homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Circumcizie - Pro - Contra-2


#20 2014-11-07 18:43:54

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Circumcizie - Pro - Contra

spiridus7 a scris:

Eu cred ca daca ai vedea niste filmulete pe youtube despre circumcizie facuta la bebelusi, copii si la adolescenti, nu te vei mai gandi vreodata la circumcizie

Pielea acea care se scoate e plina de nervi. Durerea, e si mai mare decat in cazul unei alte parti fara nervi.

@heart_breaker: Oricum, daca vei face, vei asista la procedura ?  te gandesti ca s-ar putea sa plangi si tu daca asisti la procedura , cand vezi copilul ca plange de se invineteste ? si se mai uita si la tine cu privirea de genu mami ce mi-ai facut ?  nu mai zic de sange.... iar daca nu asisti, iar e incorect.. Cum o sa poti sa il privest in ochi dupa ? In caz ca nu sti, nu toate procedurile se fac cu anestezie, depinde de doctor. Si chiar daca se face anestezie, se foloseste ceva foarte slab care nu inlatura durerea complet, pt ca la cateva zile , e periculos sa foloseasca ceva cu adevarat eficient, pt ca e riscul sa afecteze psihicul.

Apropo, daca copilul se naste prematur, tot i se face acest lucru ?

Cel mai corect e sa nu fie facuta deloc la bebelusi, copii sau adolescenti. ca pe langa ca e o mutilare, ii si supui la niste chinuri groaznice.

rotfl Doamne, ce dileme aveti! Se poate face cand copilul are cativa ani (cum a facut prietenul meu, de exemplu) si CU ANESTEZIE! Pe ce lume traiti, nici un dinte nu ti-l scoate pe viu, dar o asa interventie chirurgicala?!  va

In alta ordine de idei, e ultima mea interventie la topicul asta. Ce va mai place sa va dati cu presupusul in necunostinta de cauza, sa dramatizati atunci cand nu e cazul. Repet, e alegerea MEA. Da, stiu, ce barbara si inconstienta sunt! Bla, bla punish

Ultima oara a fost editat de heart_breaker (2014-11-07 18:48:20)

Offline

 



#21 2014-11-07 18:59:08

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Am citit pe undeva ca in state de exemplu, jumatate din proceduri s-au facut fara anestezie. (pt ca un anestezic poate afecta sistemul nervos central care la bebelus e intr-o dezvoltare alerta in primii ani de viata- oricine a avut copil stie ca in momentul cand se naste, bebelusul nici macar capul/gatul nu il poate tine, iar apoi cu tipul incepe sa isi poata tine capul, mai tarziu sa miste mainile voluntar si nu involuntar etc. )

Sa sti ca nu am atacat motivele culturale, deci nu ar trebuii sa te superi. Pot doar sa zic ca sunt religii, unde nu se face circumcizie. Undeva la mai mult de 70% ( nu stiu exact procetul si nu am chef sa caut acum ) din barbati din lume nu sunt circumscrisi.  Iar in Finlanda de exemplu, nu se face aproape de loc ( 1/cateva zeci de mii )

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-07 19:09:08)

Offline

 

#22 2014-11-07 19:10:58

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Dar nu e vorba de corect/ incorect, normal/ anormal. Care sunt liniile de demarcatie intre normal si anormal, de exemplu? Sunt criterii subiective. E o interventie asupra careia as decide eu si tatal copilului, punand in balanta avantaje si dezavantaje. E ca si cum as alege sa-l operez de polipi sau sa ii scot amigdalele, de exemplu, nu e nimic tragic in asta. Evident ca nu faci anestezie unui bebelus de cateva zile, nici nu ii faci interventia pe viu. Nu stiu de unde v-a venit ideea ca i-as face asta imediat dupa nastere. Exemplu concret: prietenul meu a fost circumcis cand avea 6 ani, cu anestezie generala. A coincis cu faptul ca trebuia sa fie operat de apendicita si a fost 2 in 1. Nimic traumatizant, nimic dureros. E mult mai traumatizant si dureros ce practica unii medici la bebelusi si copii mici si anume decalotarea penisului.

Nu ma intereseaza statistici si cifre, nici la nivel mondial, nici la nivel local. Nu sunt valabile pentru mine nici ca argument pro, nici ca argument contra.

Ultima oara a fost editat de heart_breaker (2014-11-07 19:13:09)

Offline

 

#23 2014-11-07 19:59:32

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Circumcizie - Pro - Contra

heart_breaker a scris:

Dar nu e vorba de corect/ incorect, normal/ anormal. Care sunt liniile de demarcatie intre normal si anormal, de exemplu? Sunt criterii subiective. E o interventie asupra careia as decide eu si tatal copilului, punand in balanta avantaje si dezavantaje. E ca si cum as alege sa-l operez de polipi sau sa ii scot amigdalele, de exemplu, nu e nimic tragic in asta. Evident ca nu faci anestezie unui bebelus de cateva zile, nici nu ii faci interventia pe viu. Nu stiu de unde v-a venit ideea ca i-as face asta imediat dupa nastere. Exemplu concret: prietenul meu a fost circumcis cand avea 6 ani, cu anestezie generala. A coincis cu faptul ca trebuia sa fie operat de apendicita si a fost 2 in 1. Nimic traumatizant, nimic dureros. E mult mai traumatizant si dureros ce practica unii medici la bebelusi si copii mici si anume decalotarea penisului.

Nu ma intereseaza statistici si cifre, nici la nivel mondial, nici la nivel local. Nu sunt valabile pentru mine nici ca argument pro, nici ca argument contra.

1. Dezavantajele sunt evidente... dar la ce avantaje o sa va ganditi, pentru un beb??...nu poti compara o interventie de amigdale sau de polipi, la care avantajele sunt evidente pentru un copil, cu circumcizia...e ca si cand ai compara perele cu micsunelele rotfl  punk

2. decalotarea penisului=belirea penisului, daca cineva nu stie ce inseamna...
smile
P.S. eu cred ca spiridus e baiat

Ultima oara a fost editat de luisjota (2014-11-07 20:28:45)


fucking perfect...

Offline

 

#24 2014-11-07 22:25:52

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Nu trebuie sa-ti explic tie ce consider eu a fi avantaje. Cauta pe google, daca esti curios.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-11-08 12:20:53

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Nu ms, prefer sa am parerea mea decat sa consult parerea unor necunoscuti cautati de google


fucking perfect...

Offline

 

#26 2014-11-11 23:49:43

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Luisjota tummenupp    ..altceva n as mai avea de spus in plus.

Spiridus tummenupp  punct ochit, punct lovit.


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#27 2014-11-14 20:27:48

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Facebook rotfl


fucking perfect...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.