homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?


#1 2014-06-08 18:49:50

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca suntem multe fete pe forum care ne incadram in aceasta varsta. Am auzit mereu ca la varsta asta trebuie o ingrijire "specifica". nustiu Ba creme antioxidante, ba creme cu acid hialuronic "pentru primele riduri" - nu prea stiu care e treaba cu ele.
Personal, nu stiu ce anume face ca o crema sa fie antioxidanta.  nustiu
Am vazut ca avea Vichy o gama de produse antioxidante, pentru varsta de peste 25 de ani (pentru "ten obosit, linii fine"), dar parca nu am incredere neaparat in Vichy (pentru ca am mai gasit si balarii in produsele lor).
Am ten tern si linii fine, mai ales la pielea ochilor, care arata obositi.
Voi ce produse folositi si sunteti multumite de ele?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-08 18:58:29)

Offline

 



#2 2014-06-08 19:13:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

banuiesc ca au in compozitie substante cu rol antioxidant : http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83 … dan%C8%9Bi
ma indoiesc insa ca substantele astea fac mare lucru la nivelul pielii, e ca povestea cu vitaminele care intra in par, cofeina care te scapa de celulita si asa mai departe - gaselnite de marketing
eu imi iau in general creme cu vitamina C, imi place efectul lor, dau prospetime, luminozitate tenului
acum mi-am luat o crema cu ALA (alfa-lipoic acid) si vitamina C liposolubila (ester-C)... inca nu am folosit-o suficient ca sa am o parere

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-06-08 19:15:52)

Offline

 

#3 2014-06-08 19:23:55

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

da da, am auzit de acid alfa-lipoic ca e bun si ca exista si suplimente de inghitit, parca.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-08 19:27:08)

Offline

 

#4 2014-06-08 19:41:28

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

Pe mine ma scoate din sarite impartirea cremelor pe categorii de varsta. La 29 de ani folosesc o crema si la 30 alta, sau cum? Stie tenul meu ce varsta am? Sau stie pielea din jurul ochilor ca o dau cu crema pt toata fata (am mai vb noi despre asta la un topic)?

Uite aici un articol in care este explicat cum lupta antioxidantii impotriva ridurilor: http://www.paulaschoice.ro/cum-lupta-an … -ridurilor

Pe langa vitamina C, pe care a mentionat-o si heim, mai sunt importante ingredientele cell-communicating si ingredientele pentru refacerea pielii. Uite un fragment de la acceasi sursa despre aceste ingrediente:

Antioxidanţii reduc efectele dăunătoare ale radicalilor liberi şi reduc inflamaţia, ambele distrug colagenul și au un impact negativ asupra structurii ADN-ului celulelor pielii. C?nd sunt regăsiți ?ntr-o cremă eficientă pentru protecție solară, antioxidanţii ajută pielea să se apere ?mpotriva cauzei nr. 1 de ?mbătr?nire, soarele.

Ingredientele cell-communicating ajută celuele pielii să se nască și să se comporte ?ntr-un mod sănătos, "mai t?năr". De asemenea, acţionează pentru a "spune" celulelor deteriorate să acționeze ca nişte celule normale, tinere şi sănătoase.

Ingredientele pentru refacerea pielii sunt substanțe pe care pielea le-a pierdut din cauza expunerii la soare şi a factorilor iritanţi externi. Pentru a se reface, pielea are nevoie disperată de aceste ingrediente reparatoare. Pentru a lupta ?mpotriva daunelor provocate de mediu care duc la pierderea hidratării și la aspectul tern al pielii, care arată mai bătr?nă dec?t este ?n realitate, pielea are nevoie de ingrediente de acest tip. La fel de important cum sunt aceste ingrediente pentru ?mbunătățirea structurii pielii, este vital să utilizați o protecție solară eficientă cu SPF 15 sau mai mare ?n toate zilele anului. Știm că subiectul privind protecția solară este cam plictisitor și cu siguranță nu la fel de interesant ca cel mai recent miracol anti - rid, dar fără protecție solară, nu aveţi nici o șansă ?n a ajuta pielea să reziste ridurilor și numeroaselor alte semne de ?mbătr?nire. Este ?ntr-adevărat at?t de importantă!

Offline

 

#5 2014-06-08 19:43:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

da, ideea e ca stresul oxidativ afecteaza organismul la nivel de ADN (asta e imabtranirea, de fapt), nu o crema de fata il va opri... mai degraba suplimentele, desi si aici e foarte mult marketing

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-06-08 19:45:19)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-06-08 19:53:40

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

Da... Eu am mare incredere in Paula asta si tot ce zice ea, mi se pare un fel de make-up guru. lol Pt mine, e un fel de Gordon Ramsay in bucatarie. Si am citit multe articole in care a demontat zeci de mituri legate de ingrijirea pielii. Bine, increderea vine in cea mai mare parte din faptul ca folosesc produsele ei si mi se par excelente din tot ce am incercat pana acum. Si am observat ca nu are niciun produs care sa fie pt o anumita varsta, toate sunt pt problemele specifice ale tenului. Ca poti sa ai acnee si la 20, si la 50 de ani. La fel, poti sa ai pielea deshidratata si la 20, si la 50. Aaa, la ea am vazut ca toate cremele pot fi folosite in jurul ochilor si nu are absolut niciuna special creata in acest sens. Si am citit ca un produs cosmetic corect formulat poate fi folosit cu succes si la ochi, nu e nevoie de un produs special.

Offline

 

#7 2014-06-08 20:04:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

Eu traiam cu impresia ca produsele ei sunt doar pentru acnee, nu m-a preocupat sa ma documentez, drept sa spun. Deocamdata imi permit sa folosesc produse mai naturale, nu am mari probleme cu tenul (deshidratarea ingrozitoare e posibil sa fi fost si de la AC) si astea cred ca sunt ceva mai chimizate (vorbesc tot in necunostinta de cauza, nu am citit etichetele)

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-06-08 20:05:11)

Offline

 

#8 2014-06-08 20:21:51

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

Intr-adevar, e chimie pura. lol Eu aveam senzatia ca sunt exagerat de scumpe, dar ca raport calitate-pret, eu zic ca merita. Si la gramaj sunt ok cremele, 60 ml. Iar exfoliantii, 100 ml. Si imi place ca au testere la toate produsele, eu imi comand cate 5 pliculete din testere si ce ma convinge bine, ce nu, nu. La fel, daca mi se termina un produs si nu am bani sa mi-l cumpar din nou full size, comand cateva testere si tin mult din ele.

Offline

 

#9 2014-06-16 16:15:32

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: pentru fetele de 25-35 de ani - Ce sunt cremele antioxidante?

Eu sunt o femeie care si la 40 de ani o sa aiba tendinta acneica, asa ca nici nu stiu catre ce produse sa ma mai indrept. sad

Vreau sa va intreb, macar ipotetic: produsele astea mai de lux despre care am tot auzit ca ar fi cu adevarat eficiente roll pentru preventia ridurilor (fie timpurii, fie mai avansate) - Clinique, Clarins, Estee Lauder, Nuxe, RoC, Dr. Murad etc. - sunt necomedogene? rodnar adica eu, cu tendinta mea incurabila de acnee, pot sa folosesc aceste produse anti-rid si sa nu mi se agraveze cosurile tocmai din cauza lor?

Produsele Paula's Choice sunt si ele necomedogene? intra la categoria dermatocosmetice? ma tenteaza sa le incerc, mai ales ca promit sa rezolve si tendinta de acnee. O sa ma interesez mai mult despre ele. (si despre RoC aveam impresia ca-s dermatocosmetice, acuma nu stiu nustiu )
Despre brand-ul L'Occitane ce stiti - e dermatocosmetic sau doar bio? este necomedogen? lol


Probabil ca deocamdata o sa raman la Uriage, Ivatherm & co si o sa vad ce stiu sa faca in materie de prevenire a ridurilor. nustiu
Daca stiti despre niste produse bune antioxidante si necomedogene, astept sugestii. big_smile Pot sa aiba si chimicale multe.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-27 01:17:15)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.