homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale


#1 2016-01-07 00:19:39

andreeaioana
New member
Inregistrat: 2012-09-23
Mesaje: 67

anticonceptionale

Buna seara! Folosesc AC de 6 ani si nu am facut nicio pauza. Mentionez ca am 26 de ani si le folosesc atat ca si metoda contraceptoiva, dar si pentru ca altfel nu imi vine menstruatia decat la cateva luni. Stiu ca le folosesc de foarte mult timp, si am facut in aceasta perioada pauze doar de vreo 2-3 luni. Intrebarea mea este daca acestea ar fi putut sa imi atace deja organismul? Am citit ca pe termen lung au tot felul de reactii adverse si m-am cam speriat. Este perioada lunga, trebuia sa fac pauze mai mari sau chiar sa renunt la ele? Ce stiti din experienta voastra? Ma tem, spre exemplu, sa nu imi fii atact ficatul, Mentionez ca folosesc Miligest, la recomnadarea ginecologului.

Offline

 



#2 2016-01-07 07:58:44

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: anticonceptionale

Mai exista topicuri pe tema asta. Inclusiv acesta :  http://forum.anticonceptionale.ro/t3907 … onale.html . Data viitoare foloseste functia de cautare si posteaza la un subiect deja deschis.

Ca sa iti raspund la intrebare: nu stiu in ce masura ti-au afectat ac-urile organismul. Avand in vedere ca le folosesti de multi ani banuiesc ca iti faci analizele la timp. Pauzele acelea de 2-3 luni mai mult rau fac organismului. Practic inafara de pauza de 7 zile dintre blistere ele nu au vreun beneficiu.
Ginecologul si medicul de planning(care a studiat contraceptia in cele mai mici detalii, si este cel mai in masura sa prescrie) iti stau la dispozitie pentru toate aceste intrebari. Mai ales pentru a interpreta analizele de sange.
Eu consider ca pe termen lung pastilele anticonceptionale pot avea mai multe beneficii.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2016-05-13 22:15:33

Toma gabriel
New member
Inregistrat: 2016-04-27
Mesaje: 65

Re: anticonceptionale

Buna am si eu o ?ntrebare și vreau un sfat! Care metoda e mai buna si mai plăcută cea cu prezervativul sau cea cu Ac?

Offline

 

#4 2016-05-16 13:41:44

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionale

Fiecare vine cu avantaje si dezavantaje.
Prezervativul protejeaza impotriva bts dar are ca dezavantaj faptul ca trebuie intrerupt preludiul pt a-l pune. Dar e ideal in cazul relatiilor pasagere.

Ac nu protejeaza impotriva bts dar presupun administrarea de hormoni care inhiba ovulatia.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.