homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-55


#1027 2014-06-20 17:26:57

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Inflamatiile vaginale

Buna, Tocmai am facut examenul papanicolau si totul a iesit bine in afara de acest lucru:
Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia

Am facut si examenul de secretie si a iesit:

Celule epiteliale rotunde Rare
Clue cells Absente
Leucocite/PMN Frecvente
Trichomonas vaginalis Absent pe frotiul examinat
Levuri Absente
Flora microbiana - normala (flora lactobacilara.


Nu scrie de vreo infecte...deci de unde ar putea fi inflamatia? Poate de la contraceptive? Multumesc anticipat.

Offline

 



#1028 2014-07-28 15:58:12

astridutza
New member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 18

Re: Inflamatiile vaginale

Aceeasi problema o am si eu Oare intr-adevar inflamatia poate fi de la Rigevidon?

Offline

 

#1029 2014-08-09 16:40:18

Irina95
New member
Inregistrat: 2014-05-14
Mesaje: 27

Re: Inflamatiile vaginale

Buna fetelor, am si eu o intrebare. De cateva zile atunci cand vreau sa intretin relatii sexuale, simt o usturime puternica in partea inferioara a vaginului, la iesirea din acesta. Zona e putin rosie, ca si cum ar fi inflamata, si in acelasi timp e putin stramt desi ma relaxez. Oare ce ar putea fi, cum as putea sa scap de problema asta sacaitoare? Multumesc mult !!

Offline

 

#1030 2014-08-09 18:17:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Inflamatiile vaginale

ar putea fi o infectie, mergi si fa un examen de secretie mai bine

Offline

 

#1031 2014-11-25 21:22:59

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: Inflamatiile vaginale

hello fetelor. pe scurt povestea este ca am avut o colpita mixta de curand pe care am tratat-o (ureaplasma urealyticum si gardnerella vaginalis) iar la controlul de dupa tratament, doamna doctor m-a trimis sa refac analizele care iesisera prost. rezultatul testului de ureaplasme si mycoplasme inca il astept, dar am primit deja pe e-mail rezultatul examenului bateriologic:
Examen bacteriologic-lama
- RELATIV FRECVENTE CELULE EPITELIALE IZOLATE SI GRUPATE IN
PLACARDE
- RARE LEUCOCITE POLIMORFONUCLEARE NEUTROFILE
- RARI BACILI GRAM POZITIVI CU ASPECT DE DIFTERIMORFI
- RARI BACILI GRAM POZITIVI CU ASPECT DE LACTOBACILI
Postez rezultatul in speranta ca ma puteti lamuri si pe mine daca este in regula..pentru ca va mai dura un pic pana vine si rezultatul  la ureaplasma si abia dupa aceea ma voi programa din nou la cabinet pentru interpretare...si o sa mor de curiozitate lol
Multumesc frumos big_smile


Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere :-S

Ultima oara a fost editat de mdiana0207 (2014-11-26 18:34:48)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2014-11-30 21:48:07

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: Inflamatiile vaginale

revin si eu cu rugamintea de a ma ajuta cu interpretarea examenului bacteriologic-lama postat mai sus daca puteti..intre timp am primit si rezultatul la ureaplasma care a iesit negativ acum (dupa tratament)..programarea tot ce e posibil sa mi-o pot face doar pentru peste 2 saptamani..asa ca m-ati ajuta foarte mult daca mi-ati da o parere si nu as sta cu un mare semn de intrebare pana la vizita la medic..va multumesc smile

Offline

 

#1033 2014-11-30 22:04:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Inflamatiile vaginale

e ok rezultatul (daca asta e tot ce scrie pe buletin), cam putini lactobacili (probabil in urma tratamentului), nu strica sa pui niste ovule cu lactobacili ca sa refaci flora

Offline

 

#1034 2014-11-30 22:11:39

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: Inflamatiile vaginale

merci frumos heimdall...da...asta e tot ce scrie pe buletin (am dat copy paste din buletinul de analize primit pe e-mail)...problema cu lactobacilii a fost de la primul se de analize cand erau absenti...vad ca acum au aparut macar chiar daca rari..probabil imi va prescrie doamna doctor ovule in acest sens...eu nu stiam ce este cu acei bacili gram pozitiv cu aspect de difterimorfi care nu au existat la primul examen bacteriologic...si imi era teama sa nu fie de rau..am tot cautat pe net dar nu am gasit absolut nimic care sa ma lamureasca smile merci inca o data

Offline

 

#1035 2016-02-24 11:48:21

Roxana12345
New member
Inregistrat: 2016-01-26
Mesaje: 12

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua, ma ustura vaginul doar la inceputul actului....la penetrare,mai mult la suprafata decat in interior...si dupa actul sexual la urinare ma ustura putin,dupa totul e normal si nu am nici o scurgere, iau AC .Asta se intampla de 2 zile. Mentionez ca doua luni nu am avut contacte sexuale. Ce imi recomandati?

Offline

 

#1036 2016-02-24 11:57:00

daenarys
Vizitator

Re: Inflamatiile vaginale

Roxana,poate nu esti suficient de excitata smile
Secretie modificata ai?culoare sau miros ciudat?

 

#1037 2016-02-24 12:04:18

Roxana12345
New member
Inregistrat: 2016-01-26
Mesaje: 12

Re: Inflamatiile vaginale

Sunt foarte lubrifiata...secretii normale,am incercat si cu lubrifiant o data crezand ca asta e problema dar aceeasi senzatie o aveam...ma gandeam ca poate fi vreo iritatie din cauza epilatului (cu bigul)...cu ce as putea sa ma dau? Ma ustura doar la prima urinare dupa act ... iar dupa pana la urmatorul act sexual nu mai am nimic

Offline

 

#1038 2016-02-24 12:07:14

daenarys
Vizitator

Re: Inflamatiile vaginale

Pai banala crema cu galbenele daca e o iritatie acolo.daca nu trece vb si cu un ginecolog.

 

#1039 2016-02-24 12:08:48

Roxana12345
New member
Inregistrat: 2016-01-26
Mesaje: 12

Re: Inflamatiile vaginale

Am inteles ...o sa incerc si daca nu imi trece o sa merg la ginecolog. Multumesc mult

Offline

 

#1040 2016-02-24 15:07:23

Nikolas09
New member
Inregistrat: 2016-02-24
Mesaje: 8

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua si bine v-am gasit! Am si eu o dilema/intrebare/nelamurire. Am facut testul Papanicolau si rezultate sunt: -calitate frotiu satisfacator ; celule endocervicale prezente;
-alte modificari non neoplazice- inflamatie;
-si recomandare pentru examen bacteorologic.
Am fost la dr. si mi-a luat sa imi faca examen bacteorologic si fungic din secretie col uterin. Momentan nu au iesit rezultatele.
Mi-a prescris tratament, deoarece spune ca arata inflamatia si secretia ca si cum ar fi candida:
14 zile/2 ovule pe zi de gynophilus;
dupa aceea ovule cicatridina si am deja o pastila de diflucan.
Simt o durere surda in partea inferioara a abdomenului, uneori durere la urinare si o arsura.
Stiu ca de la candida pot sa am aceste simptome, dar oare este in regula acest tratament?
Am luat antibiotice prin Septembrie/Octombrie, sunt stresata si pana acum am tot avut probleme de genul acesta de prin August si toata lumea zicea ca am infectie urinara, desi analizele imi ieseau bine. sad nu mai stiu ce sa fac...AJUTOR! Multumesc!
Si mi-a mai dat si Vimovo, unul pe zi. Nu am mancarimi groznice, simt mici intepaturi, arsuri suportabile, ma simt mai bine sa nu urinez, decat sa urinez, si o mica durere. Am contact sexual protejat si acelasi partener de 4 ani, am grija de igiena mea.  nustiu  cesafac  supa

Ultima oara a fost editat de Nikolas09 (2016-02-24 15:16:28)

Offline

 

#1041 2016-02-24 17:06:15

Nikolas09
New member
Inregistrat: 2016-02-24
Mesaje: 8

Re: Inflamatiile vaginale

Nimeni? Nu se grabeste cu un sfat, o parere, o opinie? grater((

Offline

 

#1042 2016-02-24 17:26:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

Mi se pare usurel tratamentul daca chiar este candida dar pana la venirea rezultatelor e ok. Atunci vei putea face tratament conform antifungigramei, daca va fi cazul.

Offline

 

#1043 2016-02-24 17:36:35

Nikolas09
New member
Inregistrat: 2016-02-24
Mesaje: 8

Re: Inflamatiile vaginale

gargarita a scris:

Mi se pare usurel tratamentul daca chiar este candida dar pana la venirea rezultatelor e ok. Atunci vei putea face tratament conform antifungigramei, daca va fi cazul.

Multumesc frumos!
O fi el usurel, dar eu cum scap de arsuri? Ca deja nu mai pot!!!!

Offline

 

#1044 2016-02-24 17:43:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

Intelesesem din mesajul tau ca sunt suportabile simptomele. De preferat ar fi sa astepti rezultatul ca sa poti face tratament conform antifungigramei/ antibiogramei. Ar trebui sa fie gata in vreo 5 zile dar depinde de laborator.
Dupa diflucan s-ar putea sa te simti mai bine, in 2-3 zile. Poate te ajuta si gynophilus.
Daca nu mai rezisti si nu mai rezisti, cere ceva ovule pentru candida la farmacie. Dar dupa cum ziceam, ideal ar fi sa astepti rezultatul.

Offline

 

#1045 2016-02-24 17:50:57

Nikolas09
New member
Inregistrat: 2016-02-24
Mesaje: 8

Re: Inflamatiile vaginale

gargarita a scris:

Intelesesem din mesajul tau ca sunt suportabile simptomele. De preferat ar fi sa astepti rezultatul ca sa poti face tratament conform antifungigramei/ antibiogramei. Ar trebui sa fie gata in vreo 5 zile dar depinde de laborator.
Dupa diflucan s-ar putea sa te simti mai bine, in 2-3 zile. Poate te ajuta si gynophilus.
Daca nu mai rezisti si nu mai rezisti, cere ceva ovule pentru candida la farmacie. Dar dupa cum ziceam, ideal ar fi sa astepti rezultatul.

Am momente in care arsurile imi fac viata amara sad eu am cerut un tratament mai usor, cel putin pana la aflarea rezultatelor. Sincer, desi una absurd, sper sa iasa ceva, orice si sa existe un tratament. Sunt satula de analize cu rezultate bune si eu sa nu ma simt bine. Stiu ca e posibil sa fie si de la stres, dar m-am mai linistit in ultima vreme, probabil ca este o bomba cu efect intarziat.
Este ciudat pentru ca acum 2 saptamani cand am fost la control avand un fir de par infectat in zona inghinala, nu aveam nimic altceva. Luni cand am fost din nou, am descoperit candida sau ce-o fi si ca am uterul deplasat putin in dreapata.  nustiu  supa

Si cand mai citesc si diverse pareri si experiente ale unor femei care se lupta cu fel de fel de boli de ani de zile, deja imi vine sa imi sap groapa singura grater(((( stiu ca ce mi se intampla mie nu e cel rau, dar na...si ar trebui sa multumesc ca nu am alte boli sau probleme.

Ultima oara a fost editat de Nikolas09 (2016-02-24 17:56:03)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.