homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pilula anticonceptionala uitata - Nelamurire


#1 2014-07-27 12:02:19

rita_r
New member
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 16

Pilula anticonceptionala uitata - Nelamurire

Buna ! Sunt noua pe acest forum si am și eu nevoie de un sfat. Iau anticoncepționale Marvelon de 7 ani, la recomandarea doctorului. Dupa perioada de pauza(intre folii), am inceput un nou blister joi, iar vineri am uitat sa iau pastila si am avut contact sexual neprotejat in seara cu pricina.  Nu stiu cum am putut sa nu-mi dau seama..mi-a sunat alarma de pe telefon, am fost prinsa cu altele si am avut senzatia ca am luat-o. Am descoperit sambata seara la ora 22:00, adica dupa 24h, si am luat ambele pastile. Ma nelinistea faptul ca am uitat pastula cu nr 2, 24 de ore..si exista riscuri, m -am gandit sa iau contracepție de urgenta, insa mi-am sunat medicul inainte. Aceasta m-a sfatuit sa nu iau nimic altceva, ca ar fii ok asa cum am procedat si nu ar fii probleme decat daca as fii uitat pastile de la jumătatea blisterului. Am incredere in medicul meu insa ma deruteaza pt ca ceea ce mi-a recomandat nu este asemanator cu ceea ce scrie pe unele site-uri de profil sau in prospectul pastilelor.
Mulțumesc din suflet pt răspunsuri ! �

Offline

 



#2 2014-07-27 12:56:07

rita_r
New member
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 16

Re: Pilula anticonceptionala uitata - Nelamurire

Daca se poate o parere..voi cum stiti. Ati pățit asa ceva, cum ati pricedat ?

Offline

 

#3 2014-07-27 13:14:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pilula anticonceptionala uitata - Nelamurire

ce sa zic, un risc exista sa ovulezi inainte sa se reinstaleze protectia (cele 7 zile), dar avand in vedere ca le iei de mult timp riscul e foarte mic
nu stiu ce sa-ti zic sa faci, ca sa fiu 100% sigura eu as lua postinor
mai asteapta pareri

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.