homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?-2


#20 2014-12-01 22:58:53

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?

Buna fetelor.Si eu sunt ca voi cu chist endometriotic de 5 cm:(..Dana cum te simți?


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 



#21 2015-02-17 00:21:24

Skylar
New member
Inregistrat: 2015-02-16
Mesaje: 14

Re: A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?

flori04 a scris:

Buna fetelor! Eu ma lupt de ceva timp cu endometrioza si desi am operat-o de 4 ori ea tot revine. Ultima oara m-am operat acum 2 ani si jumatate si deja am un chist de 3.5 mm. Luna trecuta am avut timp de 3 saptamani sangerari abundente iar medicul meu mi-a zis sa iau progesteron 14 zile. Am luat si mi-i s-a oprit. Luna asta trebuia sa merg la control si am mers asa, aiurea, fara programare. Stiam ca dureaza, dar pana la urma ma consulta. Ghinion! Era in concediu si in locul lui alt medic. Am zis sa intru ca nu strica o alta parere. Medicul asta mi-a recomandat CERAZETTE sa iau fara oprire 3 luni. Am citit cate ceva despre el si nu stiu ce sa fac. Voi ce ziceti?

Daca medicul a recomandat Cerazette ia-l . Patologia asta chiar daca se opereaza recidiveaza de cele mai multe ori , pentru ca leziunea nu se extrage pana la nivel celular si atunci are tendinta la refacere in timp. Unii medici spun ca vindecarea apare dupa o sarcina cand menstra este intrerupta in acele 40 de saptamani , altii spun ca doar iti micsoreaza extinderea, cel mai bine e sa faci ceea ce iti indica medicul , iar daca vezi ca ceva e in neregula mai cere o parere ALTUI medic. Nu stiu cate persoane de aici sunt cadre medicale sau macar sunt informate cat de cat , so ... ai grija ce iei in calcul . Seara faine!


Be the best that you can be.

Offline

 

#22 2015-02-17 13:28:58

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?

skylar,nu e cazul de complex de superioritate aici wink iar flori a cerut sfatul in august.ehe,destul timp trecut!

si inca ceva-in ziua de azi,sunt multe fete fara studii medicale de nspe ori mai citite si documentate decat medicii.experienta te invata multe,din pacate...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#23 2015-11-03 12:02:37

mariamatei85
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 30

Re: A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?

reclama

Offline

 

#24 2018-02-15 13:24:43

Alexa1209
Membru
Inregistrat: 2018-02-15
Mesaje: 0

Re: A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?

Buna ziua,am o mica problema,îmi întârzie menstruația de vreo 20de zile am fost la medic și mia dat arefam 5zile de2 ori pe zi  și dupa sa fac pauza și din ziua 16-25sa continui...am niste dureri de spate in zona lombară...nici nu știu să fac test de sarcina...sincer m-am cam saturat sa fac test și să văd negativ... hmm

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2019-03-26 15:57:59

Alexioana20
New member
Inregistrat: 2019-03-26
Mesaje: 22

Re: A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?

Buna fetelor!

Am 29 de ani, fac 30 in septembrie si am fost diagnosticata in aprilie 2018 cu chist ovarian SUSPECT endometriozic de 4,46 cm. Mi-a dat o analiza de sange CA 125 care a iesit 53, adica peste limita, limita fiind de 35, insa mi s-a spus ca nu e ingrijorator si mi-a fost sugerata laparoscopia pentru indepartarea chistului, insa am avut alte probleme la momentul respexctiv : nunta, casa noua si cum nu am avut dureri , simptome sau alte stari rele ,decat in prima zi a menstruatiei am neglijat chistul cu toate ca ma insoteste "in gand" permanent.
Luna trecuta ne-am hotarat sa incercam sa facem un bebe, asa ca m-am dus la ginecolog , altul fata de data trecuta sa vad cum stau cu sanatatea : chistul s-a micsorat, de la 4,46 la 4,01 cm, iar analiza Ca 125 mi-a iesit 37,5 adica foarte putin peste limita si scor ROMA 3,5 si dr. de acum a zis ca nu poate sa spuna ca este endometriozic chistul meu.
Mentionez ca de la 1 februarie am inceput sa iau Vitex Castus de la Herbagetica, deoarece am auzit de beneficiile sale asupra chisturilor , endometrioziei, fertilitatii.
Cum am spus doctorului ca vreau sa raman insarcinata mi-a mai dat niste analize de sange si urina care au iesit ok, doar o infectie urinara pe care o tratez momentan si mi-a recomandat sa imi refac urocultura dupa terminarea tratamentului, sa ma duc din 3 in 3 luni la ecografie pt a monitoriza chistul .
Probabil imi va spune la urmatoarea vizita de suplimentele cu acid folic si alte vitamine, dar as dori sa aflu daca este cineva printre viitoarele si actualele mamici care au chisturi ovariene si au luat sau iau myo-sun plus ? Evident, o sa cer si parerea medicului, dar as vrea sa aflu si experientele voastre.

Va multumesc!

Offline

 

#26 2019-07-27 08:53:33

radustefan651
Membru
Inregistrat: 2019-07-27
Mesaje: 4

Re: A reusit cineva sa ramana insarcinata desi avea endometrioza?

Da, a ramas insarcinata o verisoara de 28 de ani. Totul e posibil prin tratament.


Anvelope auto ieftine la vadrexim.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.