homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analizele pot fi eronate?


#1 2015-01-21 15:20:09

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Analizele pot fi eronate?

?n urma ultimei analize de secretie+ cultură mi-a ieşit at?t e coli cat si gardnerella. Mentionez ca nu mi se pare ca as avea simptome si nu cred ca e posibil sa am ceva. Am mers la medic si mi-a zis ca nu poate fi corecta analiza (in urma istoricului meu medical ) şi că ar trebui să repet această analiza. Mi-a spus că e posibil sa fi fost contaminată proba la laborator deşi Am mers la un laborator destul de bun. Este posibil aşa ceva ?

Offline

 



#2 2015-01-21 21:35:05

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Analizele pot fi eronate?

CarinaCarina a scris:

?n urma ultimei analize de secretie+ cultură mi-a ieşit at?t e coli cat si gardnerella. Mentionez ca nu mi se pare ca as avea simptome si nu cred ca e posibil sa am ceva. Am mers la medic si mi-a zis ca nu poate fi corecta analiza (in urma istoricului meu medical ) şi că ar trebui să repet această analiza. Mi-a spus că e posibil sa fi fost contaminată proba la laborator deşi Am mers la un laborator destul de bun. Este posibil aşa ceva ?

orice e posibil in lumea asta, dar e totusi foarte putin probabil.

medicul tau nu are un argument foarte corect pentru a sustine ca analiza nu e corecta: poti sa nu ai istoric medical relevant si totusi sa ai o infectie. mai ales ca e coli si gardnerella (care de altfel e considerata de unii flora semi normala lol pot s anu dea simptome. are dreptate cu repetatul analizei, pentru siguranta.

succes si sanatate!

Offline

 

#3 2015-01-22 00:12:20

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analizele pot fi eronate?

Da... Dar acum nici nu ştiu ce să mai cred depre analize. Voi merge la alt laborator şi dacă acum nu-mi iese nimic o să cred că mi-au greşit analiza (am auzit că sunt situaţii ?n care unele laboratoare dau rezultat cum că totul e bine dacă cumva ?ncurcă vreo proba ca să nu se ?ncurce ei).... Dar ?n acelaşi timp nu vreau să bag ?n mine antibiotice dacă nu sunt necesare pentru că am avut probleme multă vreme din cauza lor. Nu ştiu ce ar trebui să fac...sper să-mi mai răspundă cineva... Mi-ar prinde bine mai multe păreri.

Offline

 

#4 2015-01-22 10:07:20

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Analizele pot fi eronate?

trebuie repetata analiza neaparat. Abia apoi poti sa iei o decizie.

Succes!

Ultima oara a fost editat de Corinusha (2015-01-22 10:07:35)


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#5 2015-01-22 15:52:44

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analizele pot fi eronate?

Da, o repet dar... Dacă iese altceva sau nu mai iese nimic ce să cred?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-01-23 00:02:45

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Analizele pot fi eronate?

CarinaCarina a scris:

Da... Dar acum nici nu ştiu ce să mai cred depre analize. Voi merge la alt laborator şi dacă acum nu-mi iese nimic o să cred că mi-au greşit analiza (am auzit că sunt situaţii ?n care unele laboratoare dau rezultat cum că totul e bine dacă cumva ?ncurcă vreo proba ca să nu se ?ncurce ei).... Dar ?n acelaşi timp nu vreau să bag ?n mine antibiotice dacă nu sunt necesare pentru că am avut probleme multă vreme din cauza lor. Nu ştiu ce ar trebui să fac...sper să-mi mai răspundă cineva... Mi-ar prinde bine mai multe păreri.

Nu stiu ce pareri ai mai putea primi care sa rezolve o problema ipotetica. Nimeni de aici nu are cum sa stie daca ti-au gresit sau nu analizele smile Verifica si cu laboratorul, cel mult, dar oamenii aia stiu ce au vazut, mai ales ca e vorba de cultura.

Nu zic ca nu e imposibil, dar folclorul e folclor, iar rigorile unui laborator sunt foarte stricte, nu exista sa isi poata permite sa dea rezultate aiurea daca au identificat o problema. Exista si situatii de nedorit, dar la fel de bine putem sa asteptam sa ne cada un meteorit in cap sau putem sa ignoram acest pericol big_smile

Sunt doua solutii, mai ales ca nu ai simptome (cu toate astea, tin sa repet ca daca nu ai simptome nu inseamna ca nu ai infectia):
1. repeti analiza si re-evaluezi situatia - daca ies iar cele doua bacterii, iei tratament, daca nu, nu neaparat.
2. iei acum tratament

Parerea mea ca medic si ca pacient totodata e ca nu prea inteleg de ce ai crede ca sunt gresite analizele, doar pe baza unui feeling. Eu, in locul tau, as face tratament, nu neaparat pentru gard, dar pentru e coli, ca mi se pare un inamic destul de viclean smile

Si daca iese altceva sau nu mai iese nimic poti sa crezi ca e gresit atunci smile Glumesc, trebuie sa privesti lumea asta a infectiilor ca o mare variabila, totul e intr-o miscare permanenta. In plus, diferite laboratoare au diferite limite, sensibil diferite.

Cam asta cred eu. Acum, dintr o curiozitate personala, unde ai facut analizele?

PS. Eu una, la 22 ani, am primit un rezultat de carcinom in situ la un pap de rutina, la un mare laborator de analize din Bucuresti. Mergeam si merg la control regulat, am facut papuri cu duiumul si m-a uimit tare acest rezultat, pana cand m-am uitat atent si am vazut ca nu era cnp ul meu pe buletinul de analize. Urata experienta, dar repet, astea sunt exceptii si sunt din ce in ce mai rare astazi, cand standardele sunt din ce in ce mai exacte.

Sanatate!

Offline

 

#7 2015-01-23 15:25:07

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analizele pot fi eronate?

Le-am făcut la un laborator aşa zis bun şi mai scump. Acum sunt ?n aşteptarea rezultatelor la a doua analiza. Deja a trecut un timp de la analiza iniţială. Mă g?ndeam că ar fi trebuit să am vre-un simptom, secretie, disconfort orice... Am dus analiza acum unde mi-a zis asistenta că ?şi fac analizele ea şi doc. Aflu peste nişte     zile şi abia aştept să pot compara.

Offline

 

#8 2015-01-28 16:30:01

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analizele pot fi eronate?

Mi-a venit rezultatul la analiza si mare mi-a fost surpriza sa vad ca nu mai am nici e-coli, nici gardnerella insa am ceva cu totul nou, staficoc auriu. Cum e posibil asa ceva? Poate cineva sa ma lamureasca va rog frumos?

Doctorita mea a zis ca inseamna ca nu trebuie sa iau nimic, ci sa revin peste 6 luni la analize. Nu m-a lamurit cum se poate asa ceva. A zis ca e posibil ca din cauza imunitatii sa mi se tot dezvolte diverse....dar cum poate disparea ceva fara sa tratez si aparea altceva in conditiile in care am fost nu atenta...ci foarte atenta cu tot ce tine de igiena.
La fiecare analiza fac tratament si apoi iese altceva dar acum am facut 2 analize la 4-5 zile diferenta ( Nu se poate sa dispara e-coli si gardnerella si sa apara stafilococ auriu in timpul asta prin puterea miracolului, nu?? ).

Am mers la medicul de familie si mi-a zis ca inseamna ca am clar ceva si trebuie tratat dar ca nu stie ce am si ca poate fi o infectie cu mai multe chestii si ca la a 2a analiza nu s-a dezvoltat e-coli pentru ca l-a impiedicat stafilococul (mi-a zis ca e posibil sa il impiedice stafilococul sa se dezvolte).

Ce e adevarat si ce nu?

Este vreo sansa sa vada doctoressa postarea asta si sa-mi spuna parerea ei? Sunt disperata...nu mai inteleg nimic.

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2015-01-28 16:58:59)

Offline

 

#9 2015-01-28 18:21:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analizele pot fi eronate?

Nu pot sa-ti dau o parere avizata, doar sa-ti spun ca mi s-a intamplat ceva asemanator :
- mi-a iesit la o analiza enterococ
- am facut tratament, nu scapasem de el - a iesit din nou la analiza
- am repetat analiza fara sa fi facut alt tratament si aveam... doar streptococ b
cand l-am intrebat pe ginecolog a dat din umeri, a concluzionat ca sunt "plina de infectii" si mi-a recomandat sa dau pe gresie cu domestos, ca se pare ca de acolo sare streptococul si te ataca  roll
eu mi-am explicat asa empiric ca s-o fi dezvoltat streptococul ala tocmai ca sa il anihileze pe enterococ... acum nu stiu daca d.p.d.v stiintific e o explicatie valida
ce am facut atunci : am suprapus antibiogramele, am luat un antibiotic la care erau sensibile ambele si am ucis tot (inclusiv bacilii doderline) si asta a fost tot
ce as face acum prefer sa nu spun

Offline

 

#10 2015-01-28 18:28:04

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analizele pot fi eronate?

Pai si ai scapat de tot ce aveai macar? Poate să-ţi apară o bacterie şi să ţi-o omoare pe alta?

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2015-02-04 18:39:10)

Offline

 

#11 2015-02-04 18:39:24

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analizele pot fi eronate?

Si....a venit rezultatul mult asteptat de la un laborator serios. Nu am absolut nimic.
Sa tot faci tratamente cu antibiotice de nebun cand n-ai nimic si sa tot dai bani la cabinete pe analize ca doar nu avem ce face cu banii. Nu credeam ca e posibil sa merg la doua laboratoare si sa-mi dea rezultate aiurea.
Am tot spalat cu clor prin baie si colacul cu spirt zilele astea, ca cine stie ce minuni mai exista  lol, sa innebunesti nu alta.
Faci e-coli & gardnerella, in 4-5 zile dispar astea ca prin minune, dar apare brusc stafilococul auriu (a naibii minunatie). Singurul motiv pentru care am facut si a 3a analiza era faptul ca daca suprapuneam antibiogramele aveam o varianta unica de antibiotic, destul de agresiva, care trebuia luat doar pe gura, iar eu abia mi-am pus la punct sistemul imunitar si am reusit sa traiesc fara antibiotice (pana acum un an jumatate era nevoita sa iau antibiotice ca pe bomboane)...preferam sa ma arunc pe geam decat sa mai inghit vreun antibiotic.

Si ma tot chinuiam sa vad daca percep vreun miros ciudat al secretiei mele si nimic, nu simteam absolut nici un miros...chiar am asteptat cu disperare analiza asta fiindca nu reuseam sa depistez nici un simptom...Noroc de synevo ca m-a linistit acum.
Voi ce parere aveti?

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2015-02-04 18:49:44)

Offline

 

#12 2015-02-05 16:40:19

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Analizele pot fi eronate?

synevo e un lab f bun din ce stiu eu. eu cred ca e ok sa ia incredere in rezultatele lor


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#13 2015-02-09 23:15:32

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analizele pot fi eronate?

Aşa mă g?ndesc şi eu. A mai păţit cineva lucruri asemănătoare?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.