homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Masaj Anticelulitic-7


#115 2011-07-21 23:50:15

V.
Banat
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 176

Re: Masaj Anticelulitic

ca alea care apar dupa epilat? vezi sa nu fie de la crema, eu am fost acum 2 luni la masaj (nu anticeva.. ci masaj) si cred ca m-a dat  cu ceva care imi provoca alergie ca pe picioare mi-au aparut pete mici rosii, cum apar dupa epilat de m-am si speriat.

l.e sau poate pur si simplu s-a pus sangele in miscare in zonele alea big_smile

Ultima oara a fost editat de V. (2011-07-21 23:50:44)

Offline

 



#116 2011-07-22 13:28:57

BabyLove
Sr. member
Inregistrat: 2008-07-19
Mesaje: 1266

Re: Masaj Anticelulitic

Ca alea,dar putin mai mari iar cand apas pe piele ma doare ca atunci cand e piele vanata . Sper sa-si faca efectul crema big_smile


hjarta hjarta

Offline

 

#117 2011-07-22 13:35:38

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Masaj Anticelulitic

eu zic ca esti alergica la ea si nu ca isi face efectu hmm

Offline

 

#118 2011-07-23 01:24:22

BabyLove
Sr. member
Inregistrat: 2008-07-19
Mesaje: 1266

Re: Masaj Anticelulitic

Daca eram alergica,eu zic ca aveam mancarimi sau altceva,dar nu am.Azi vad ca s-au mai inchis la culoare,iar cand apas pe ele ma dor.


hjarta hjarta

Offline

 

#119 2012-05-23 00:42:31

aladin
Membru
Inregistrat: 2012-05-22
Mesaje: 2

Re: Masaj Anticelulitic

Salutare,
sunt un tatic aterizat pe aici pe forum si rasfoind diverse subiecte am ajuns in aria masajului anticelulitic.
Lucrez in domeniul medical microacupunctura, tehnici medicale orientale gen ventuze, masaj Guasha,  moxibustie etc si citind paginile acestui topic, de interes pentru mine , o sa fac niste completari.  Nu o sa contrazic pe nimeni, nu o sa punctez cine a gresit , insa o sa spun cam cum stau lucrurile:

Avand mai mult de lucru cu patologii decat cu aspecte estetice ale tratamentelor , m-am implicat mai multi ani in obezitatate , ca patologie , decat in celulita ( nu punctez diferentele dinte ele aici) . Insa, cam de 2 ani vad ca a luat si la noi in tara amploare masajul cu ventuze in scopul de a scapa de celulita.

Bun si nu prea.
Strict ca aspect, masajul cu ventuze este cel mai bun lucru pe care il puteti face la ora actuala pentru celulita. Insa nu va scapa de ea. Imbunatateste insa drastic aspectul pielii, o netezeste , o tonifica si mai are si alte efecte care , chiar daca nu sunt bagate in seama, pot spune ca sunt si mai importante. Scoate din tesut sangele blocat, toxinele si le exteriorizeaza.
Similare ca efect sunt terapia cu ventuze fixe, masajul cu ventuze ( mobile) si terapia cu piatra de jad Guasha.
Evident ca va bucurati ca pielea e mai neteda si va temeti ca va apar pete ca echimozele pe piele. Problema e alta.  Daca acele echimoze apar usor, fara un masaj in forta insemna ca DVS ca pacient suferiti de un blocaj puternic al energiei interne si masajul in sine va pune un diagnostic prin acele pete si in acelasi timp va face si o puternica terapie prin exteriorizarea blocajelor, catre piele.
Mai pe romaneste exista sange stagnat , limfa stagnata, toxine, in preajma articulatiilor, in dreptul organelor si un astfel de masaj il scoate. Aici e cel mai mare castig.
In plus se realizeaza drenaj limfatic foarte puternic.
Chiar la un om oarecum activ care spala, calca, matura ...se considera ca limfa are miscare incetinita ( cu patologii de rigoare inca nemanifestate) comparativ cu o persoana care misca amplu incheieturile, membrele, facand sport.
Asa incat acest masaj va mai ajuta intr-o directie, drenare limfatica puternica.
In plus va vascularizeaza puternic pielea. Efectele nu le mai numesc, se cunosc. Pe fata ar fi cel mai mare castig cu aceasta vascularizare suplimentara prin  masaj, pentru ca pielea pe fata imbatraneste mai usor, daca nu e vascularizata, nu e oxigenata,si isi pierde tonusul si aspectul.

Sfatul meu este sa mergeti la un astfel de cabinet de masaj sau sa faceti masajul acasa, regulat. Nu cadeti insa in capcana de a incerca sa tratati o obezitate cu acest masaj. Obezitatea este alta poveste, cu mai multe pagini de explicat.
Simplu ar fi sa aveti niste ventuze din silicon care au cam inceput sa apara si pe la noi.
In trecut se facea masajul cu ventuze din cauciuc insa are niste inconveniente majore. Cauciucul se comporta diferit fata de silicon atat termic cat si chimic si in plus e opac.
prin silicon trebuie sa vedeti pielea . E mult mai simplu asa. In plus siliconul e mai maleabil si fara reactii adverse la contactul cu pielea.
In practica mea am folosit atat ventuze de provenienta ruseasca cat si ventuze din Asia. Cele rusesti de pe piata sunt slabe calitativ, dure, mai putin elastice si se comporta diferit pe masura ce se incalzesc in mana. Adica nu este bine.
Cele din Asia am gasit sa fie mai apropiata de ..adevar. Sunt bune. Le gasisem in Romania pe la doua firme, importatori directi de produse specifice.
Ma intreba ieri un pacient cum lepoate deosebi pe cele rusesti mai slabe de cele bune din Est. Pai lucrand cu amandoua am vazut ca ventuzele rusesti au un punct de turnare deasupra lor din matrita. Ca un tzumburuc. Oricum daca le folosesti le distingi usor.
In plus cele din asia au fost scoase pe mai multe dimensiuni , atat pentru fata , mici cat si mari vreo 8 cm in baza. Sunt bune pentru acoperit zone mari la masaj
   In unele tari mai rasarite, in cabinete de lux am vazut ca folosesc sisteme de vacuumare pe baza de pompa. Costa mii de euro asa ceva.
O alternativa simpla am vazut ca sunt ventuzele cu supapa, cu pistol de vidare si furtun de prelungire. Adica pui ventuza pe piele si o conectezi cu furtunul de pistol. Cu el videzi si plimbi ventuza pe piele.
problema e ca produsele chinezesti sunt proaste calitativ au furtunele subtiri , nu videaza bine si cedeaza repede. In plus supapele nu se comporta chiar bine. Sunt si marci mai scumpe care insa se comporta exemplar insa maseurul ocazional nu are de unde sa stie.
Seturile acestea chinezesti cu pompa sunt bune doar pentru masaj cu ventuza fixa. Nu prea e fiabil pentru masaj anticelulitic. In cabinet la mine am folosit exclusiv seturi de provenienta coreeana, net superioare calitativ , atunci cand am optat pentru masaj anticelulitic.
Nu ma intrebati de unde sunt sau unde am cabinetul, nu scriu acest post ca sa am cliente la masaj smile  . Am lucrat si lucrez aproape exclusiv in ultima vreme pe patologii adica terapeutic si in special acupunctura, auriculoterapie.
As da si niste adrese cu vre-o doua firme de pe net unde puteti gasi ventuze din silicon bun pentru masaj anticlulitic sau seturi cu supapa de reala calitate , dar nu sunt permise linkurile din cate am vazut,  la inregistrare.
Va mai stau la dispozitie , cu raspunsuri.

Ultima oara a fost editat de aladin (2012-05-23 00:54:59)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2016-01-11 11:26:57

aladin
Membru
Inregistrat: 2012-05-22
Mesaje: 2

Re: Masaj Anticelulitic

Mai sa fie, dar in 3 ani de zile ati abandonat complet ideea masajului cu ventuze?
Daca nu ati gasit de cumparat va pot indruma eu catre locatia de unde cumpar eu pentru cabinetul meu, fix de alea cu silicon bun:
uite http://www.produsemasaj.ro/ventuze-pentru-masaj
Sunt ventuze de alea cu certificari, silicon alimentar, moi, care nu lasa urme pe corp. Nu recomand cele din cauciuc albastru ca am ascultat feedback ul unor paciente si mi-au spus ca e ca si cum ai plimba radiera apasat pe piele.

Offline

 

#121 2016-05-06 10:04:56

mimo
New member
Inregistrat: 2015-07-31
Mesaje: 62

Re: Masaj Anticelulitic

Masajele sunt printre cele mai eficiente metode pentru indepartarea celulitei. O prietena face cura cu Cellinea  si se lauda ca are rezultate cu el.

Offline

 

#122 2018-09-28 19:32:13

ruchisanaki
Membru
Inregistrat: 2018-09-28
Mesaje: 4

Re: Masaj Anticelulitic

Tratamentul celulitei - https://cellinea.com

Ultima oara a fost editat de ruchisanaki (2019-05-31 09:04:57)

Offline

 

#123 2018-10-19 13:27:17

molneadana
New member
Inregistrat: 2017-09-25
Mesaje: 11

Re: Masaj Anticelulitic

E destul de invasiva metoda cu masaju

Offline

 

#124 2018-11-30 14:22:06

kissis1234
New member
Inregistrat: 2018-11-28
Mesaje: 5

Re: Masaj Anticelulitic

rotfl2 Buna. Eu nu cred ca este atat de importanta crema anticelulitica care este folosita. Din experienta spun ca mai importanta decat crema in sine sau alte proceduri gen impachetari este priceperea celui sau celei  care face masajul .( invinetirea nu inseamna ca un masaj anticelulitic este eficient din contra). Am folosit crème diverse de-a lungul timpului, de la cele mai scumpe pana la cele autohtone. Importante sunt urmatoarele aspecte:
-sa te tii de treaba odata ce ai inceput
-cel care face masajul sa fie cu experienta
-o crema care sa ajute procedura

Acum fac masaj de doua ori pe saptamana si folosesc o crema care nu este nici prea scumpa, care intra mai greu in piele si care nu se consuma atat de repede dar de care  de care sunt multumita .

*reclama

Ultima oara a fost editat de kissis1234 (2018-11-30 14:22:38)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.