homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32-2


#20 2014-06-29 14:02:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata!

Kate, sanatate Nataliei!

Maje, si probabil va avansa tongue Y nu a inceput sa loveasca asa de devreme, cam la 1,5 - 1,6 ani si de atunci loveste, pisca, musca(mai rar) se vede pe faat lui furia uneori(nu am detectat de ce, de cele mai multe ori o face din senin). Se incoarda tot, inca tremura cateodata de tare ce ar vrea sa ne loveasca si nu poate mai tare. Nu a vazut asta nicaieri, nici la noi nici in alta parte. Clar asa se exprima, insa eu nu inteleg de ce face de foarte multe ori din senin. De ex, e in brate la mine si se uita la desene, sau nu jucam. Isi infiltreaza manuta undeva la pielea goala, niciodata nu pisca peste haine, si pisca. E foarte dureros, de ex am urme de ieri pe umar, multe, de unghii.
Uneori o face in joaca. Face si rade si se uita la noi sa radem si noi. Daca ne aratam seriosi, rade si mai tare sa ne provoace. Nu l-am incurajat in niciun fel si nu mai stim cum sa procedam, daca tipam de durere sau sa inceteze se uita foarte mirat la noi.

Y are mai nou mai multe cuvinte in vocabular. Tot putine, dar mai multe decat pana acum. Insa numai ce il intereseaza, nimic despre sentimente de ex.
Zice boboi(bomboane), coco(cioco), apa, papa, dedei(bebe), dedi(bambi, caprioara), titi(țiți)

In schimb, dupa agresivitate a venit si partea cu afectiunea. Pana acum niciodata nu ne-a pupat, dragalit. Acum ma pupa pe mine pe burta si pe țiți, face draga-draga la burtica. Ieri m-a pupat pentru prima data pe gura. Cu adevarat, pana acum mai punea fata pe obrazul meu, dar atat, nu pupa cu buzele. Ieri m-a pupat de 2 ori, am zis ca lesin.

Dupa ce ma bate, daca vede ca sunt suparata, isi pune capul pe mine lol are un stil de a manipula, vaii..

Cam asta. E o faza, sunt sigura, dar nu stim cum sa ne pastram calmul. Am incercat si sa il ignoram, dar ne doare prea rau si deja dureaza de mult, ne-am racit gura de milioane de ori degeaba si ne-am cam pierdut rabdarea...
Daca nu loveste tare, adica sa va doara rau, eu as zice sa il ignorati complet, ca si cum nu ar face acel lucru, va vedea ca nu atrage atentia si nu ar mai face. Y nu persevereaza in niciun comportament daca vede ca nu atrage atentia. De ex avea mania batutului cu jucarii in geam, pentru ca tata mereu il oprea sau ii lua din mana cu ce bate. In 2 zile s-a dezvatat pentru ca nu am mai dat voie nimanui sa reactioneze cand bate. Batea, se uita la noi, noi nu ne uitam la el, ne continuam activitatea, curatenie, jucat, uitat la tv, povestit, il ognoram complet si nu a mai batutu niciodata de atunci. Dupa ce a batut luni de zile.
Poate functioneaza si la voi.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#21 2014-06-29 15:27:40

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Hello!

Carra, refacere rapida micutei!

Noi suntem bine doar ca I plange noaptea si se trage de urechi /obraji si isi musca pumnul... Am impresia ca vin dintii.  Dam din colici in dinti .


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#22 2014-06-29 16:55:28

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Elena mai bine mergi la un medic sa vezi daca nu are otita. Mai ales ca a avut mult timp  mucisori. Nu e musai, poate chiar nu e nimic decat dintii, dar mai bine verifici daca zici ca plange si se trage de urechi

Offline

 

#23 2014-06-29 22:06:28

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Ada, Eduard rade vsnd da, il amuza ce face. Il amuza si dupa ce ii spunem ca e interzis sa faca asta (evitam filosirea nu.ului) dexi nu cred ca suparat si are o nemultumire nustiu Eduard se exprima destul de usor de inteles, insa poate nu suficient pentru asa ca o sa incercam si veea ce spui tu, poate are efect.

Be, si Edurd isi da peate cap, tot asa, razand. El face asta mai ales cand este plictisit.

Deno, Eduard are 1 an si 4 luni, deci cam cat avea Y cand a inceput tongue
Ah, si Eduard a inceput sa pupe asa, cu zgomot. Cand ii zic pup.o pe mama lasa caoul in jos sa.l pup in cap/pe frunte (acolo il ouam cel mai des) iar cand pupa el pupa pe obraz si apoi se uita la respectova persoana razand si asteapta feedback hjarta


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#24 2014-06-29 22:36:22

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Maje, ce dulce trebuie sa fie! hjarta

Voi la cat timp schimbati sticlutele cu pai? Si cum le curatati (ma refer mai ales la pai...)?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-06-29 23:04:10

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Kate, puss

Eu nu i-am schimbat nicioata canutele (are 2). I le spal normal, cu detergent de vase, iar paiul il spal bagand un betisor de ureche pe o parte si impingandu-l cu o andrea sau o scobitoare sa iasa pe cealalta parte.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#26 2014-06-29 23:35:50

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Uaa! La andrea nu m-am gandit! rotfl
Merci! puss

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-06-29 23:36:03)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#27 2014-06-29 23:37:40

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

stiti ca eram suparata intr-o zi ca am acceptat un loc de munca de nu-mi placea  ? in aceeasi zi pana seara ,m-au sunat dintr-un alt loc unde lasasem un cv si am fost angajata pe un post muuult mai bun decat cel dinainte ...nu-mi incap in piele de bucurie !

viata ne rezerva multe surprize smile

Offline

 

#28 2014-06-29 23:39:52

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Ada  applause


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#29 2014-06-29 23:41:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna, mamici!

la ce varsta au spus copiii vostri primul cuvant cu sens? (mama/tata sau ce au zis)

elena, sustin si eu ce ti-a spus happy. consulta un medic orl. noi suntem patiti cu otita.

Offline

 

#30 2014-06-30 07:20:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

neatza mamici
si noi vrem sa mergem la mare de pe 25 august sa mai treaca caldurile. Acum ca citesc ce a scris maje parca stau in dubii, nu ma deranjeaza sa fie racoare ca oricum mergem ptr aerosoli nu ptr bronz dar sa nu ploua sa trebuiasca sa stam in camera
elena daca-i cu plans vezi sa nu fie otita, fa o vizita la doctor sad Si Maia se trage de o ureche dar am tot apasat-o si nu zice nimic
adriana felicitari
carra eu nu as renunta la concediu, dimpotriva. Va mai relaxati si voi

Maia a inceput sa nu mai gangureasca, e ocupata cu alte achizitii probabil. Acum mai nou vrea sa o tinem noi de sub brate si ea sa se impinga in picioare, face parca are arcuri lol si ne chinuim cu dintii, isi musca buza de jos de si-a inrosit-o sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#31 2014-06-30 08:57:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

'neata wave

Offline

 

#32 2014-06-30 09:21:52

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata,

Noi anul trecut am mers la mare de pe 15 august si am avut o vreme superba, am stat o saptamana, a fost soare, nu a plouat nicio zi, a fost cald dar nu sufocant. Anul asta tot asa o sa mergem.

Din cate imi amintesc anul trecut s-a stricat vremea dupa ce am plecat noi deci Maje probabil atunci ai nimerit. smile

Emy depinde de noroc...poti nimeri ploi si in iulie.. uite iunie ce urat a fost si in alti ani era super cald.

Fata mea cand e nervoasa se trage pe ea de falcutze si de par, iar eu o iau in brate, ii tin manutele, o mangai si ii spun ca mami iubeste obrajorii aia, si perisorul, asa ca nu trebuie sa traga de ele. smile
Pana acum nu a lovit niciodata pe nimeni, nici pe noi nici pe altcineva, adulti sau copii. Deocamdata.. ca nu se stie pe viitor.. smile

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-06-30 09:51:40)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#33 2014-06-30 10:20:05

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata wave

Si A a avut o perioada cu "lovitul" a trecut. Ii explicam ca noi nu il lovim, noi il iubim etc. si il tineam de manute, il luam in barte. Am observat ca facea asa cand era obosit, cum zice Maje.

Noi vrem sa mergem la mare de la 1 Septembrie. Sper sa nu fie naspa sad

Carra imi pare rau sad si eu m-as duce in concediu.

Deno, ce de achizitii a facut Y.

Adri, felicitari pentru job. Vezi ca toate se rezolva cumva ?

Nu stiu ce am mai citit, dar va pup pe toate.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#34 2014-06-30 10:50:07

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata!
Kate chicot

Em, se zice ca dupa Sf Maria se schimba vremea. Acum voi stiti mai bine cum sa faveti. Vremea e schimbatoare de la an la an. Pe 10 septcand am facut noi nunta era canicula deci...
Da, noi am plecat pe 28 august.

Ada ce bine! Ma bucur mult pt tine!

Anca, Eduard a zis mam la 7 luni insa nu stia ce inseamna cuvantul. Nu mai stiu exact cand a inceput sa zica tata si sa se uite la sot, stiind ca tata inseamna tatal lui.

Time te pup si eu puss


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#35 2014-06-30 10:54:53

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna fetelor
peste week-end ca de obicei nu am mai intrat...am dus-o pe A la bunicii, fata de anul trecut am avansat putin ,adica daca anul trecut desi stia ca plec, nu ma vedea efectiv , acum m-a dus la gara si mi-a facut si cu mana...am fata mare ce sa mai ...
in schi,b si noi cu un pui de raceala, nas infundata si totodata cu mucii din aia sus, un ochisor ii lacrimeaza la greu, offf, am lasat-o cu medicamentele homeopate, aerosoli si tot tacamul.

carra, imi pare rau de manuta, nu te mai invinovati, stiu cum e , daca e sa se intample se intample, noi acum 1 luna si tot la saltelute, sare ana si ii pica un picior cumva sub ea si marginea aia a plasei, a inceput sa se vaiete, schiopata , ce sa mai ma luase o frica, deja ma vedeam pe la spital, insa i-a trecut, dar la fel cu tine, ca cine m-a pus sa o las, ca nu mai vede saltea, dar sapt trecuta am fost la nasii la curte, si tocmai ce si-au achizitionat o saltareata pt I., asa ca cum era sa o las sa nu sara.
eu una nu as rata concediul, ai grija cu punga, nailon si va descurcati, chiar nu are rost....fetita nasilor a avut ghips acum vreo 3 sapt tot inainte de concediu, bine ea l-a tinut doar o sapt, tot la grigore alexandrescu pus, dupa ce l-a dat jos, vreo zi nu prea a miscat-o, indoit-o, dar de a doua zi si-a revenit de nu a mai avut nimic, ei i l-a scos cu 1 zi inaitne de concediu...e clar ca nu a avut aceeiasi intensitate ca la voi, dar ti-am zis sa-ti faci o idee.

si noi am vrea la mare, undeva la sf lui iulie sau inceputul lui august, vedem, mergem la cineva la casa, nu locuieste nimeni, deci nu suntem cu rezervare& co....dar depinde de finante, si mai ales depinde de vreme(am coleg in birou din c-ta, care a zis ca dupa ploilele astea si frigul va dura pana se va incalzi apa), dar inainte de asta avem de sarbatorit sapt viitoare 4 anisori cu invitati si tot tacamul, asa ca vedem cat de lefteri iesim din aniversare big_smile (insa nu-mi pare rau de nici un leut, copilul meu merita o petrecere pe cinste smile )


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#36 2014-06-30 10:57:44

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Adina, la multi ani, sa iti traiasca fata, sa creasca mare si sanatoasa!!! puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#37 2014-06-30 11:26:50

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

neatza fetele.

multumesc tuturor pentru incurajari - maine mergem la medic si in functie de ce ne spune o sa ne decidem ce si cum cu plecarea de vineri.

nailon si iar nailon scrie pe noi desi imi pare asa de rau ca nu va putea intra in apa ...vai noua.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#38 2014-06-30 11:28:57

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

CE greu,mergea forumul de dim.

Neata

Ada,vezi, Dumnezeu,nu Te a lasat.

Si EU cand am,fost cu David la mare avea,un an SI 2luni.
a fost foarte bine. Stateam la aerosoli de dim la 7-8, el la 9deja dormea apoi Mai ieseam PE la 17. States cu palariuta. Apoi am Mai mers vara trecuta tot cu el cand avea 2ani SI a fost bine. N am avut probleme. I a placut SI nu SI a DAT programul peste cap.
Anul asta mergem de 15iulie , sper Sa,prindem vreme Buna.

Scriu de PE tel SI imi scrie aiurea.

Carra,imi pare rau,Dar..treceti,voi,peste asta.

A. imi,zice mama,SI tata Mai spine, pa pa,is lucrurile din sertar SI vine cu ele Sa o,imbrac imi spune papa. Ia tel meu SI vorbeste la el, spine Ta Ta Ta SI CE Mai,zice ea PE limba ei.

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2014-06-30 11:39:25)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.