homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tumora placentara


#1 2015-06-26 12:11:52

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

tumora placentara

Buna fetelor, ati auzit acest termen pana acum?Pe internet nu gasesc decat tampenii, nu stie nimeni nimic, n-a patit nimeni.
In saptamana 18 mi-a descoperit la eco o umflatura pe placenta, care, spune doctorita, este vascularizata si a numit-o tumora placentara.
In prima faza mi s-a explicat ca e posibil sa pot duce sarcina, dar este posibil si ca ea sa creasca prea mult si repede si sa omoare copilul.
Am cerut si a doua parere, cu un optimism mai mare mi-a spus dr respectiv ca sunt sanse mari sa ajung la termen, ca se mai intampla sa apara.
Nu mi-a spus nimeni insa de la ce e sau altceva,mi se pare foarte ciudat si incerc sa aflu daca s-a mai confruntat cineva vreodata cu asa ceva, sau sunt chiar singura.
Pe ultima eco am diagnostic de plaja displazica.


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 



#2 2015-06-26 19:06:34

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: tumora placentara

Buna smile long time,no see smile

Nu stiu ce sa zic..ai cautat si in engleza? Poate gasesti mai multe referinte hmm


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#3 2015-06-29 21:08:36

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: tumora placentara

Am cautat in toate limbile pe care le cunosc..adta e..nu stie nimeni nimic.
Nu imi ramane decat sa astept si sa sper...


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#4 2015-06-30 18:02:15

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: tumora placentara

Repeta ecografia la alt medic, de preferinta unul specializat pe eco.

Offline

 

#5 2015-07-01 12:25:06

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: tumora placentara

asta am facut a doua zi..si mi s-a pus diagnosticul de plaja displazica, se pare ca tot creste, medicii nu erau ingrijorati tare, mi-au spus ca sunt sanse bune sa ajung sa nasc cu ea, insa ma ingrijoreaza ca nu stiu nimic despre asta si nici nu am mai auzit pe cineva sa treaca prin asa ceva.Ei mi-au spus ca au mai fost cazuri, dar pe internet nu gasesc absolut nimic..


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-07-01 13:02:05

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: tumora placentara

Ancuta, la un moment dat pe un alt forum unde activez am vazut la o mamica diagnosticul de tumora placentara. doc a suspectat-o de trombofilie, s-a dovedit a fi correct diagnosticul in urma analizelor de trombofilie genetica si au trecut-o pe anticoagulant. incearca la bucuresti unde sunt multi ecografisti buni sa faci o eco noua cu dopller pt masurat fluxul pe arterele uterine, ombilicala, cerebrala ca atunci se vede exact daca incurca sau nu tumora. si poate merita de facut si niste analize din profilul de trombofilie, vezi hematolog bun la bucuresti este uscatescu valentina, poate merita sa-i faci o vizita intr-o dimineata. excluzi sau afli o cauza. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#7 2015-07-02 11:59:59

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: tumora placentara

multumesc.In trecut nu am avut astfel de probleme, dar am auzit ca pot aparea in sarcina.Iau Aspenter oricum,dar vedem.Aveam si cateva lacune vasculare, care se pare ca s-au micsorat de la Aspenter, nu si tumora.
Am fost la Giulesti la dr Dinu Albu Florin si la Polizu la Dr Oprescu Daniela, deci ambii sunt medici f buni.
Nu mi-au dat analize si asta pentru ca ei nu considera chiar o amenintare.Probabil ca vor sa vada la 3 saptamani cum se mai prezinta si apoi vedem ce masuri luam.

Multumesc.


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#8 2015-07-02 12:44:03

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: tumora placentara

e ok ca iei aspenter, dar poate ai nevoie de clexane. problemele de la trombofilie apar de regula in sarcina. sunt cam scumpe e adevarat. un pachet complet costa 1000 lei la genetic center unde le lucreaza cel mai ieftin. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#9 2015-07-02 12:47:27

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: tumora placentara

da, vedem ce zic medicii pe 11 cand merg.Sper sa fie bine pana in final.


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#10 2015-07-22 15:54:28

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: tumora placentara

O sa continui sa scriu aici evolutia sarcinii pentru ca mie mi-a fost extrem de greu sa nu gasesc nici o informatie pe internet legata de problema asta.
Chiar daca sunt cazuri foarte rare,e posibil ca cineva sa aiba nevoie de detalii si sper sa le poata gasi aici,as aca rog adminii sa faca public post-ul.
Maine plec la Londra pentru o interventie cu laser;imi vor coagula vena care hraneste tumora si daca iese totul bine,speram sa ramana la aceleasi dimensiuni si sa nu deranjeze sarcina pe mai departe.
Pentru cele care vor vrea sa caute detalii pe internet,se gasesc doar in engleza cautand "placental chorioangioma".

Revin cu detalii dupa interventie.


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#11 2015-07-22 16:15:00

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: tumora placentara

ankuzza, mult succes , sa fie bine!


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#12 2015-07-22 16:30:18

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: tumora placentara

Ankuzza bafta!


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#13 2015-07-22 16:32:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tumora placentara

tinem pumnii!

Offline

 

#14 2015-07-22 17:08:29

daenarys
Vizitator

Re: tumora placentara

Tinem.pumnii

 

#15 2015-07-22 20:58:35

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: tumora placentara

Ankuta am avut si eu "ceva" pe placenta la prima sarcina. Mi-audat trei posibile diagnostice dar nu mai retin cum se numeau si nici nu mai stiu pe unde le-am salvat. Stiu insa sigur ca era ceva cu cuvantu; "plaja". Si mare era o fata pe forum, Camelia-Camy, care avea o problema cumva similara cu prima ei sarcina (Tudor). Garga tu stii de cine vorbesc ccai sunteti rude:).

La noi s-a retras la un moment dat aceasta "plaja" si a fost totul foarte bine; avem copii sanatosi si frumosi (unii nu prea mancaciosi:).

Stai pozitiva si iti tin pumnii! O sa vezi ca o sa fie bine pan ala sfarsit.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#16 2015-07-23 23:30:40

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: tumora placentara

Am revenit cu vesti.
Flowerpot,tumora mea este chorioangioma clar,a crescut pana la 7cm si avea un vas de sange f mare care o hranea.Am ajuns la Londra pe mainile unui om caruia nu am cum sa i multumesc vreodata indeajuns.
Cert e ca de la 26 de sapt copilul meu urma sa intre in hidrops,dupa care deces.
Am facut interventia care desi mi s a parut groaznica,a durat15 min,vasul de sange a fost inchis cu laser si copilul meu a fost salvat.
Mai am de trecut de cateva zile si ot spune 100% ca am scapat.
In tara la noi atitudinea a fost infecta"ee stai linistita oricum n ai ce-i face,nu se poate interveni".
Uite ca s-a putut,intr-o tara civilizata unde medicii te tin de mana si isi dedica viata pt a invata sa salveze altele..
Multumesc enorm si doctoritelor mele de la Polizu,oameni extraordinari care nu m-au lasat sa.plec acasa.Va rog mult sa faceti postul public sa poata fi citit de oricine mai pateste asa.Din 0 sperante,acum ma pot gandi din nou ca o sa imi tin fetita in brate!


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#17 2015-07-24 07:54:57

daenarys
Vizitator

Re: tumora placentara

Ankuzza,ma bucut ca s a rezolvat si bebe e bine

 

#18 2015-07-24 08:59:57

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: tumora placentara

ankuza, ma bucur mult ca s-a rezolvat...sa te ajute bunul D-zeu sa-ti tii fetita in spate.
la Polizu , la ce dr esti, mie una mi-a urmarit toata sarcina dna dr Oprescu Dana ,dar de nascut am nascut cu prietena dansei Magureanu, caci era in concediu(asta e, cand nasti vara ai sanse sa nu naste cu dr tau, )...insa eu am fost multumita si de dansele , dar si de personalul de la Polizu.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#19 2015-07-24 11:18:18

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: tumora placentara

La dr Oprescu sunt,morfologia am facut-o la dr Ioana Dragan,o fata minunata care m-a si trimis la Londra!


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.