homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastila uitata + Postinor


#1 2014-08-13 23:37:57

Ellie27
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 2

Pastila uitata + Postinor

Buna! Sunt noua pe aici si desi am vazut mai multe topic-uri legate de problema asta, nici unul nu mi se potriveste perfect. Sper sa nu fie o problema ca intreb si eu smile Iau AC de aproape un an iar acum cateva saptamani am avut probleme cu o pastila la sfarsitul foliei asa ca am unit-o cu urmatoarea fara pauza aia de 7 zile. Sunt deja in a 2-a saptamana deci protectia era reinstalata, dar ieri seara am uitat sa iau pastila. Mi-am amintit de ea astazi, dupa aproximativ 14 ore si am luat-o. Din cate stiu, o pastila uitata in a 2-a saptamana nu ridica probleme, dar imediat dupa ce am luat-o am avut un contact neprotejat, fara finalizare. Apoi am inceput sa ma panichez  lol Fiind foliile unite si avand mai putina incredere in metoda asta cu "il scoatem inainte si e ok", am luat Postinor dupa aproximativ 6 ore de la contact si dupa 12 ore o sa iau si a 2-a pastila. Este totusi posibil sa raman insarcinata?

Offline

 



#2 2014-08-13 23:44:37

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pastila uitata + Postinor

Nu e posibil sa ramai insarcinata, dar nici de postinor nu era nevoie.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2014-08-13 23:50:59

Ellie27
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 2

Re: Pastila uitata + Postinor

Multumesc mult! M-am mai linistit, sper doar sa nu intarzie mult menstruatia. Pastilele le continui in mod normal pana termin folia, nu? Si inca o intrebare mai am, desi nu prea are legatura cu asta. In urmatoarele 4-5 luni prietenul meu o sa fie plecat, si ma gandeam sa fac o pauza de la anticonceptionale. Este nevoie sau doar o sa-mi dereglez menstruatia?

Offline

 

#4 2014-08-14 08:09:25

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pastila uitata + Postinor

Da, cred ca menstruatia o sa-ti vina normal. Daca nu vine, e de la postinor.
Eu nu te sfatuiesc sa faci pauza 4-5 luni, ca te dereglezi si apoi cand organismul s-a obisnuit fara anticonceptionale trebuie sa le incepi iar.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.