homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-33


#609 2015-08-16 14:10:49

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc pentru raspuns!

Offline

 



#610 2015-08-22 17:36:43

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: Secretie vaginala NORMALA

Revin cu o intrebare. Se pare ca tot am spotting de cand am inceput pastilele. Sunt imediat la capatul primei folii. Este ceva normal asta in prima luna? Am un spotting usor, o secretie putina dar maroniu deschis. Eu am mai luat pastile anticonceptionale, Marvelon si apoi Desorelle pentru mai multi ani, dupa care le-am intrerupt anul trecut in luna mai. Nu am mai patit asa pana acuma. Anul acesta am dorit sa incep iarasi sa iau AC (Desorelle) si am inceput cu acest blister. Multumesc!

Offline

 

#611 2015-08-22 18:21:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

da, nu e ceva anormal

Offline

 

#612 2016-03-17 03:44:57

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna seara la toata lumea am si eu o problema , acum o luna de zile am avut infectie urinara am fost la doctor am luat antibiotice infectia a trecut dar de atunci am niste arsuri,zgarieturi vaginale insuportabile ,dureri de spate si burta suportabile am fost iar la doctor si a continuat sa imi dea antibiotice si clotrimazol de o luna nu trec arsurile. ar trebui sa nu mai iau antibiotice? nu sunt in Romania sunt in Anglia si doctori de aici par a nu stii prea multe... in fiecare saptamana merg la doctor, urgente la diferite spitale toti ma intreaba de simptome ma palpeaza si apoi imi prescriu antibiotice pt candidoza ba pentru vaginita.nu stiu ce sa mai fac nu mai suport chiar ma gandesc sa vin in tara ...va rog un sfat.multumesc

Ultima oara a fost editat de alexutza (2016-03-17 03:47:47)

Offline

 

#613 2016-03-20 22:37:17

Emanuela14
Membru
Inregistrat: 2016-03-20
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna ziua! Acum 2 luni de zile am avut primul consult ginecologic, in august 2015 mi.am inceput viata sexuala. Mi s-a facut testul Papanicolau si am fost depistata cu tricomonaza, eu neavand simptome. Medicului i s-a parut ciudat faptul ca aveam o secretie vaginala alba ( mereu am avut-o asa, nu avea miros). Mi-a dat tratament cu ovule inainte sa primeasca rezultatul analizelor si mi.a mai dat si niste pastile cu hormoni , pe care nu le.am luat, mama a spus ca nu e indicat la 18 ani sa iau hormoni. Dupa rezultat impreuna cu ovulele am luat in acelasi timp  si Metronidazol timp de 10 zile de 3 ori pe zi. Tin sa mentionez ca doctorul cand a mers mama dupa rezultate nu i.a spus nimic, decat sa iau pastilele... Si la trichomonas pe analize sunt doar doi de + .De cand am terminat tratamentul am aceeasi secretie, alba nemirositare cum aveam si inainte. E posibil sa nu ma fi vindecat? Ce as putea face? La doctor nu as mai merge sa mai dau bani pe inca un consult 😔Usturime la urinare nu am, nici urinari frecvente. Sa mai repet inca o data tratamentul? Secretia vaginala o am asa de cand ma stiu?

Ultima oara a fost editat de Emanuela14 (2016-03-20 22:40:19)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2016-03-20 22:42:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

partenerul a facut tratament ? trichomonas e o boala cu transmitere sexuala
poti merge sa repeti analiza sa vezi daca tratamentul a avut efect sau nu dar, atata timp cat partenerul nu se trateaza, o poti lua din nou

Offline

 

#615 2016-03-20 22:45:13

Emanuela14
Membru
Inregistrat: 2016-03-20
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

heimdall a scris:

partenerul a facut tratament ? trichomonas e o boala cu transmitere sexuala
poti merge sa repeti analiza sa vezi daca tratamentul a avut efect sau nu dar, atata timp cat partenerul nu se trateaza, o poti lua din nou

Da si iubitul meu s.a tratat tot cu Metronidazol timp de 10 zile si pana nu am terminat amandoi tratamentul nu am avut contact sexual

Offline

 

#616 2016-03-28 20:57:58

gabytza_g
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 77

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna! Mi-a recomandat medicul cerviron ovule pentru ca am o secretie mai abundenta, desi la analize nu a iesit nicio infectie. Este obligatoriu sa ma spal si intern inainte sa le pun? Eu sunt putin reticenta in ceea ce priveste spalarea intravaginala...

Offline

 

#617 2016-03-28 20:59:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

nu, nu e nevoie

Offline

 

#618 2016-05-17 01:03:17

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna seara,
La aproximativ o saptamana dupa ultimul contact sexual mi-am facut analizele si vreau sa stiu:
1. chlamydia, mycoplasma, candida, trichomonas etc. pot sa nu iasa inca pozitiv pt. ca a trecut doar o saptamana? (sper ca nu, pentru ca mi-au iesit negativ)
2. mi-a iesit doar ureaplasma, dar scrie asa:
Ureaplasma spp:
PCR- pozitiv*
Cultura pe medii liofilizate - incarcatura bacteriana sub limita de detectie a metodei (se interpreteaza ca flora saprofita a tractului genital; nu necesita tratament antibiotic)
Asta inseamna ca se va agrava si va trebui sa iau antibiotic dupa cateva luni sau ca o las asa?
O pot transmite mai departe in stadiul asta?
Secretia mea e ok sau nu? Pentru ca imediat dupa contact nu m-am simtit bine genital vorbind, simptome care s-au atenuat in cateva zile. Precizez ca partenerul e acelasi de aproape 2 ani, dar de aproximativ 7 luni nu mai avusesem contacte.
In analize apar relativ frecvente leucocite (pmn). Sunt de la ureaplasma? E ok sa le las asa? Din cate inteleg medicul asta intentioneaza. E posibil sa ma simt neplacut dupa fiecare contact de la prezenta ureaplasma? Pentru ca mereu am simptome cateva zile dupa orice contact (usoara iritare, usoara mancarime, secretie lipsa sau mai multa, parca inflamarea glandelor de la intrarea in vagin, sau mi se pare mie ca se umfla?). 
3. Nu m-au lamurit cu neisseria gonorhea si cu gardnerella, nu scrie nimic de ele pe analize, desi am facut special si culturi din secretie si examen la microscop (lama).
4. Mereu insista medicii si asistentele ca mycoplasma si ureaplasma nu au ce rau sa imi faca si ca nu produc schimbari la nivelul mucoasei vaginale (asta mi s-a spus la recoltare la medlife acum) si ca trebuie tratate doar in cazul unei sarcini. Vad ca nu prea le privesc ca pe BTS. Eu nu vreau nici o inflamatie acolo. Cum fac sa o tratez daca nu imi da reteta? Citesc pe net ca netratate pot duce la infertilitate, pot infecta fatul in caz ca (si poate nu il planuiesti, iar odata insarcinata clar nu mai poti lua antibiotice). Si mereu ma bat la cap ca nu am nevoie sa fac analiza si eu insist ca le vreau pe toate ca sa ma asigur ca n-am niciuna. Mereu am discutii cu ei, ar prefera sa vin, sa tac, sa dau banii, sa fac ca ei, sa imi faca "o lama" si sa imi dea niste ovule si eventual pastile dupa ureche ca sa mai fiu clientul lor si 5 luni de acum incolo cand tot rau ma voi simti...
Scuze pentru roman, va multumesc fetelor!
O seara buna!

Offline

 

#619 2016-05-17 16:19:21

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Secretie vaginala NORMALA

- se zice ca trebuie sa treaca aproximativ 2 saptamani pentru a detecta mai cu certitudine infectiile genitale despre care ai scris tu: candida, gardnerella, trichomonas, neisseria, chlamydia, ureaplasma, mycoplasma.
- in ceea ce priveste ureaplasma, parerile sunt impartite: unii doctori spun ca nu e necesar a fi tratata, altii spun ca poate sa provoace avort spontan unei femei insarcinate. pentru orice femeie care isi doreste copil, este indicat sa scape mai din timp de ureaplasma, pentru ca tulpinile din ziua de azi pot fi foarte rezistente la antibiotice. ureaplasma este foarte des intalnita printre tinerii din ziua de azi; ca idee, am inteles ca se pot lua unele antibiotice si in primul trimestru de sarcina, insa ureaplasma poate fi rezistenta. in general, de electie sunt tetraciclinele (daca ies si la antibiograma). ureaplasma urealyticum si mycoplasma hominis nu sunt boli vaginale, ci de col, precum chlamydia si mycoplasma genitalium. ele pot duce la boala inflamatorie pelvina, de aceea e mai usor sa tratezi infectia singura aflata in stare incipienta, decat inflamatia cronica. aceasta poate duce la infertilitate, iar de cele mai multe ori este asociata cu chlamydia. in principiu, trebuie tratat si partenerul de orice infectie sexuala, insa infectiile proprii vaginale - streptococ B si eventual candida - nu necesita acest lucru. medicul decide.
ureaplasma, pe langa inflamatia colului, mai da uretrita non-gonococica (adica o inflamare simpla a uretrei, nu cea cauzata de neisseria/gonoree ce apare de la gonococ). asa se explica usturimea la urinat, in timpul sexului sau generalizata; asta in cazul in care nu iese nimic in neregula la cultura din secretia vaginala si la sumarul de urina + urocultura.
nu uita sa iti urmaresti si examenul Papanicolau, care arata sanatatea colului, ce poate dezvolta leziuni la un moment dat, la unele femei - depinde de sistemul imunitar, de partener, dar si de numarul partenerilor si de istoricul sexual al acestora (Romania e tara cu cele mai multe probleme in acest sens). e cel mai important aspect ginecologic, iar problemele depistate din timp sunt mult mai usor de tratat decat daca sunt descoperite mult mai tarziu.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2016-05-18 23:23:23)

Offline

 

#620 2016-05-18 12:41:08

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc Jeannie. Am precizat ca nu au iesit chlamydia, mycoplasma, candida, trichomonas la cele 2 examene: secretie de col si vaginala, insa stiu ca la cea vaginala testau si gardnerella si gonoree. nu pricep daca sunt excluse daca nu scrie nimic de ele sau imi trebuie alte analize, alti bani pt ele. stiu cu ce se trateaza ureaplasma, dar fara reteta nu le pot lua. nu inteleg de ce considera flora saprofita daca am simptome, leucocite si iese ureaplasma. ma gandesc ca nu ajuta ovulele pt ca lactobacilii erau frecventi. si in plus stiu ca faci caliculi renali de la ureaplasma. ultimul papanicolau era clasa II pt ca aveam e. coli. cat despre doxiciclina, am luat in trecut si mi-e extrem de rau de la ea in cateva minute dupa ce o iau, nu la stomac, ci ameteli, stari de voma.

Ultima oara a fost editat de eph (2016-05-18 12:50:24)

Offline

 

#621 2016-05-18 13:25:26

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Secretie vaginala NORMALA

daca aveai gardnerella sau neisseria, se vedea la culturile pe care le-ai facut deja. nu se fac culturi separate pentru ele. totusi, a trecut doar o saptamana.
leucocitele mai cresc, mai scad, vaginul nu e un mediu steril. ti-a iesit ureaplasma >10*4 UFC/proba? daca ti-a fost rau cu doxi, poti sa iei alt antibiotic de pe antibiograma; iar un tratament local cu ovule Cervugid (deci nu ovule cu lactobacili) poate fi util de asociat cu pastilele. ca idee, poti si sa ignori infectia asta, nu e asa amenintatoare ca altele. dar daca vrei sa faci in curand un copil, ar trebui tratata.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2016-05-18 23:26:11)

Offline

 

#622 2016-06-13 13:36:20

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Secretie vaginala NORMALA

a iesit exact cum scrie mai sus. nu am nici o antibiograma facuta la ureaplasma, pt ca sustin ca nu a fost nevoie, deci cum o tratez daca vreau sa fac un copil? intreb si eu. nu vreau nici un copil, nici acum, nici peste 10 ani, dar poate se intampla, nu vreau complicatii, in plus, vreau sa nu am infectii degeaba.

Offline

 

#623 2016-06-13 13:45:20

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Secretie vaginala NORMALA

si eu sunt tare curioasa care e diferenta intre:
ureaplasma prezent > 10*4 UFC/prelevat
si ureaplasma prezent < 10*4 UFC/prelevat

niste ani de zile am avut-o prezenta cu ">". apoi mi-a trecut. apoi mi-a revenit cu "<" si mi-au faccut antibiograma

Offline

 

#624 2016-06-13 13:47:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

aici e un topic unde mai multi medici spun ca nu e nevoie de tratament : http://forum.anticonceptionale.ro/t2590 … -tari.html
credeti ca luatul de antibiotice asa, doar ca sa dea frumos pe hartie, nu are efecte negative ?
eu una nu as trata-o si e posibil ca organismul sa scape singur de ea

Offline

 

#625 2016-09-06 23:41:31

Toma gabriel
New member
Inregistrat: 2016-04-27
Mesaje: 65

Re: Secretie vaginala NORMALA

Am si eu o problema! In ultimul timp de când am început sa fac sex sângerez! Si nu stiu din ce cauza! Dar mereu cum încep sa dau mai tare sângerez si dimineața ma trezesc cu pete pe lenjeria intima ! Ajutați.ma va rog!

Offline

 

#626 2016-09-07 11:44:52

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Secretie vaginala NORMALA

cu ce te-am ajuta noi mai mult decat un doctor?  va  va


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#627 2016-09-07 12:10:26

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Secretie vaginala NORMALA

Sa lamurim o chestie. Esti barbat sau femeie? smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.