homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examen auto-22


#400 2009-11-20 17:31:22

mia0820
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 9

Re: examen auto

happydance  azi am fost la politie si m-au programat la traseu pe 2 decembrie urmand ca pana atunci sa dau sala smile multumesc pentru raspunsuri goodluck  sper sa iau si sala si traseul din prima big_smile

Ultima oara a fost editat de mia0820 (2009-11-20 17:31:49)

Offline

 



#401 2009-11-20 20:29:33

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: examen auto

si pan la urma cum e? dai de cate ori vrei/poti pana iei?(in cazul in care nu iei din prima) sau doar o data si ai posibilitatea sa te duci cand vrei tu?

Offline

 

#402 2009-11-21 11:42:54

mia0820
New member
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 9

Re: examen auto

deyacrs a scris:

si pan la urma cum e? dai de cate ori vrei/poti pana iei?(in cazul in care nu iei din prima) sau doar o data si ai posibilitatea sa te duci cand vrei tu?

asta am uitat sa intreb  big_smile  dar am inteles de la niste prieteni ca nu poti sa dai de cate ori vrei smile te reprogrameaza ei iarasi la traseu tu urmand sa dai sala intre timp..si tot asa pana iei wink)

Offline

 

#403 2009-12-17 15:15:16

nikko20
Full member
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 695

Re: examen auto

pt fetele care au luat in cate zile se primeste permisul? eu am luat traseul pe 15 dec cat ar trebui sa astept?


"o lume in care ne iubim,tu ma ai,ma vrei,iar eu te privesc si nu-mi ajunge,te tin si nu ma satur,te am.....si...te mai vreau!!!!"

Offline

 

#404 2009-12-17 15:46:12

Desert Rose
Full member
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 145

Re: examen auto

Eu am dat in 24 noiembrie si l-am primit in 30 noiembrie  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2009-12-17 16:45:13

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: examen auto

eu am dat examenul luni la 14 si miercuri la 9.30 in aceeasi saptamana, m-a sunat mama sa-mi spuna ca a venit acasa. imi mai luasem si dovada pt o zi.

Offline

 

#406 2009-12-17 16:48:43

nikko20
Full member
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 695

Re: examen auto

ms de rasp deci il voi primi acasa? prin posta? chiar nu stiu cum se procedeaza ...


"o lume in care ne iubim,tu ma ai,ma vrei,iar eu te privesc si nu-mi ajunge,te tin si nu ma satur,te am.....si...te mai vreau!!!!"

Offline

 

#407 2009-12-17 16:55:16

Desert Rose
Full member
Inregistrat: 2008-10-13
Mesaje: 145

Re: examen auto

Il primesti acasa,prin Prioripost ... vine un nene cu plicul(nu postasul) si trebuie sa-i arati buletinul (sa stii sa-l tii pe aproape) .Intre timp,daca vrei sa conduci,poti sa-ti ridici de la politie dovada...

Offline

 

#408 2010-01-21 20:11:05

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: examen auto

gărlis, stiti cumva vreun site sau aveti ceva informarii legate despre cum sa se conduca pe timp de viscol, ninsori?
la serviciu in fiecare vineri noi citim din OUG 195 dar de data asta am hortarat sa prezentam ceva ce e in concordanta cu ce e in jurul nostru.
ma puteti ajuta? angel


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#409 2010-01-22 00:45:42

wra_blu
Banat
Inregistrat: 2008-08-31
Mesaje: 9276

Re: examen auto

"Indiferent daca ai echipat sau nu masina cu anvelope de iarna, verifica la o vulcanizare presiunea din fiecare pneu. O roata mai dezumflata decat alta accentueaza tendintele masinii sa derapeze in stanga sau in dreapta, mai ales pe asfalt alunecos. De asemenea, ai grija ca presiunea din fiecare roata sa fie un pic mai mica (de regula 0,1-0,2 atmosfere mai putin) fata de cat recomanda producatorul, deoarece rotile mai dezumflate au aderenta mai buna.

Daca inca nu ti-ai cumparat anvelope de iarna, poate ca e timpul sa o faci. Chiar si niste cauciucuri de sezon mai ieftine sunt mai bune decat unele de vara sau decat cele all-season. O scurta vizita pe site-urile specializate arata ca preturile sunt cuprinse intre 130 si 350 de lei / anvelopa pentru cele mai intalnite dimensiuni de jante: 14 inci, 15 inci si 16 inci.

Anvelopele de vara au o compozitie mai dura, pentru a rezista la temperaturi ridicate, iar canelurile de pe suprafata cauciucului au un profil special pentru vara. Deci iarna cauciucul se va intari foarte mult, din cauza frigului, si distantele de franare vor creste foarte mult. O investitie in cauciucuri de iarna se poate dovedi chiar foarte mica in comparatie cu o reparatie minora a caroseriei oricarei masini.

Lucreaza mai mult cu oglinzile, franeaza din timp si foloseste frana de motor
Chiar daca tu ai montat anvelope de iarna pe masina ta si poti opri repede, nu se stie niciodata cu ce viteza te va lovi masina din spate, care (poate) nu are cauciuri adaptate.

Daca franezi din timp si pastrezi o distanta mare in raport cu masina din fata ta, il ?obligi? pe soferul din spatele tau sa nu bruscheze masina lui si sansele unui impact scad.

Supravegherea permanenta a oglinzilor iti permite sa reglezi distanta fata de masina din spate. Suna ciudat, dar nu uita ca iarna este foarte important sa pastrezi distanta si in raport cu masina din spate si ca poti controla asta, chiar daca nu tine integral de tine.

Frana de motor (sau trecerea dintr-o treapta de viteza superioara intr-una inferioara) te ajuta sa incetinesti mai eficient iarna, dar nu te poate scapa de situatii limita. Prin urmare, este esential sa anticipezi ce se va intampla in urmatorii 50 de metri si incearca sa iei piciorul de pe acceleratie de indata ce constati ca trebuie sa incetinesti rapid sau sa opresti.

Nu te increde niciodata in materialul antiderapant imprastiat de autoritati! In cele mai multe orase / judete imprastierea se face manual. Astfel, nisipul cu sare nu acopera toata suprafata pe care vei frana tu si te vei gasi in situatia in care rotile masinii tale vor traversa mici portiuni de gheata, facand franarea aproape la fel de dificila ca in cazul unui asfalt complet acoperit cu gheata.

Atentie la pietoni si in parcarile amenajate
Ia intotdeauna in calcul ca nu doar masinile aluneca si ca te poti trezi oricand cu un pieton cazut in fata masinii. Fii foarte atent in zonele intens circulate de pietoni, cum ar fi pietele si statiile mijloacelor de transport in comun.

Fii foarte atent in parcarile hipermarket-urilor pentru ca aici de regula nu imprastie nimeni material antiderapant si te poti alege foarte usor cu o tamponare. Atentie mare si in parcarile subterane sau supraterane deoarece curentul de aer ingheata micile picaturi de apa si zapada care cad de pe masini, devenind un patinuar foarte stramt si periculos.

Fa teste cu masina cand nu e trafic
Incearca sa iesi cu masina noaptea, cand traficul este foarte redus sau chiar zero, pe strazi largi sau unde nu sunt masini parcate, si sa te acomodezi cu reactiile masinii in conditii de iarna. Simuleaza diverse situatii (frana brusca, viraj, etc?) la 30 km/h si apoi, dupa ce vezi cum reactioneaza masina, incearca sa cresti viteza de test pana la 50 km/h.

Repet, fa asta doar pe strazi foarte libere, necirculate, fara copaci sau stalpi prin preajma. Cunoasterea reactiilor masinii pe gheata / zapada este esentiala. Daca te opreste Politia si te intreaba ?de ce te joci??, spune-i ca ai iesit special atat de tarziu pentru a testa masina in conditii de aderenta redusa. Este foarte important sa faci asta daca nu ai mai condus deloc iarna sau daca ti-ai schimbat masina de la ultima ninsoare incoace.

Incearca sa vorbesti mai putin la telefon, chiar daca ai hands-free (maini libere), atunci cand te afli la volan. Vremea rea penalizeaza mult mai repede si mai grav orice moment de neatentie.

Ai grija unde si cum parchezi
Parcheaza intotdeauna cat mai aproape de bordura, de preferat pe strazi mai putin circulate. Evita sa opresti ?oblic? sau sa lasi masina in alta pozitie decat cea a masinilor din jur pentru ca un sofer neatent ar putea sa ti-o loveasca.

In plus, locurile de parcare improvizate pe trotuare, etc? sunt mai putine iarna din cauza faptului ca unele sunt ocupate de mormane de zapada. Deci ai grija unde lasi masina, mai ales ca ridicarea automobilelor lasate aiurea este la moda in Romania.

De asemenea, fii atent(a) la manevrele care necesita escaladarea unor borduri. Acestea sunt mult mai alunecoase iarna si pot ?fura? fata sau spatele masinii, trimitand-o fix in autovehiculul / stalpul / copacul de langa.

Nu in ultimul rand, lasa masina acasa, macar pana se dezmeticesc drumarii si deszapezesc un pic drumurile.

Incearca sa mergi mai mult cu transportul in comun, pentru ca de cele mai multe ori vei ajunge mai repede decat cu masina si vei scapa si stresul accidentelor."

Offline

 

#410 2010-01-22 17:17:55

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: examen auto

multumesc mult wra! puss


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#411 2010-05-28 00:54:18

crisu_85
Full member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 258

Re: examen auto

gărlis, fac scoala cu unu' care nu ma invata mai nimic, pot sa mai fac, in paralel, si cu un alt instructor? Mai am 2 sedinte si termin si trebuie sa dau examenu iar eu nu ma descurc deloc. La asta al meu este 50 ron/sedinta (in particular). Orice parere, recomandare este bine venita.


Inainte sa-l gasesti pe Fat-Frumos, trebuie sa saruti multe broasteā€¦

Offline

 

#412 2014-08-10 23:04:52

Loss
Membru
Inregistrat: 2014-08-10
Mesaje: 1

Re: examen auto

S-au schimbat multe in ultimii ani, chiar si chestionarele auto. Astia de la DRPCIV actualizeaza codul rutier in fiecare an, de aceea apar aceste schimbari. Dar, daca esti la curent cu totul, te poti pregati pentru examen in orice moment. Eu am facut chestionare pe acest site: http://c-drpciv.ro si nu am avut probleme cu sala, nicidecum. Am facut 24 de puncte. Pe site aveti mai multe chestii la dispozitie, iar chestionarele auto sunt exact ca si cele de la exane. Succes!  happy

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.