homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-31


#571 2015-11-02 15:15:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

Cum mai esti, Flower?

Offline

 



#572 2015-11-11 18:05:29

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: rana pe col 2

fetelor care stiti sau daca doctoressa poate sa mi raspunda..eu am facut Erad acum trei luni,totul a fost ok..si urmeaza sa fac din nou papanicolau..si cum suntem noi fetele panicoase,mi e frica ca nu mi iese bine papanicolaul..dupa interventie...e posibil ca o rana sa recidiveze asa repede adica virusul daca nu l am eliminat am hpv 52,sa mi faca alta rana?pt ca eu tot nu am scapat de mancarimile vaginale,si presupun ca stau prost cu imunitatea desi am mai luat pastile de imunitate,dar sunt de fel stresata si ma gandesc sa nu fii facut ceva rau din nou candidoza asta si pe fondul imunitatii scazute.hpv ul sa si faca de cap.aveti vreo o idee..eu am intrebat o atunci pe doctora mea daca poate sa recidiveze si a zis ca nu are cum asa repede voi ce stiti de problema asta?nu mi vreau alte interventii pe col,pt ca daca tot se rezeca se micsoreaza si dupa nu este bine

Offline

 

#573 2015-11-11 18:09:39

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

Rhea,sunt in situatia ta,doar ca am facut ERAD acum 3 sapt.HPV ul daca e sistemul imunitar scazut,poate actiona oricand,facand alte rani.eu voi repeta colposcopia si PAP ul peste cateva luni.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#574 2015-11-11 23:06:13

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: rana pe col 2

Am inteles..tie ce ti a zis medicul sa faci pe viitor?ca sa nu mai ai probleme?si tu cum faci cu contactul sexual cu partenrul daca ai unul?mie doctora mi a zis ca in 2 ani pot sa l elimin hpv ul dar nu mi a zis cu contactul sexual daca al meu poate sa mi l dea inapoi ..presupun ca si el e purtator fetele de aici mi au zis ca cu prezervativ dar pana cand?o sa mi doresc si eu un copil

Offline

 

#575 2015-11-11 23:47:03

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

eu am intrebat-o ce sa fac cu sistemul imunitar.mi-a zis sa iau spirulina,echinaceea...am sot.el a avut condiloame,adica hpv cu risc scazut.mie la genotipare mi-a iesit hpv cu risc crescut.6 saptamani pauza dupa ERAD.apoi sex.HPV ul nu trece niciodata.poate deveni intr-adevar latent in timp.nu stiu daca si cel cu risc crescut...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2015-11-12 13:34:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

si cel cu risc crescut.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#577 2015-11-12 22:10:29

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

mersi doc.deci in timp si cel cu risc crescut poate deveni latent?daca lupta organismul cu el?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#578 2016-01-18 16:34:15

Anerol
Membru
De la: Merksem, Antwerpen Belgia
Inregistrat: 2016-01-18
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

Buna! Am fost la ginecolog ca sa imi fac un control deoarece simt mari dureri cand am un contact sexual si medicul mi-a spus ca am rana pe col... mi-a dat Tantum rosa si tergynan , un tratament pt 10 zile azi este a 9 a de cand il fac dar nici un efect... tot am dureri . Si mi-a mai spus ca am uter retrovers sau retroflex ... as dorii sa raman insarcinat si vreau sa va intreb daca pozitia uterului meu este o problema pt a ramane insarcinata. MULTUMESC!

Ultima oara a fost editat de Anerol (2016-01-18 16:35:30)


Iubirea insearma jertfa! Si jertfa arata cat iubesti! ♡

Offline

 

#579 2016-05-04 15:49:25

ceska
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 51

Re: rana pe col 2

Buna.as dori sa va spun povestea mea si sa cer niste pareri.
Totul a inceput cand imi pregateam dosarul cu analize pt un FIV in Ungaria.Rezultatul testului pap era ultimul ce mai trebuia.Inainte cu cateva zile de programare am primit si rezultatul: CIN I (nu se exclude CIN II).Am facut colposcopie ce a confirmat rana pe col, apoi a urmat o biopie tintita cu rezultatul de la histo: CIN III.Medicul a recomandat conizatie.Dupa menstruatia urmatoare am facut si conizatia, unde a venit socul cel mare: - 2958-2959-2960-2961-2962-2963-2964-2965-2966-   SECTIUNI  LA  NIVELUL  CONULUI  CERVICAL  CU  EXOCOL  TAPETAT  CU  EPITELIU  SCUMOS  ACANTOZIC  CU  LEZIUNI  DISPLAZICE  USOARE  , COILOCITOZA  . ENDOCOL  SI  JONCTIUNE  CU ARII  ERODATE  MARGINITE  DE  TESUT GRANULATIV REPARATOR. GLANDE CERVICALE DILATATE INFILTRATE INFLAMATOR.
LA NIVELUL CADRANULUI 9-12 LA NIVEL JONCTIONAL ENDOCERVICAL, EPITELIUL ESTE INALT DISPLAZIC CU DOUA FOCARE INVAZIVE GROSIME MAXIMA A INVAZIEI SUBMILIMETRICA, LUNGIME MAXIMA A INVAZIEI 1MM.INFILTRAT INFLAMATOR CRONIC PERITUMORAL.MARGINI DE REZECTIE IN TESUT NETUMORA.
CONCLUZII: - CARCINOM  SCUAMOS  NECHERATINIZANT  CERVICAL pT 1  a1 

Am crezut ca pica cerul pe mine.Medicul meu mi a recomandat sa trimitem lamele si parafina la un lab. in Cluj , sa vedem o a doua parere inainte de HISTERECTOMIE sad

Nu mi a venit sa cred ca eu ma pregateam de vitro si am dat de cancer si ca nu voi putea avea copii niciodata.

Am primit si rezultatul de la Cluj care spune asa:

S-au efectuat sectiuni colorate HE in laboratorul nostru.Materialul examinat este reprezentat de fragmente de col uterin cu modificari de NEOPLAZIEINTRAEPITELIALA SCUAMOASA DE GRAD INALT, H SIL, CIN III/CIS, vizibile pe 2 dintre lame (2964 si2965) la nivelul jonctiunii scuamo-cilindrice. Pe lamele originale lucrate la Sp Jud de Urg SatuMare se ridica suspiciunea unor focare de microinvazie, dar sectiunile efectuate in laboratorulnostru infirma acesta ipoteza- focarele suspecte sunt limitate de mebrana bazala. Leziuneamasoara 2 mm lungime si este situata la 6 mm fata de marginea de rezectie exocervicala (marcatacu tus de China verde) si la 4,5 mm fata de marginea de rezectie endocervicala  (marcata cu tusde China verde); margine profunda la 5 mm (marcata cu tus de China verde).Se asociaza eroziuni, sufuziuni hematice si congestie vasculara. Epiteliul scuamos adiacentprezinta semne histologice sugestive pentru o infectie virala HPV: koilocitoza, parakeratoza.Epiteliul glandular endocervical nu prezinta atipii citologice.Concluzie:NEOPLAZIE INTRAEPITELIALA SCUAMOASA DE GRAD INALT, H SIL, CIN III/CIS.Absenta semnelor histologice de invazie stromala in fragmentele examinate.

Deci totusi nu e chiar asa, stiu ca nu e ok nici acesta dar totusi nu e histerectomie la 33 ani si fara copii.Azi am vb cu medicul si mi a spus ca e ok, sa ma grabesc cu procedura de vitro cat mai rpd, sa fie sigur, si peste 6 luni control pap.L am intrebat de ceva tratament dupa conizatie, ca tot citeam ca se da ovule, el zicea ca nu e nevoie, si nici de pap la 3 luni.Voi ce parere aveti?sau ceva pt cresterea imunitatii, avand in vedere ca am virusul.

As putea incerca totusi ceva ovule?care dintre ele?Mentionez ca de la conizatie au trecut 3 saptamani, si am si 2 fire de sutura si nu stiu dupa cat timp se absorb, si daca pot folosi ovule in acest timp.
Multumesc anticipat

Offline

 

#580 2016-05-07 00:00:51

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

ceska,imi pare rau.te citesc de mult.si eu intre timp m -am pricopsit cu HPV tulpini risc crescut.am facut colposcopie,ERAD.am CIN 1.deocamdata.am repetat ieri PAP ul.in functie de rezultat,voi repeta colposcopia.

dr meu de FIV,eu am facut deja 2 proceduri, mi-a spus sa rezolv intai cu HPV ul si rana,apoi procedura.

dr mea dintotdeauna mi-a zis sa cresc sistemul imunitar cu spirulina,echinaceea.am luat spirulina,polen amestecat cu miere.dar sistemul imunitar crescut dauneaza procedurii FIV,pt ca atunci sistemul imunitar trebuie sa fie scazut,pt a nu respinge embrionii.

eu zic sa vezi ce e cu problema cu rana. si ce probleme ai,apoi FIV.

Doamne ajuta!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#581 2016-05-09 09:44:02

ceska
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 51

Re: rana pe col 2

Pai sigur asa voi face, oricum abia ca a trecut o luna de la conizatie,voi repeta papul apoi inca o data...sper sa fie totul ok si sa ne putem apuca de fiv...cat mai rpd.imi este foarte frica de acel HPV, sa nu faca ceva iarasi.Eu inca nu am facut analiza sa vad ce tulpini am, ci am trecut direct la proceduri : biopsie si conizatie.pe buletinul de hiszto scria ca este.Urmeaza ca la urmatorul pap sa fac si aia, sa vad totusi ce tulpini am.

pai acum sa ma fac bine apoi vedem cu imunittea cum va fi, acum sa dezactivez putin HPV ul, sa vedem dupa.

Ultima oara a fost editat de ceska (2016-05-09 09:45:54)

Offline

 

#582 2016-06-05 16:34:07

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: rana pe col 2

Dupa ce in septembrie la Pap mi-a iesit ASC-H, am fost trimisa la HPV. 
Testul HPV a iesit pozitiv pentru grupul de 12 tipuri cu risc inalt (fara 16 si 18).

Doamna doctor mi-a facut o colposcopie cu urmatorul rezultat:

JSC: complet vizibila
tipuri de zona de transformare: 1
epiteliu scuamos originar: matur
aspecte colposcopice anormale: grad 1 (minor): epiteliu acetoalb subtire, margini neregulate
nepecific: test shiller +/-
localizare leziuni: in afara ZT, ora 12, 6
marime leziune: 25% suprafata col/ nr cadrane acoperite 2.

Mi-a propus pe loc cauterizarea, fara alte explicatii. Am decis sa mai cer parerea unui alt medic, care m-a trimis la Bucuresti, la Sanador, la doctorul Tarlea Virginia, pentru o alta colposcopie si un tratament corect. Ce stiti despre aceasta doamna? Si cat de scumpe sunt interventiile la dansa?

Offline

 

#583 2016-06-06 11:38:21

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

Doamna doctor tarlea e specializata in probleme ale colului.e un medic cu f multa experienta.ea si dinca gabriela sunt printre cele mai bune din tara in probleme de genul asta.costurile interventiei cred ca le gasesti pe saitul celor de la sanador.

Offline

 

#584 2016-06-06 22:44:48

rmdmiss
New member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 28

Re: rana pe col 2

Ceska: Dr badea de la micomi e ft buna. Laboratorul lor este in acelasi timp e bun. Eu as mai cere o opinie si la ei pt ca e o diferenta uriasa intre implicatiile celor doua rezultate. Nu vad cum sunt marginile de rezectie. Daca e ca primul rezultat, eu stiu ca ar mai trebui facute investigatii... Poate vbesc prostii, sa ma contrazica cineva daca nu zic bine. Daca e cis si marginile sunt libere, ai scapat si te urmaresti la 3 luni cu un pap si o genotipare... Multa sanatate si sa ti dea Dumnezeu un bebe sanatos cat mai repede!
Alice: fa analizele la micomi, daca tot vii la bucuresti. Dr tarlea e ok, dar e ft expeditiva. De principiu e atenta si are grija de pacientele ei, insa iti va spune sa faci analizele la sanador din ce stiu eu. In plus exista de cativa ani un test care se numeste cintec plus si care iti spune daca un rezultat asc h e chiar high sil sau nu

Ultima oara a fost editat de rmdmiss (2016-06-06 22:50:47)

Offline

 

#585 2016-06-07 12:23:24

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

Da tarlea e mai expeditiva,dinca e mult mai atenta ca sa zic asa.mie de dinca mi-a placut mai mult...

Offline

 

#586 2016-06-11 19:01:54

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: rana pe col 2

Multumesc tuturor! Testul HPV la Micomi a fost facut.

Offline

 

#587 2016-08-23 14:08:17

ceska
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 51

Re: rana pe col 2

Buna fetelor...Am revenit sa va povestesc ce s a mai intamolat de la ultima scrisorica....si sa va cer parerea in legatura cu ceva.

Deci in 9 iunie am fost la Cluj la un dr. cu competente in gine-onco, care expre cu asa ceva se ocupa.Initial am vrut pap dar la consult mi a gasit colpita mixta la care am primit tratament: TINIZOL (amandoi - doza unica), DOXICICLINA - 7 zile, ovule TERGYNAN - 10 zile si spalaturi vaginale 10 zile cu ceai de musetel.Apoi dupa menstra inca 4 zile de CERVUGID. In 6 iulie urma sa merg sa fac papul la 3 luni.Odata cu aceasta am facut si tipizare HPV si citologie in mediu lichid. Proba a fost trimisa la laborator SANTOMAR din Cluj. Rezultat PAP II cu o specificatie de inflamatie, dar nu am primit nici un tratament. HPV negativ atat pt cele cu grad inalt cat si pt cele cu grad scazut.Asta nu inteleg cum din moment ce mi s a spus ca  rana pe col e de la HPV. La 3 luni de la conizatie , HPV sa fie negativ? e drept ca m am lasat de tigari, am mancat si baut foarte multe fructe legume smoothie si am luat si multivitamine, dar ...nu stiu.

In 13 august trebuia sa mi vina menstra, dar degeaba, inainte cu cateva zile avea secretie maro ca de obicei , dar menstr tot nu a aparut nici in ziua de azi.Secretia maro tot mai am redus cantitativ.La sfarsitul lunii IULIE din cauza unor EDEME la picior timp de 2 saptamani am facut niste analize de urina, unde la sedimentul urinar mi au aparut 8-10 leucocite, mucus, si urme de CANDIDA.am primit tratament NISTATINA - 7 zile si pt retentia de apa FUROSEMID - cate 1 buc la 2 zile - o saptamana si NIDOFLOR crema pentru mancarimi cauzate probabil de candida.

Ma gandesc ca edemele si intarzierea menstrei sunt de la o dereglare hormonala cauzata de stres medicamente, etc.poate fi ? am facut si 2 teste de sarcina, una ieri si una sambata, ambele negative.

nu mai stiu ce sa cred.

M am gandit la o un tratament de 5 zile de ORGAMETRIL 2 buc/zi. Asa am primit si maidemult cand nu mi a venit...dar nu stiu.Imi cer scuze ca m am lungit putin mai mult big_smile puss

Ultima oara a fost editat de ceska (2016-08-23 14:10:00)

Offline

 

#588 2016-08-23 14:40:18

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: rana pe col 2

Ceska,se poate negativa hpv-ul eu zic sa te bucuri
Nu as lua furosemid pt retenție mai ales ca poți cumpăra de la plafar capsule cu urzica pt retenție și care nu au efecte adverse.
Pt candida încearcă sa îți pui ovule cu lactobacili și sa iei și oral lactobacili.
Cu întârziere nu știu ce sa zic,medicamentul ala o sa te facă sa sângereze dar nu e o menstrua adevărată. Mai bine mergi și fa niște analize hormonale și vezi după ce și cum

Offline

 

#589 2016-08-23 14:55:05

ceska
New member
De la: Satu Mare
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 51

Re: rana pe col 2

Lucia14 a scris:

Ceska,se poate negativa hpv-ul eu zic sa te bucuri
Nu as lua furosemid pt retenție mai ales ca poți cumpăra de la plafar capsule cu urzica pt retenție și care nu au efecte adverse.
Pt candida încearcă sa îți pui ovule cu lactobacili și sa iei și oral lactobacili.
Cu întârziere nu știu ce sa zic,medicamentul ala o sa te facă sa sângereze dar nu e o menstrua adevărată. Mai bine mergi și fa niște analize hormonale și vezi după ce și cum

Voi face si analizele, dar vreau sa repet papul in octombrie, cand mai trec 3 luni, si as face o cura de branca ursului.Acum cativa ani am faut si pe atunci menstra era la 33-35 zile sau poate chiar mai mult si dupa cura s a stabilit la 29-30 zile.si plus probabil dereglarea si de la faptul ca m am ingrasat ...cum m am lasat e fumat...tre sa fac ceva sa dau cateva kg jos.deci voi renunta la paine, dulciuri si mancat dupa ora 18:00

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.