homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mucegai :((-2


#20 2008-01-21 21:19:53

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: mucegai :((

si eu am mari probleme cu mucegaiul.stau tot la parter,am si centrala dar degeaba.va spun sincer ca innebunesc,daca te uiti sub mobilierul de prin camere,e plin de apa.cand am dat la o parte patul acum cateva zile,adunai apa cu forasul.la ce conditii sunt q mucegaiul asta,nu poti creste nici un bebe,ca nu ar suporta mirosul


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 



#21 2008-01-21 21:20:54

lee
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 3845

Re: mucegai :((

deci ce e cu aquastopul sau softul cum o fi pe unde se gaseste?


"Cel mai sigur drum catre iad este cel progresiv,cu povarnisuri dulci,pardosite molatic,fara cotituri neasteptate ,fara jaloane ,fara indicatoare." box  punish

Offline

 

#22 2008-01-21 22:01:21

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: mucegai :((

rrammonna a scris:

si eu am mari probleme cu mucegaiul.stau tot la parter,am si centrala dar degeaba.va spun sincer ca innebunesc,daca te uiti sub mobilierul de prin camere,e plin de apa.cand am dat la o parte patul acum cateva zile,adunai apa cu forasul.la ce conditii sunt q mucegaiul asta,nu poti creste nici un bebe,ca nu ar suporta mirosul

mirosul ca mirosul, dar sporii....


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#23 2008-01-21 22:02:34

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: mucegai :((

nicolle_rox a scris:

rrammonna a scris:

si eu am mari probleme cu mucegaiul.stau tot la parter,am si centrala dar degeaba.va spun sincer ca innebunesc,daca te uiti sub mobilierul de prin camere,e plin de apa.cand am dat la o parte patul acum cateva zile,adunai apa cu forasul.la ce conditii sunt q mucegaiul asta,nu poti creste nici un bebe,ca nu ar suporta mirosul

mirosul ca mirosul, dar sporii....

nici nu vreau sa ma gandesc.mi-e pur si simplu sila


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#24 2008-01-21 23:38:56

Zeyna
Platinum member
Castigatoare a concursului de Miss
De la: Constanta
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 19746

Re: mucegai :((

din ce am citit pe aici eu sunt fericita neutral am numai la geamuri...pe margini asa, o sa caut si eu solutie sa  vad daca e buna,deocamdata sterg in fiecare zi cu apa si clor hmm


Dragostea nu se stă, se face.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-11-19 12:23:57

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: mucegai :((

Fetelor, cum va descurcati cu umezeala din casa? Nu ma confrunt cu mucegai, dar am zis sa nu mai deschid topic nou... Ideea e ca acum, cand e frig si umezeala afara, nu pot sa usuc hainele decat in casa (nu am balconul inchis) si creste nivelul de umiditate. Pe langa faptul ca se usuca f greu, raman si cu un miros specific. Iar cu geamurile e dezastru, curge apa pe ele aproape in continuu in camera in care am hainele.
Ati folosit vreuna dintre voi dezumidifcatorul ala de la Ceresit? Ma tenteaza sa-l incerc... Am mai cautat pe net, dar am vazut niste chestii la 600-800 ron. Nu as da atatia bani, nu e atat de multa umezeala incat sa-mi trebuiasca un dispozitiv asa mare.

Offline

 

#26 2014-11-19 12:32:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mucegai :((

Si la mine e umezeala, dar nu am intreprins nimic, mai pun aerul conditionat pe Dry (mai ales cand vine vorba de uscat rufe) si in rest stau cu geamul deschis tot timpul, chiar si iarna, deci nu se ajunge la apa pe geamuri
Cred ca exista si dezumidificatoare mai ieftine, stiu ca am cautat la un moment dat, dar nu am ajuns sa-mi iau unul

Offline

 

#27 2014-11-19 13:30:56

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: mucegai :((

ca sa scapati de mucegai definitiv trebuie investit serios: izolati intai peretii de afara (daca blocul nu e reabilitat puteti face asta pe cont propriu)
dupa aceea izolati pe interior cel putin peretii care dau afara (ideal pe toti)
geamuri termopan cu aerisire - neaparat

si la noi era mucegai mai ales pe la fereste si umezeala ... sau la etajul 4. dar o data cu investitiile am rezolvat aceste probleme.


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#28 2014-11-19 14:02:45

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: mucegai :((

Nu am mucegai, am specificat. Blocul e izolat foarte bine, e bloc nou. Cred ca termopanele nu sunt asa de calitate, intr-adevar. O sa iau dezumidificatorul de la ceresit pana la urma, l-am vazut la auchan si nu e f scump, nu am ce pierde. Cu hainele e marea mea problema, pana ajung sa inchid o parte din balcon. Nu e ok ca apa aia care se evapora de pe haine sa ramana in casa, ma gandesc ca dauneaza pe termen lung. Plus ca se usuca f greu chiar daca e cald, de unde trag concluzia ca aerul nu e tocmai uscat.
Geamurile le tin si eu deschise aproape toata ziua, mai ales cand gatesc, se face f mult condens.

Offline

 

#29 2014-12-03 18:43:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: mucegai :((

si e bun?
uite unii zic aici ca e naspa. si pe mine ma intereseaza subiectul, mucegai se face daca il las eu sa apara, dar dau periodic cu rivex sau savo preventiv insa si noi avem mare umiditate in casa, desi e izolat apartamentul, tot apare apa pe geamuri in interior  grater   grater   grater 

http://forum.softpedia.com/topic/487388 … r-ceresit/

Offline

 

#30 2014-12-03 20:53:25

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: mucegai :((

passenger, am cumparat chestia de la Ceresit atunci cand am scris aici. Ce pot sa-ti spun e ca:
-nu mai e apa pe geamuri decat cand gatesc si folosesc mult aragazul sau cuptorul (am bucatarie open space cu livingul)
-dimineata e condens pe geamuri cam de un deget grosime, de jur imprejurul ramei, inainte curgea siroaie, o stergeam cu prosopul de cateva ori pe zi
-hainele se usuca mai repede si ramane mirosul de balsam, nu mai miros urat ca inainte
-cand intru de afara nu mai miroase a umezeala, desi chiar azi am slapat si pus haine la uscat
-in aparat s-a strans aproape jumatate lichid (are o piatra care absoarbe apa si o transforma intr-un gel albastru)
Am citit si eu pe forumul ala chiar inainte sa-l cumpar, dar am hotarat sa-i dau o sansa. La banii aia (36 de lei si a avut cadou o sticla de balsam) nu am pierdut nimic, ba chiar sunt multumita de rezultat raportat la pret. Nu ma asteptam sa faca minuni, dar atat cat a facut, pt mine e ok deocamdata. Nu stiu daca face fata la mucegai, nu am avut deloc.

Offline

 

#31 2014-12-04 19:48:35

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: mucegai :((

tummenupp

Offline

 

#32 2014-12-19 18:39:17

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: mucegai :((

si eu am avut probleme cu mucegaiul,dupa ce am pus termopan,intr-o camera care era lipita de casa scarii la parter,insa cu solutia pro-max solutie antimucegai produsa  de Romchim de la Targu Mures,solutia am cumparat-o din Carrefour sau Auchan nu mai stiu exact, e posibil sa se gaseasca in ambele.Incercati.

Offline

 

#33 2014-12-29 16:29:02

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: mucegai :((

eu fara dezumidificator nu stiu ce ma faceam(e o firma care se cheama kendo), e micut si nu e zgomotos. dar il las sa mearga cat de mult pot pe zi si mucegaiul mai apare fff. putin ,iar acolo folosesc clor, singurul care isi face treaba eficient. rufele le usuc in masina de spalat/uscat  si in rest... camerele aerisite bine si des.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.