homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Reluare pastile anticonceptionale


#1 2014-06-30 12:26:18

mira2424
New member
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 9

Reluare pastile anticonceptionale

Buna, as vrea sa stiu si eu pareri despre reluarea pastilelor anticonceptionale. Eu am folosit Logest cativa ani (mi-au fost f bune), am facut si pauza la un moment dat de 3 luni (in 2011) cred si le-am reluat, nu am avut probleme (de fapt am cerut pareri pe forum ca am crezut ca am niste derglari dar se pare ca nu aveam....), insa acum am deja un an de pauza (poate chiar vreo 14 luni) si ma gandesc daca sa le reiau.
Am fost la control la ginecolog in februarie, control de rutina si nu am discutat si despre asta, ca atunci inca n stiam daca sa le iau din nou sau nu insa acum sunt cam hotarata. Porblema mea este de fapt de efectul pe termen lung al lor asupra organismului (si reproducerii pana la urma). Adica, cel putin 2 ani de acum incolo (chiar mai mult) nu am de gand sa fac copil, insa as vrea sa stiu ca, dupa ce ma voi hotari sa fac acest pas (sa "ma apuc de copii") faptul ca am luat pastilele nu o sa mi afecteze "procesul". Evident, punand ipoteza ca nu o sa am alte probleme de sanatate care sa ma impiedice (Doamne fereste!). Fac 28 de ani anul asta, deci copilul, ca idee, va veni cam dupa 30, ma gandesc ca e importanta si mentionarea asta, ca sa se stie ca nu mai am 20 de ani smile
Deci....o sa ma influenteze mult hormonii sau nu? big_smile
Merci mult
Mira

Offline

 



#2 2014-06-30 15:31:04

daenarys
Vizitator

Re: Reluare pastile anticonceptionale

nu iti afecteaza fertilitatea anticonceptionalele.

 

#3 2014-07-03 12:34:27

mira2424
New member
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 9

Re: Reluare pastile anticonceptionale

Scuze de intarziere si merci de raspuns. Am mai citit si eu pe net cate ceva intre timp si se pare ca, totusi nu afecteaza... Hope for the best!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.