homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O parere sincera


#1 2015-10-24 10:12:22

anda91
Membru
Inregistrat: 2015-10-24
Mesaje: 4

O parere sincera

Buna ziua fetele! Sunt o viitoare mamica insarcina in 37 de saptatamani(primul bebe  al9leacer ), deci bebe ar trebui in principiu de vina cat de curand, dar am ceva ce ma apasa pe suflet si sincer nu stiu cum sa procedez, sau daca sa-mi fac ganduri negre fara rost! Povestea e cam asa... Am dubii in legatura cu doctorita mea, in sensul ca de fiecare data cand ma duc parca imi cauta noi "probleme" sau scuze sa nu nasc natural(eu asa imi doresc), ca sa intelegeti...la 25 de saptamani m-a trimis sa fac morfologia in cu totul alt oras(eu fiind din bacau) sub pretextul ca la noi nu sunt doctori care stiu aceasta "meserie" hmm , neavand posibilitatea pana la urma am fost aici in oras si totul era ok cu bebe, au iesit toate cum trebuie. A doua si m-am dus la ea la control si mi-a spus ca are cordonul in jurul gatului dar e perfect normal...ca se intampla foarte des  yikes  neutral alta explicatie nu am mai primit... la 29 de saptamani aceeasi poveste are coronul in jurul gatului plus ca e prea slaba (avea in jur de 1kg200) si ca e putin capoasa...la fel fara alte explicatii...in afara faptului ca trebuie cezariana din cauza cordonului... grater  grater  la 33 de saptamani...acuma o luna (eu fiind asa un pic mai rusinoasa) mi-am luat inima in dinti si mi-am propus sa o intreb tot ceea ce nu intelegeam si nu imi explicase. Dupa ce am facut eco mi-a spus asa: ca acuma e o grasa (2kg 440), ca nu are lichid mult (dansa a spus ca e ceva normal... ca e in functie de fiecare copil...si evident m-a luat panica cand am auzit). Mi-a spus din nou ca e capoasa... si am intrebat-o ce inseamna, la ce se refera..si a spus ca e mai dezvoltata decat normal, ca arata ca un copil de 36 de saptamani desi are doar 33 si ca are capul un pic cam mare ... (lungimea femurului era de putin peste 7 cm)..dar ca e de bine sau de  rau tot nu am inteles, si pe langa toate astea ca totusi pot sa nasc natural  neutral (desi pana acuma nu eram un "candidat" bun pentru o nastere naturala). Acuma eu intreb... e normala mandruta mea?...e prea garasa, e prea slaba?...e prea lunga? nici nu stiu sad.. sa ma duc si la alt doctor sa vad ce imi spune? Am nevoie de o parere sincera...  sad


38+  bebe

Offline

 



#2 2015-10-24 10:50:33

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: O parere sincera

Buna anda!

Si eu am tot 37 de saptamani si o sa am o fetita. Imi pare rau ca esti nelinistita. Si fata mea are cordonul in jurul gatului iar la 29 de saptamani avea 1240g. La 35 de saptamani avea 2750g, asa ca nu cred ca e nici slaba, nici grasa fetita ta. Tot natural vreau si eu sa nasc.

Offline

 

#3 2015-10-24 12:51:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: O parere sincera

sfatul meu e sa cauti un medic cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda si care sa fie pro nastere naturala, daca asta iti doresti. ft multi medici prefera cezariana (motivele sunt evidente) si baga spaima in gravide ca nu pot naste natural.
cordonul ombilical infasurat o data in jurul gatului nu impune cezariana. la nasterea naturala, medicul/moasa trebuie sa stie cum sa rasuceasca bebelusul astfel incat sa nu prezinte vreun pericol pozitia cordonului. au fost mamici care au nascut natural copii cu cordonul infasurat de 2 ori in jurul gatului si bebelusii n-au patit nimic.
mie sincer mi se par o prostie masuratorile ecografice excesive, de cele mai multe ori doar sperie viitoarele mamici. fiecare bebelus se dezvolta in ritmul lui. pana si dr ta ti-a spus ca nu e vreo pb faptul ca bebe are capsorul mai mare.
te sfatuiesc sa gasesti alt medic cu care sa te intelegi mai bine si sa te relaxezi, fetita ta e bine. nastere usoara si asa cum iti doresti!

Offline

 

#4 2015-10-24 13:29:27

anda91
Membru
Inregistrat: 2015-10-24
Mesaje: 4

Re: O parere sincera

Multumesc mult Anca :-* , da si eu cred ca la noi cauta motive medicii pentru a face cezariene doar pentru ca lor le este mai comod...Voi cauta un alt medic sa pot sta linisitita pana vine bebe.


38+  bebe

Offline

 

#5 2015-10-24 19:04:18

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: O parere sincera

Anda, parerea mea e ca nu e ok sa schimbi medicul la 37 saptamani. Ea te cunoste, stie cum a evoluat sarcina, si nu cred ca doreste sa te sperie. Piate nu e f priceputa la vorbe, dar daca ai mers 9 luni la control la ea, eu zic sa ramai.
Si cred ca e destul de dificil sa te preia un medic acum la final. Ai incredere in ea ca va fi bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-10-29 23:33:15

anda91
Membru
Inregistrat: 2015-10-24
Mesaje: 4

Re: O parere sincera

Buna fetele! Am fost azi la doctorita mea din nou, si a avut o atitudine care m-a surprins,adica super ok! Am o gaza de 3 kg jumate(am 37 de saptamani si 6 zile) si mi-a spus sa ma pregatesc zilele astea pentru marele eveniment pentru ca e foarte aproape! Multumesc mult pentru pareri sunteti niste dulci puss ! Acum ca am aflat ca momentul e mult mai aproape decat anticipat am o alta intrebare ....si intreb aici pentru ca nu am gasit un subiect pe tema aceasta... Cine a nascut recent la maternitatea din Bacau si ce parere aveti despre serviciile prestate?Ma refer la conditii, asistente pentru ca asta a fost fobia mea din totdeauna...  cesafac

Ultima oara a fost editat de anda91 (2015-10-29 23:54:49)


38+  bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.