homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-34


#628 2016-09-08 15:37:18

Toma gabriel
New member
Inregistrat: 2016-04-27
Mesaje: 65

Re: Secretie vaginala NORMALA

Bărbat dar mi se i tâmplă asta

Offline

 



#629 2016-09-08 15:45:04

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Secretie vaginala NORMALA

Mergi și vb cu un medic.

Offline

 

#630 2016-09-09 18:30:56

ramonique
Full member
Inregistrat: 2007-01-10
Mesaje: 131

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna fetelor,

Am facut zilele trecute testul papanicolau si un examen secretie vaginala.
Azi mi-au venit rezultatele, insa dr. este in concediu pana peste 2 sapt.
Ma poate ajuta cineva, va rog, cu o interpretare pana merg la dr.?

Rezultat papanicolau are bifate urmatoarele:
x satisfacator pentru evaluare, celule endocervicale/metaplaziate;  x prezente
x negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne (NILM)

Rezultat cultura secretie vaginala:
Examen direct - frecvente celule epiteliale plate, rare PMN, frecventi bacili Gram pozitiv de tip Lactobacil, rari coci Gram pozitiv
Culturi negative pentru germeni patogeni

Din cate imi dau eu seama pare ok, dar totusi vreau si alte pareri, poate mai specializate big_smile

Mai am o intrebare: daca exista o posibila infectie cu Mycoplasme ar iesi la aceste 2 analize sau trebuie o analiza specifica pt aceasta?

Multumesc.


Vor exista mereu oameni care te vor rani, asa ca trebui sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara! :kära:

Intotdeauna fa bine, aceasta va multumi pe cativa si va surprinde pe restul. applause

Offline

 

#631 2016-09-09 18:46:58

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Secretie vaginala NORMALA

totul bine si la PAP si la secretie.

mycolpasma,ureaplasma si alte specifice,necesita analize separate.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#632 2016-09-09 19:20:57

ramonique
Full member
Inregistrat: 2007-01-10
Mesaje: 131

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc Sonia pt. raspunsul prompt.

Intreb de aceste analize pt mycoplasme deoarece fosta prietena a actualului meu prieten i-a spus ca si-a facut analize si i-au fost descoperite infectii cu mycoplasme si a primit antibiotice ca tratament ... eu avand contacte cu el ma tem sa nu am si eu aceste infectii ...
si credeam ca in aceste analize pe care le-am facut s-ar fi vazut orice posibila infectie.


Vor exista mereu oameni care te vor rani, asa ca trebui sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara! :kära:

Intotdeauna fa bine, aceasta va multumi pe cativa si va surprinde pe restul. applause

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2016-09-09 19:50:07

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Secretie vaginala NORMALA

mycoplasma si ureaplasma nu sunt BTS uri.dar pt linistea ta,fa aceste analize.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#634 2016-10-10 19:12:57

Lavinia1.muresan
Membru
Inregistrat: 2016-10-10
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna.am o problema.din examenul secretiei mi-a rezultat ca am flora formata in majoritate din lactobacili,rari coco gram pozitivi,frecvente leucocite si frecvente celule epiteliale plate.mrdicul mi-a pus diacnosticul colpita si mi-a recomandat tratament cu 2 tipuri de ovule. A spus ca ni e nimic serios.
Nu stiu,oare sa consult alt medic sau sa vad daca functioneaza cu ovulele acelea?

Offline

 

#635 2016-10-10 23:49:46

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Secretie vaginala NORMALA

Lavinia,ti-a iesit vaginita bacteriana,candidoza sau vaginita nespecifica?cam asta inseamna colpita-inflamatia vaginului.e bine ca ai lactobacili.dar fa si tratamentul cu ovule. da,nu e nimic serios.ce ovule ai primit?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#636 2016-10-11 06:58:50

Lavinia1.muresan
Membru
Inregistrat: 2016-10-10
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

Nu mi-a zis sa imi fac mai indetaliat.mi-a recomandat klion si zinat apoi ceva ovule pentru refacerea florei.nu a inteles de ce mi-a iesit flora normala.cred ca bine zic. In 2012 am fost tot la acest medic si la fel mi-a pus diacnosticul dar atunci doar dupa a 2a consultatie dupa ce am dus rezultatul de la laborator.m-am gandit sa imi fac o consultatie intr-un oras mai mare din apropiere cum ar fi clujul dar nu am avut concediu

Offline

 

#637 2016-10-11 09:55:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

eu as merge la un laborator si as cere niste culturi din col sa vezi daca chiar iese ceva si e nevoie de tratament, nu mi-e clar ca e nevoie de antibiotic in cazul tau
ai vreun simptom ? e foarte posibil sa fie o flora normala, ai lactobacili...

Offline

 

#638 2016-10-11 20:35:05

Lavinia1.muresan
Membru
Inregistrat: 2016-10-10
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

A mai zis ca am o usoara inflamatie.mentionez ca am mai avut in urma cu un an o secretie mirositoare alba pe care am tratat-o atunci.dar la aceasta nu prea ma patez.doar in timpul actului am observat ca e groasa.ca igiena folosesc de mult timp lactacyd sapun,in interior nu ma spal deoarece asa am considerat,nu folosec anticonceptionale si oarecum am avut incredere in partener.revenind la igiena cand merg la lucru ma spal extern ,cand vin fac dus si iarasi ma spal dupa actul sexual.

Offline

 

#639 2017-10-01 04:07:20

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna,

De cateva zile am avut o senzatie de prurit cu o leucoree apoasa, albicioasa, fara miros, , m-am gandit ca am facut iarasi o candidoza, insa vad ca tratamentul nu si-a facut efectul asa ca ma gandesc sa nu fie altceva. 

Problema este ca mi-am pus un ovul cu Lomexim si nu stiu cat timp ar trebui sa treaca dupa asta ca sa pot face un examen de secretie vaginala ale carui rezultate sa nu fie influentate de ovulul respectiv. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Offline

 

#640 2017-10-01 10:55:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

ar trebui sa astepti macar o saptamana

Offline

 

#641 2017-12-20 21:47:02

Maggie44
Membru
Inregistrat: 2017-12-20
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna seara. Suntem la al treilea episod de vaginita bacteriana...in ultimul an. Sunt exasperata de aceasta problema, iar doctorul ginecolog (merg la un singur doctor ginecolog) nu are nicio explicatie pt aceste episoade care se tot repeta.  Un episod incepe cam asa: distractia se repeta cam la 4 luni. Dupa cateva contacte sexuale (mentionez ca incercam sa facem un bb, deci ejaculare interna) lui ii apar bubite rosii pe capul penisului plus miros neplacut, apoi cam la 1 zi imi apare mie secretie grunjoasa (candida) fara miros.si cateodata usturimi. Merg la.doctor pt secretie, iese acelasi lucru mereu: candida & flora cocobacilara gram negativ ( altceva nu iese, avem toate facute la zi sifilis chlamidia hiv ghonoree ureaplasma mycoplasma TOT) luam tratament, merg din nou la analize, totul s a curatat iar dupa cateva luni ....o luam de la capat. Sunt exasperata.... nu stiu de ce tot apare aceasta infectie; fetelor...a mai trecut careva prin asa ceva?? Ce este aceasta flora cocobacilara gram negativ si de unde o tot iau.???? Va rog mult daca aveti vreun sfat ceva orice, nu stiu ce sa mai fac. Multumesc!

Offline

 

#642 2017-12-21 00:56:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

problema ta pare sa fie candida, nu flora cocobacilara, simptomele sunt de candida
ea traieste in organism in mod normal si se inmulteste excesiv in anumite conditii, de exemplu cand mediul este foarte acid
multe femei fac candidoza dupa contact fiindca in mod normal in vagin mediul este acid, sperma e alcalina si dupa contact creste aciditatea pentru a "echilibra" ph-ul si in acest mediu acid se dezvolta candida
exista suplimente alimentare special concepute pentru candidoza pe care le poti lua pe termen mai lung, poti face o cura de lactobacili (si ovule si capsule) si sa ai grija in general sa eviti alimentele care cresc aciditatea (zahar, alcool, fainoase) - gasesti pe net care sunt alimentele mai alcaline
cand faci analiza de secretie data viitoare cere si o antifungigrama, ca sa fii sigura ca primesti un tratament la care e sensibila

Offline

 

#643 2017-12-21 08:23:44

Maggie44
Membru
Inregistrat: 2017-12-20
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc pt rapuns. Am primit tratament numai dupa rezultatul angifungigramei; m am documentat si in leg cu alimentatia care creste aciditatea si pe cat posibil evit acele alimente. dusuri intravaginale nu fac.pt ca asa consider ca e bine..nelamurirea mea este: de ce ii apar sotului bubitele? Din cate am mai citit si eu la barbati nu se manifesta candida. Din reactiile lui am banuit eu ca de vina sunt cocobacilii aceaia gram negativ  nustiu

Offline

 

#644 2017-12-21 09:53:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie vaginala NORMALA

Și la bărbați se poate manifesta candida  (balanita candidozica),  cu simptomele pe care le povestești.

Offline

 

#645 2017-12-22 08:24:44

Maggie44
Membru
Inregistrat: 2017-12-20
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

Gargarita, multumesc pt rapuns!

Offline

 

#646 2017-12-23 01:50:35

Cjianu
Membru
Inregistrat: 2017-12-22
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna, este destul de tarziu, insa acum am gasit acest site si sunt incarcata de diverse informatii si pareri cu privire la ceea ce urmeaza sa povestesc. Am fost la medicul ginecolog pt testul secretiei vaginale, pap si ecografie. Am cerut, de asemenea si anticonceptionale. Iau de la prima zi a menstruatiei si anume 8 decembrie. Cred ca undeva la a 7 a pilula am avut contact sexual neprotejat si a ejaculat in vagin. Ceea ce ma ingrijoreaza este scurgerea ce are loc dupa contactul sexual care are o tenta roz si aceasta exista doar cand eu si prietenul meu facem sex cu finalizare inauntru lol, s-a intamplat de la primul contact si sincera sa fiu nu inteleg cauza. Pe 27 merg la control, insa sunt ca pe ace. Pe undeva am citit ca este de la anticonceptionale. Prin alte parti ca prevesteste o eventuala sarcina. Mi se pare greu de crezut daca am urmat intocmai tratamentul cu anti. Le iau la ore fixe, nu am luat antibiotice. Cineva care a trecut prin ceva asemanator si ma poate ajuta cu o experienta sau o parere? Multumesc tare mult.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.