregula cu asta si ce pot sa fac. Din nou niciun raspuns bun , mi-a zis ca n-am nimic la ovare si atat. Pauza. Ce pot sa fac? sa-mi fac eu singura teste? problema e ca sunt in alta tara si am fost numai la spitale de stat, la privat nu stiu cum sta treaba.

Later edit :  Nici medicii din tara nu s-au ingramadit sa-mi faca vreun test , am fost si la medici din provincie si la medici din Bucuresti. Am impresia ca ei trateaza acneea foarte superficial, nu-si dau seama ca te afecteaza psihic, ca ti-ai trait toata viata cu  capul in pamant si incercand cu orice chip sa arati cat de cat normal.  box

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2014-03-11 23:02:05)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#30 2014-03-11 23:12:23

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: acnee care nu se mai vindeca

Eu te inteleg si eu am avut probleme dar dupa ac mi-au mai trecut ...
Zic sa iti faci analizele la laborator privat,te interesezi acolo cat costa nu cred ca e mult... la noi de exemplu stiu ca sunt pachete ex. analize hormonale si aici intra mai multe si tot asa. Ma gandesc ca si in alte tari o fi asa poate chiar mai evoluat wink)
Analizele astea poti sa le faci si fara trimitere de la medic daca le platesti...apoi te duci cu analizele la urmatoarea vizita si ti le citeste doctorul :-?


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#31 2014-03-11 23:21:47

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: acnee care nu se mai vindeca

Multumesc pentru sustinere ! kram


Sper sa ajung cat mai curand la un alt medic si daca vad ca si acesta nu-mi da o rezolvare , o sa incerc si la privat. Analize uzuale de sange am facut luna trecuta si e totul ok. Anticonceptionale  nu vreau sa iau pentru ca intentionez ca anul asta sa raman insarcinata si vreau sa ma " curat "  cumva de orice medicament. Am luat prea multe la viata mea...

Si ma gandesc, nu mai sunt la adolescenta cand ar fi normal sa ai probleme de genul, am 25 de ani si fata mea arata la fel ca atunci cand aveam 15 ani... E trist! nu doresc nimanui asa ceva!


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#32 2014-03-11 23:49:56

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: acnee care nu se mai vindeca

Of nu esti singura stai linistita si se poate ca dupa sarcina sa iti treaca big_smile
Am citit un articol pe net si scria ca in unele cazuri acneea poate sa treaca dupa nastere...  goodluck  puss

Ultima oara a fost editat de Ramoona (2014-03-11 23:51:03)


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#33 2014-03-12 00:29:34

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: acnee care nu se mai vindeca

Ce bine ar fi!  happydance

Apropo, tu ai idee dupa cat timp de la terminarea tratamentului cu roaccutane e ok sa ramai insarcinata? mie primul medic mi-a zis ca e nevoie de 1 an, altul 6 luni si un altul mi-a zis 3 luni....o harababura ! eu am decis sa astept cel putin 1 an ca sa nu apara vreo problema.


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#34 2014-03-24 22:28:51

diana738
New member
Inregistrat: 2011-07-25
Mesaje: 48

Re: acnee care nu se mai vindeca

Buna,

A folosit cineva Isotrexin? Il aplic de 3 zile si mi-au aparut niste comedoane mult mai mari decat aveam si destul de dureroase. Stiti ceva despre asta?

Offline

 

#35 2014-03-26 01:41:11

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: acnee care nu se mai vindeca

Contine isotretinoin care e un retinoid, adica un derivat de vitamina A; acesta (isotretinoin, similar cu tretinoinul - am presupus eu) exfoliaza pielea fiind destul de agresiv, asa ca aplicarea se face intotdeauna seara (pentru ca trebuie evitata expunerea la soare dupa aplicarea oricarei creme exfoliante s.a.), iar dimineata pielea trebuie hidratata pentru a impiedica iritatiile aparute pe fondul uscarii excesive a tenului, piele "care te tine". In caz de uscare excesiva a pielii se recomanda rarirea utilizarii produsului la doua zile sau intreruperea ei pana cand pielea isi revine. Nu aplica decat o cantitate mica si doar pe zonele afectate - aplicarea in exces nu grabeste vindecarea, ci doar mareste riscul de uscare a tenului. De obicei nu ti se irita pielea din prima zi, ai impresia ca totul e-n regula pana dupa cateva zile, cand vezi dezastrul, daca nu dai si cu crema hidratanta pe timpul zilei (de la inceputul aplicarii cremei-tratament).
Unii retinoizi sunt folositi ca agenti antirid; despre unii am auzit ca-s buni si pentru acnee si pt riduri, in acelasi timp.
Vara, in perioada aplicarii acestei creme, dimineata trebuie folosita o crema cu SPF inalt, pentru ca substantele exfoliante fotosensibilizeaza tenul.substantel si il fac mai suaceptibil la arsuri solare si imbatranire celulara.
Mai contine eritromicina aceasta crema, nu stiu cat de utila e.
Mie imi ajuta cel mai bine tretinoinul (continut in Retin-A), Isotrexin nu mi-a fost bun deloc; si nu inteleg de ce Retin-A fost interzis la noi iar altele similare nu.
Tretinoinul la inceput agraveaza acneea, pentru ca scoate la suprafata cosuri din adancime. Ma gandesc ca si isotretinoinul poate functiona similar, deci te poti astepta la o inrautatire initiala a situatiei. Dupa vreo 2 saptamani, ar trebui sa se curete.
Am aflat ca peroxidul de benzoil si acidul azelaic sunt dezinfectanti (sau antibacterieni, asa ceva). nustiu Momentan folosesc acid azelaic, nu ma ajuta decat f putin.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-03-26 02:03:32)

Offline

 

#36 2019-05-31 17:55:31

discburixq
New member
Inregistrat: 2019-05-31
Mesaje: 6

Re: acnee care nu se mai vindeca

Eu am avut acnee foarte severa,m-am luptat cu ea multi ani si acum mi-a trecut cu Sotret/Roaccutane.stiu,multa lume zice ca e prea periculos,dar eu in 2 ani n-am avut nici o problema.analizeel mi-au iesit bine si acneea mea s-a vindecat.Ti-l recomanda doar medicul dermatolog si il poti lua doar cu reteta.vorbeste cu medicul tau si despre varianta asta si vezi ce zice.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.