homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-2


#20 2015-01-21 10:55:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

'neata wave

pana in octombrie Stefan a trecut peste viroze fara sa ia nici macar tratamente naturiste... supozitoare cu antitermice la febra si in rest Dumnezeu cu mila. rar de tot a luat cate un sirop si nici atunci consecvent ca nu reuseam mereu sa gasesc metoda de a-l convinge sa le ia. avea aproape 4 ani si nu cunoscuse complicatiile virozelor respiratorii.  dar uite ca in octombrie a inceput cu tuse interminabila,pneumonie, bronsiolita... si cine stie ce-o mai urma. sa mai am curaj sa-l las fara tratament? gata, s-a terminat cu curajul. cred ca relaxarea sau neralaxarea noastra, tendinta de a folosi tratamente alopate sau naturiste sunt rezultatul istoricului de boli al copiilor si a felului in care au reactionat la diversele abordari de-a lungul timpului.

Offline

 



#21 2015-01-21 10:58:04

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Deno kram antibiotic a luat o singura data cand mi-a facut puroi in gat si otita. De obicei numai la muci:
apa de mare, aerosol cu ser fiziologic, la febra panadol, nurofen, supozitoare cu novocalmin. La tuse Grintus, Prospan, la raguseala si infundare aerosol cu adrenalina si ser fiziologic, la muci galbeni sau verzi 1 picaura de Maxitrol in fiecare nara, cam asta e schema.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#22 2015-01-21 10:59:25

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Eu tot cred ca (,) colectivitatea mi-a "stricat" copilul, pana la 1 an si 2 luni a avut un singur episod de bronsiolita, la 7 luni. nustiu

Cam asa avem si noi, Timi. Plus Acc spray nazal pt. muci aposi si Dexa / Flixotide pt. suierat in piept. Dar daca o duc la medicul de familie nu scap fara antibiotic. Am stoc acasa.

Ultima oara a fost editat de Katey (2015-01-21 11:01:25)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#23 2015-01-21 11:00:38

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Garga ai dreptate, pina la urma depinde de copil.

Kate, probabil.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#24 2015-01-21 11:01:18

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

asa si eu, si eu ii am la fel de rezistenti, multumesc lui Dumnezeu! febre raaaaar de tot, raceli rare.  in schimb  verisoara lor, care are 4 ani, a rcit f des si mereu facea bronsiolite, bine, maica-sa a si fumat gravida fiind si au fumat in casa cu copilul ca turcii, nu stiu daca a contribuit si asta.  Eu cred ca trebuie cautata cauza, nu tratat doar efectul. de ce raceste des, de ce tuseste astmatiform? la alergolog.  plus solutii gen aparat de salina acasa, gasit posibil alergen si desensibilizat, etc. asta daca raceste des.
si eu am vrut sa il duc la alergolog pe B dupa laringita, inca nu am ajuns dar am in plan. Eu in apartament am umiditate mare. Vreau sa iau si dezumidificator.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2015-01-21 11:03:07

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pass, asa e si in belgia. Dar din cauza lor mi s-a sufocat mie copilul. Il auzeam ca respira ciudat si am mers in 2 seri consecutive cu el, l-au ascultat si au zis ca nu are nimic, e doar racit. A treia noapte daca nu aveam dexa in casa, ce se intampla? Cum il faceam eu sa respire fara un medicament, ca era vanat la fata de cat timp statuse fara aer?
Nici ca bomboanele, dar nici ca ei... Noi auzim mereu de cazurile usoare, si atunci zicem, ce bine e la ei ca nu te umfla cu medicamente. Dar eu am fost acolo pe pielea mea, si la 30 km de casa mea, intr-un renumit spital de copii, murea u. Baietel roman de 4 ani pentru ca l-au lasat de seara pana dimineata cu hemoragie, "ca este normal sa faca hemoragie dupa interventie chirurgicala" si dimineata l-au gasit mort in spital. Zicea mama lui ca-i curgea sange pe sonda ca la robinet. E normal?
Normalitatea asta nu e nici la noi dar nici la ei, e la mijloc undeva si nu stiu in ce tara s-ar gasi, dar eu prefer extrema noastra de 1000 de ori, e numai parerea mea.

Timi, eu la febra supozitor de paracetamol si/sau nurofen.
La muci -aspirat si aerosol cu ser
La tuse seaca sirop de ridiche
La tuse productiva aerosol cu acc sau nimic, depinde cum mi se pare.

In rest nu am dat nimic. Antibiotic cand a fost cazul si aerosol cu dexa si adrenalina la fel, cand a fost mai grav.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2015-01-21 11:07:31)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#26 2015-01-21 11:03:31

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

G si eu nu am fumat veci, deci asta o exclud. smile
N are si fond alergic, mic, dar e acolo. Mie imi e teama de astm dar cica e prea mica pt. diagnostic deocamdata...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#27 2015-01-21 11:08:53

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Deno, exact, si chestia asta e valabil si la sarcini si nasteri.
Te lasa sa te chinui ca un animal pina nasti, chiar daca sunt complicatii, chiar daca e copilul mare, trebuie sa nasti natural, apoi e problema ta ca a stat copilul fara aer nu stiu cat, sau are mandibula rupta, sau manta scoasa de la loc. Astea sunt toate cazuri de nasteri in BE, Anglia, Spania, Italia pe care le cunosc.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#28 2015-01-21 11:11:41

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

cand a facut B laringita si am sunat dupa criza de apnee la dr de familie, mi-a spus la telefon "vaaaaai, s-a sufocat? sa nu aiba astm" ... ce imbecila.
apoi dr pediatru a spus ca nu se poate pune pb de astm la varsta de 2 ani, in general, si in particular la copilul meu care a racit pana la 2 ani doar de 3 ori.
mie daca mi-ar raci des mi-ar fi frica tot de astm, ca si tiem kate, si clar as fugi la alergolog.
si in plafar exista sirop antialergen pe care l-as lua in locul aeriusului. se tine cura de o luna, din ce am vazut pe cutie. eu cred ca merita incercate toate, atata timp cat nu au efecte secundare cum au alopatele. daca  rezolva problema fara sa treaca prin ficat stomac si sa lase urme, de ce nu as incerca? pana si parazitii intestinali au leac la plafar.
le-am facut alor mei acum 6 luni copro si nu au paraziti, dar de cateva zile pe cel mare il doar burta si i-am dus din nou 2 probe la lab., negativ pt oua sau chisturi, vineri urmeaza sa o duc pe a 3a. daca ar iesi pozitiv, Doamne fereste, tot cu naturiste as incerca clar.

Offline

 

#29 2015-01-21 11:11:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Fetelor, intrebare.
Copiii vostri sunt plangaciosi?
Sa ma explic. Yannick daca nu reuseste sa faca ceva(nici nu se straduie prea mult) incepe sa planga groaznic, dar asa, de parca i-au murit toate m?țele.
Cam orice nu ii convine, incepe sa planga. Daca ii dau o mancare si el ar vrea altceva, nu imi spune, incepe sa planga. Mereu ebuie sa ghicesc ce vrea si de ce plange, ca nu spune. Eu in incercarea de a gasi ce-l supara nu nimeresc mereu din prima si cu cat presupunerea mea e mai gresita, cu atat urla mai tare. Cand nimeresc ce il supara incepe sa rada si sa-si stearga lacrimile.
Nu se stie exprima? De multe ori vine si imi spune ceva(stalcit) si eu pana reusesc sa imi dau seama ce vrea sa zica, incepe si plange ca de ce nu il inteleg. Ii zic sa repete, nu repeta de mai mult de 2 ori si se pune pe plans..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#30 2015-01-21 11:16:55

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Si al meu e plangacios zilele astea, nimic nu-i e pe plac, orice nu-i iese miauna. O fi vreo faza.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#31 2015-01-21 11:17:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

deno, nu, ai mei nu. dar e varsta lui Terrible Twos, tantrumurile imbraca multe forme, de la trantit cu fundul de podea pana la plans neconsolat, pana la reprimarea furiei (care mi se pare de o mie de ori mai grava decat exprimarea prin plans, care e vindecatoare). cred ca isi spune of-ul si e f bine. fara sa aiba neaparat legatura cu motivul aparent care a dus la criza de plans. Poate un pic de gelozie pe sora?  urmareste. si nu ii spune sa nu planga. lasa-l sa se descarce.

Offline

 

#32 2015-01-21 11:24:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Deno, mai face si N asa dar cand e obosita. Orice nu-i convine incepe sa planga iar eu trebuie s-o iau prin incercari ca sa imi dau seama ce are. Ea incearca sa spuna dar bazaie asa de tare ca nu poate articula cuvintele.

Iar cand se joaca si nu-i iese ceva sau plange sau se enerveaza si zbiara pur si simplu, adica asa, fara lacrimi, nu stiu cum sa explic.


Mamici, aveti idee de unde as putea sa-i iau carti cu ursuletul Corduroy? Nu stiu ce carti sa-i mai iau, parca e cumva intre varste, prea mare pt. unele, prea mica pt. altele.
As vrea sa-i mai iau povesti clasice dar ce? Are Degetica si ii place si o intelege, dar, de exemplu Cenusareasa, Mica sirena, Frumoasa si bestia nu prea o incanta, nu are rabdare sa ii citim...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#33 2015-01-21 11:30:02

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

katey, fabule din lumea animalelor. mi se pare perfecte la varsta asta. povestioare cu talc despre animale, istorioare scurte cu morala, din care sa traga ea concluzii la final.
eu inventez, in fct de problemele lor de peste zi, seara, cate o povestioara cu greieri, furnici, soricei etc.  big_smile

Offline

 

#34 2015-01-21 11:43:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Deno, are o rezistenta scazuta la frustrare. ar trebui ca pe masura ce creste sa gaseasca singur mijloacele de a face fata mai usor  frustrarii, de a se auteregla emotional; isi va creste si rabdarea.
noi inca avem probleme grave pe partea asta dar noi nu suntem cel mai bun exemplu.

Offline

 

#35 2015-01-21 12:12:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna, mamici!

interesante discutii ati avut. vreau sa va intreb pe cele care ati dat doar paracetamol supozitoare la febra, la cat timp il dadeati si daca mai foloseati si vreun tratament naturist?
baiatul meu n-a racit niciodata, insa la un an a facut 3 viroze la foc continuu. nu au fost respiratorii, ci fiecare de alta natura. simptomul comun a fost febra mare, intre 39.6 - 40.2. mi-a fost frica sa nu-l tratez alopat, asa ca l-am indopat cu nurofen si paracetamol, dupa schema clasica. nu l-au ajutat cu nimic (doar novocalminul supozitor, urmat de impachetari avea efect), insa nurofenul i-a distrus intestinul pana la malabsorbtie intestinala si toate bubele ce decurg din ea... regret enorm ca i l-am dat, mai ales ca saracul nici nu-l accepta sad. la 3 luni de la ultima viroza, inca ne chinuim sa ii refacem digestia si sper sa nu ramana cu sechele pe viata de la nurofenul naibii!
mi-am propus ca la urmatorul episod de febra (ma rog la d-zeu sa nu fie niciodata, ca e cumplit), sa recurgem doar la impachetari, eventual si supozitoare cu paracetamol, desi nu au functionat la el. de asta va intreb, ce tratamente naturiste exista pentru febra, fara simptome de raceala?
cat despre raceli si laringite, e groaznci ce povestiti, ma rog sa nu trecem vreodata prin asta.

katey, tare faza cu crocodilul si degetelul lol.

Offline

 

#36 2015-01-21 12:22:35

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna fetelor,

pass ai tai merg la gradi?

al meu pana la 3 ani nu a avut probleme grave cu virozele, febra etc,

in primul an de gradi a fost crunt
anu al asta a inainte cu 1 luna i-am dat suc de mar, morcov si sfecla rosie+ sirop de catina, si s-a cunoscut
ceai de ceapa, cimbr bea,doar el , C nici sa nu-l vada

Katey, C asculta tot ce ii citesc, are rabdare la cateva pagini, D nu are rabdare nici la 1 rand
eu am din toate , deocamdata le citesc din cele cu putine pagini


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#37 2015-01-21 12:39:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Anca, poti sa altrnezi supozitoarele cu paracetamol cu cele cu ibuprofen + impachetari. daca nu o tii sub control asa, novocalmin.... naturiste eu nu stiu pentru febra. exista homeopate dar eu mi-am pierdut de mult increderea in ele.

Offline

 

#38 2015-01-21 12:46:53

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

si eu am incercat de fiecare data cu naturiste, care s-au dovedit a fi apa de ploaie la fata mea, gradinita a fost un episod groaznic din punctul de vedere al bolilor primii 2 ani, cred ca v-am mai povestit ca facea otite la primul semn de nas infundat, a facut pneumonie la 3 ani, a avut o gripa groaznica la 4...nici nu vreau sa-mi mai amintesc, dar fata medicamente nu faceam fata, si credeti-ma ca sunt destul de tare in faze destea (adica plang pe la colturi doar rodnar ). acum, si eu sunt convinsa ca fiecare organism reactioneaza altfel, din fericire necazurile noastre cu boliles-au oprit dupa ce i-am scos polipii...


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.