homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura


#1 2014-04-18 00:46:55

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

fetelor, ati folosit apa de gura? stiti vreuna care sa nu contina clorhexidina si alcool? as vrea sa incep sa folosesc pt ca am gingii sensibile si care sangereaza, imi fac detartraj periodic dar nu dupa mult timp dupa detartraj incepe iar sangerarea la spalatul pe dinti  sad ...as opta pt Colgate pro gum health pt utilizare zilnica.. din ce vad nu pare sa contina clorhexidina  angel  ..scrie asa la ingrediente:

aqua, glycerin, sorbitol, propylene glycol, poloxamer 407, polysorbate 20, aroma, cetylpirodinium Chloride, potssium sorbat, sodium fluoride, menthol, sodium saccharin, CI 17200, CI 42051

As prefera una fara clorhexidina si alcool pt ca am inteles k pt utilizarea zilnica astea sunt cele mai recomandate...

Astept si parerile voastre..  smile

Offline

 



#2 2014-04-18 03:15:03

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

Am inteles ca, daca ai cumva un inceput de parodontoza, chiar e recomandata clatirea cu un produs cu concentratie slaba de clorhexidina, special conceput pentru utilizare zilnica (are concentratie 0.6% sau asa ceva) - am vazut la parodontax si la aslamed. Am citit ca asa ceva poate duce, in timp, la o usoara ingalbenire a dintilor.
Bine, o asemenea apa de gura trebuie luata doar la recomandarea dentistului, dupa ce a stabilit daca pacientul are sau nu o afectiune gingivala.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-04-18 13:19:34)

Offline

 

#3 2014-04-18 09:24:42

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

si eu am pb asta. mie medicul stomatolog mi-a recomandat apimer (propolis cu apa de mare - spray de gura) si cred ca o sa imi cumpar si un irigator dentar


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#4 2014-04-18 09:59:30

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

e buna clorhexidina, dar nu exagerat
oricum nu e normal sa iti sangereze mereu gingiile dupa detartraj, inseamna ca dentistu ala te killareste acolo.. eu stiam ca cel mult ai o sensibilitate dentara

eu folosesc doar din gama lacalut (pasta de dinti/apa de gura), mi se pare ok


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#5 2014-04-18 13:17:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

Eu ma intorc killerita de la detartraj, dar parca in urmatoarea zi (in urmatoarele zile) deja isi revin zonele "starnite". Mie nu prea imi sangereaza gingiile in general (decat daca mai fac cate un abces si il "lucrez" cu periuta), la mine e alta problema

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-04-18 13:22:37

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

Gingia nu imi sangereaza imediat dupa detartaj, dar dupa cateva saptamani - o luna, incepe sa mi sangereze iar.. acum spre exemplu imi sangereaza  in acelasi loc unde se inflamase si sangera inainte de detartaj...sau poate ca am apasat eu prea tare pe gingii la spalatul pe dinti nustiu  ..gingia mi-a sangerat f mult si cand am fost sa mi puna o incrustatie, am sensibilitate mare la gingii...acu incerc sa fiu mai blanda la spalat pe dinti, adica sa nu apas tare pe gingii si sa folosesc o periuta cu perii moi, tocmai ca sa nu le ranesc...si sa continui sa mi fac detartraj o data la 6 luni...
momentan mi-am luat sa folosesc cateva zile pasta de dinti parodontax care opreste sangerarea si care by the way are o culoare f ciudata -roz spre maro  spranceana si un gust oribil  acklad si apa de gura parodontax extra pana se opreste sangerarea...(pt ca detartaj e prea devreme sa fac, acu o luna l-am facut) dupa care vreau sa trec totusi pe una fara clorhexidina si alcool pt utilizare zilnica..nu de alta, dar am citit k clorhexidina folosita pe termen lung are si efecte negative..gen pateaza dintii, modifica gustul etc..

Offline

 

#7 2014-04-18 17:09:38

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

dar iti apare asa de mult tartru de trebuie sa faci asa des detartraj? si mie cred ca mi-a zis sa vin la 6 luni, dar nu ma grabesc. hmm mie mi-e teama sa il fac prea des, ca mi se pare ca freza aceea ia un pic si din stratul dentar o data cu stratul de tartru. am auzit si varianta ca, la fumatori, se ajunge sa fie nevoie de detartraj la fiecare 2-3 luni (pentru ca, cu cat faci mai des detartraj, cu atat trebuie sa faci in continuare mai des).
nu ar fi o idee sa te interesezi de o pasta de dinti anti-tartru care probabil ar incetini depunerea lui? era una de la aslamed anti-tartru cu argila, imi placea, dar nu se mai fabrica. mie dentista mi-a zis ca fac tartrul de la cafea si mi-a recomandat ca macar sa beau apa dupa ea (daca nu pot renunta la cafea lol  ), ca eventual depunerea de tartru sa se reduca.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-04-18 17:17:33)

Offline

 

#8 2014-04-18 17:43:14

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

pai banuiesc ca de la tartru imi sangereaza si pt ca am eu sensibilitate la gingii sau poate ca apas prea tare/mult la spalat, dar parca daca nu apas un pic am senzatia k ma spal superficial, k nu se curata cum ar trebui  supa  nustiu cred k ar fi o idee buna cu pasta de dinti anti tartru, am gasit acum pe net una de la Bio Krauter, astea cred k se gasesc mai mult in farmacii decat in hipermarketuri...
de fumat nu fumez, nici nu beau cafea/cola/alcool/ bauturi acidulate, asta imi mai lipsea, k sa agravez situatia lol

Offline

 

#9 2014-04-18 19:43:38

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: ingrijirea dintilor si gingiei- apa de gura

se mai gasesc paste Aslamed cu argila, mereu vad la sensiblu (cred ca-i de aia, e una Aslamed oricum). si pe net gasesti.
poti incerca si o periuta electrica, aia isi face treaba, nu trebuie sa mai ii mai freci tu.
eu imi fac detartrajul la 1 an, si e ok


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.